Jak zostać psychologiem klinicznym?

Jak zostać psychologiem klinicznym?

Psychologia to niezwykle ciekawa dziedzina, która cieszy się dużą popularnością wśród słuchaczy. Ze względu na szeroki zakres tej dziedziny, osoby studiujące kierunki z obszaru psychologii mogą poprowadzić swoją ścieżkę kariery na wiele sposobów. Trafnym wyborem może być podjęcie studiów podyplomowych z zakresu psychologii klinicznej, która skupia się na psychice pacjenta i wszelkimi mechanizmami związanymi bezpośrednio z tworzeniem się różnego rodzaju schorzeń. Taki specjalista bada również późniejszy ich wpływ na zachowanie i równowagę emocjonalną pacjenta. Duże zainteresowanie tą dziedziną nauk oraz zapotrzebowanie na rynku pracy na osoby wykwalifikowane w tym kierunku generują coraz więcej pytań odnośnie tego, jak zostać psychologiem klinicznym.

Czym jest psychologia kliniczna?

Psychologia kliniczna zajmuje się badaniem związków, jakie łączą różnego rodzaju schorzenia z ludzką psychiką. Psycholog kliniczny bardzo często podejmuje współpracę z lekarzem psychiatrią. Nauka ta opiera się na tezie, że na naszą psychikę oddziaływać może wiele schorzeń. Specjalista, który pracuje na oddziale onkologicznym lub internistycznym znajduje powiązania między chorobą występującą u pacjenta, a jej wpływem na jego psychikę. Psychologia kliniczna uznawana jest za jedną z najbardziej skomplikowanych dziedzin psychologii. Często zdarza się również, że psycholog kliniczny leczy osoby uzależnione od środków psychoaktywnych, z depresjami czy zaburzeniami lękowymi.

Co robi psycholog kliniczny?

Zakres obowiązków psychologa klinicznego jest zależny od miejsca, w którym pracuje. W szpitalu jego głównym zadaniem będzie wsparcie emocjonalne pacjentów – nie tylko tych, u których zdiagnozowano zaburzenia psychiczne. Z jego pomocy korzystać mogą osoby, które dowiedziały się o poważnej chorobie. Podobną pomoc mogą otrzymać bliscy takiej osoby. Często, w trakcie swojej pracy, specjaliści tworzą ocenę psychologicznego stanu pacjenta poprzez przeprowadzenie specjalnych testów psychologicznych.

Sprawdź kierunek studiów podyplomowych

Jednym z najważniejszych aspektów pracy psychologia klinicznego jest obserwacja. Specjalista w trakcie rozmowy ze swoim pacjentem zadaje mu różne pytania i sprawdza, jaka jest jego reakcja. Już na podstawie obserwacji psycholog może ocenić, czy pacjent cierpi z powodu odrealnienia, depresji, omamów, halucynacji, a może przejawia maniakalne objawy. Specjalista na tej podstawie może również dokonać analizy, czy pacjent cierpi na zaburzenia osobowości.

Psycholog kliniczny nie może jednak wdrażać do swojej terapii leczenia farmakologicznego. Tym aspektem zawsze zajmuje się lekarz prowadzący, który może jedynie wziąć pod uwagę opinię psychologa klinicznego.

Gdzie pracuje psycholog kliniczny?

Osoby, które ukończą studia podyplomowe na kierunku Psychologia kliniczna mogą podjąć pracę:

  • w poradniach zdrowia psychicznego,
  • w poradniach psychologinczych
  • w szpitalach dla chorych psychicznie i somatycznie,
  • w sanatoriach,
  • w ośrodkach rehabilitacyjnych,
  • w domach pomocy społecznej i domach opieki,
  • z osobami o różnym stopniu niepełnosprawności, różnymi uzależnieniami,
  • w zakresie diagnozowania i orzekania w komisjach do orzekania o niepełnosprawności,
  • pracy z dziećmi o szczególnych potrzebach.

Absolwenci mogą również podjąć specjalizację z psychologii klinicznej lub studia psychoterapeutyczne.

Psycholog kliniczny specjalizacja

Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego oferuje dwa kierunki z tego obszaru nauk. Słuchacze mogą zapisać się na studia podyplomowe Psychologia kliniczna lub Psychologia kliniczna dzieci i młodzieży.

Psychologia kliniczna to kierunek o charakterze doskonalącym. Jego program bazuje na programie, który został zatwierdzony przez Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego. Jest skierowany do osób, które ukończyły studia psychologiczne i chcą zdobyć specjalizację w zakresie psychologii klinicznej. Aby zapisać się na powyższe studia, słuchacz musi posiadać dyplom minimum licencjata.