Jak zostać radcą prawnym? Rynek potrzebuje tych prawników

Zaktualizowano dnia 12 kwietnia 2024

Studia prawnicze umożliwiają poprowadzenie swojej ścieżki zawodowej w wielu różnych kierunkach. Absolwenci mają szerokie pole wyboru zarówno w kwestii zawodów, jak i specjalności dostępnych w ich obszarze. Jednym z najpopularniejszych wyborów jest stanowisko radcy prawnego. Zanim taka osoba będzie mogła świadczyć usługi swoim klientom, musi wykonać kilka kroków. Pierwszym z nich są studia jednolite magisterskie z zakresu prawa, które nie wystarczą jednak, aby móc podjąć pracę w zawodzie. Jak zostać radcą prawnym? Zobacz, co musisz zrobić!

Kim jest radca prawny i jak wygląda jego praca?

Niemal każdy aspekt naszego życia jest uregulowany prawnie – zakup nieruchomości, dziedziczenie spadku, rozwód czy prowadzenie działalności gospodarczej to tylko wierzchołek góry lodowej spraw, w jakich na co dzień pomagają swoim klientom radcy prawni. Są to specjaliści w dziedzinie prawa, którzy udzielają profesjonalnych porad prawnych klientom, reprezentując ich także przed sądami.

To, czym zajmuje się radca prawny, zależy w dużej mierze od jego specjalności. Bez względu jednak na to w swojej codziennej pracy:

  • przygotowuje umowy i dokumenty prawne – np. umowy handlowe, umowy najmu czy umowy zatrudnienia,
  • bada i analizuje akty prawne – śledzi zmiany w przepisach i analizuje ich wpływ na interesy klientów,
  • rozwiązuje konflikty – pomaga rozwiązać spory w sposób polubowny bądź poprzez drogę sądową.
Sprawdź studia prawnicze

Radca prawny – największe korzyści z pracy w zawodzie

Każda osoba, która ukończyła jednolite studia magisterskie i zdobyła tytuł magistra prawa, może być określana mianem prawnika. Absolwenci mogą obrać wiele różnych kierunków zawodowych, zdobywając niezbędne uprawnienia do pracy jako adwokat, prokurator, notariusz czy radca prawny. Dlaczego to właśnie tę profesję planuje wykonywać znaczna część osób, które kończą studia prawnicze?

Powodów jest wiele, a do najważniejszych należy zaliczyć m.in.:

  • wysoką pozycję społeczną i prestiż,
  • bardzo duże szanse na stabilne zatrudnienie,
  • wysokie wynagrodzenie – szczególnie dla specjalistów z doświadczeniem,
  • immunitet radcowski, który nie może być uchylony – wobec radców prawnych nie stosuje się kary w postępowaniu karnym,
  • duże zapotrzebowanie na usługi radców prawnych w każdej specjalności i gałęzi prawa.

Bardzo ważnym atutem pracy jako doradca jest również fakt, iż od 2015 roku radcy prawni mogą występować również w roli obrońców.

jak zostać radcą prawnym?

Jak zostać radcą prawnym krok po kroku?

Jednolite studia magisterskie

Powyższe zalety pracy jako radca prawny sprawiają, że z każdym rokiem liczba osób zainteresowanych podjęciem zatrudnienia w zawodzie stale rośnie. Coraz więcej absolwentów szkół zapisuje się w tym celu na studia prawnicze, które są pierwszym krokiem w zdobyciu uprawnień do pracy jako radca prawny. Obrona pracy magisterskiej i zdobycie tytułu magistra prawa jest pierwszym i najważniejszym krokiem.

Egzamin aplikancki

Prawo – jednolite studia magisterskie” znajdujące się w ofercie naszej uczelni pozwalają zdobyć kompleksową wiedzę z poszczególnych gałęzi prawa. Przygotowują absolwenta nie tylko do etycznego i rzetelnego wykonywania swoich obowiązków zawodowych, ale również do zaliczenia egzaminu aplikanckiego, który organizowany jest raz w roku (we wrześniu). Składa się ze 150 pytań – aspirujący radca prawny musi poprawnie odpowiedzieć co najmniej na 100 z nich.

Jak zostać radcą prawnym? Aplikacja po studiach prawniczych

Pozytywny wynik z egzaminu pozwala przystąpić do aplikacji, która odbywa się pod okiem patrona. Po upływie 6 miesięcy aplikant może zastępować adwokatów przed sądami lub organami ścigania. Warto zaznaczyć, że aplikacja jest płatna – opłatę ustala Minister Sprawiedliwości.

Egzamin radcowski

Po ukończeniu aplikacji aspirujący adwokat może przystąpić do trwającego 4 dni egzaminu radcowskiego, który składa się z 5 części i weryfikuje takie umiejętności, jak np. przygotowywanie umowy lub pozwu.

Wpis na listę radców prawnych

Aspirujący radca prawny, który zdobędzie pozytywną ocenę z egzaminu, może złożyć wniosek do Okręgowej Izby Radców Prawnych przesyłany następnie do Ministra Sprawiedliwości. Jeśli w ciągu 30 dni nie wzniesie sprzeciwu, osoba ta otrzymuje wpis na listę radców prawnych.

CHCESZ ZDOBYĆ NIEZBĘDNE WYKSZTAŁCENIE DO PRACY JAKO RADCA PRAWNY? ZAPISZ SIĘ NA PRAWNICZE STUDIA JEDNOLITE MAGISTERSKIE

Jednolite studia magisterskie – kluczowy początek kariery

Jeśli zastanawiasz się, jak zostać radcą prawnym, musisz wiedzieć, że droga do uzyskania uprawnień i realizowania zadań jako radca prawny tylko na pozór może wydawać się trudna. Najważniejszym etapem jest kompleksowe przygotowanie kandydata, który uzyskuje je, zapisując się na jednolite studia magisterskie z zakresu prawa. Dzięki wiedzy i umiejętnościom zdobytym w trakcie nauki absolwent przystępuje przygotowany do egzaminów oraz aplikacji po studiach prawniczych.

Prawo – jednolite studia magisterskie” oferują rozbudowany program, który od trzeciego semestru umożliwia realizację jednej z wielu dostępnych specjalności. Dzięki nim już na początku nauki student może zdobyć bardziej specjalistyczną wiedzę z danej gałęzi prawa. W przypadku radcy prawnego świetnym wyborem okaże się Prawo cywilne lub Prawo karne. Student może jednak wybrać inne specjalności – każda z nich umożliwia poprowadzenie ścieżki zawodowej w kierunku pracy jako radca prawny.