Jak zostać technikiem kryminalistyki? Które studia będą najlepsze?

technik kryminalistyki

Chcesz w bezpośredni sposób uczestniczyć w procesach wymiaru sprawiedliwości i dostarczać kluczowe dowody, które pomogą rozwikłać sprawy dotyczące przestępstw? Postępy w technologii i metodach badawczych sprawiły, że coraz więcej osób chce zdobyć wykształcenie niezbędne do pracy w tej dziedzinie kryminologii. W tym artykule przyjrzymy się więc, jak zostać technikiem kryminalistyki i jak wygląda praca w zawodzie.

Technik kryminalistyki – co robi osoba na tym stanowisku?

Seriale z gatunku true crime cieszą się w ostatnim czasie bardzo dużą popularnością. Jeśli któraś z produkcji zainspirowała Cię do poszukiwań informacji na temat tego, co robi technik kryminalistyki, musisz wiedzieć, że sceny przedstawione w serialach dobrze odzwierciedlają codzienne obowiązki.

Jak zostać technikiem kryminalistyki? Które studia będą najlepsze?

Technik kryminalistyki ma za zadanie przede wszystkim:

  • wykrywać, pobierać i zabezpieczać materiał do badań stosując się do procedur zabezpieczania śladów,
  • ujawniać i pobierać ślady biologiczne, zabezpieczać przedmioty na miejscu zdarzenia,
  • pozyskiwać rzeczowe środki dowodowe do dalszego postępowania,
  • identyfikować podpisy i przeprowadzać badania autentyczności dokumentów publicznych,
  • ustalać tożsamość osób niezidentyfikowanych oraz zwłok.

Jak zostać technikiem kryminalistyki?

W Polsce praca technika kryminalistyki jest ściśle powiązana ze stanowiskiem funkcjonariusza Policji. Aby policjant mógł pracować w kryminalistyce, musi najpierw ukończyć kierunek studiów z zakresu kryminalistyki lub pokrewny. Druga ścieżka to ukończenie dowolnych studiów i ukończenie szkolenia policyjnego. Niektóre komercyjne laboratoria dopuszczają co prawda do pracy osoby spoza Policji, jednak są to na ogół wyjątkowe sytuacje.

Studia licencjackie Kryminalistyka

Jedną z dróg do zdobycia wymaganego wykształcenia są studia licencjackie Kryminologia, które są dostępne w ofercie naszej Uczelni. W trakcie nauki poznasz zagadnienia z zakresu psychologii czy socjologii, które okażą się niezbędne do rozpoznawania, zapobiegania i zwalczania przestępczości. 

Ogromną zaletą studiów jest możliwość wyboru specjalności – jedną z nich jest Kryminalistyka. Wybór tego modułu sprawi, że już od czwartego semestru zaczniesz zdobywać specjalistyczną z zakresu:

  • techniki kryminalistycznej,
  • analizy kryminalnej,
  • sztucznej inteligencji i nowych technologii,
  • przesłuchania osób,
  • wywiadu kryminalnego.

Studia podyplomowe z kryminalistyki

Drugą propozycją z oferty naszej Uczelni dla aspirujących techników kryminalistyki są studia podyplomowe. Kierunek „Kryminalistyka i metody zwalczania przestępczości” pozwoli Ci w trakcie dwóch semestrów zdobyć wiedzę na temat aktualnych metod i technik zapobiegania, wykrywania i zwalczania przestępczości.

Sprawdź kierunki studiów podyplomowych

Wybierając studia podyplomowe poznasz takie aspekty, jak:

  • ekspertyza kryminalistyczna,
  • identyfikacja osób i rzeczy,
  • oględziny,
  • ślady kryminalistyczne w cyberprzestrzeni.

Co można robić po kryminalistyce?

Zarówno studia licencjackie, jak i studia podyplomowe okażą się niezbędnym zapleczem merytorycznym do pracy w agencjach detektywistycznych, organizacjach pozarządowych czy służbach mundurowych. 

ZAPISZ SIĘ NA STUDIA LICENCJACKIE I ZDOBĄDŹ PRZYGOTOWANIE DO PRACY W KRYMINALISTYCE

Ze względu na znacznie bardziej rozbudowany program i możliwość poznania szerszego ujęcia kryminalistyki oraz kryminologii, planując karierę technika kryminalistyki warto zdecydować się na studia licencjackie. Kryminologia to kierunek, który przygotuje Cię do pracy w instytucjach ochronnych i prewencyjnych, jak Policja czy Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. 

Więcej informacji na temat tego, co można robić po kryminalistyce oraz jakie zagadnienia znajdują się w programie studiów, znajdziesz w opisie kierunków.