Zaktualizowano dnia 17 stycznia 2024
Aktywność fizyczna jest bardzo istotnym elementem prawidłowego funkcjonowania organizmu przez całe życie. Z tego powodu, do planu lekcji dzieci włączane jest wychowanie fizyczne, które uczy nie tylko dyscypliny i rywalizacji, ale przede wszystkim kształtuje nawyki związane z ruchem i wysiłkiem. WF to zajęcia, które uczą także wielu postaw prospołecznych, szacunku do przeciwnika czy kształtują wartości moralne.
Bardzo ważną rolę w tym procesie odgrywa nauczyciel wychowania fizycznego, który jest swego rodzaju mentorem i wzorem do naśladowania. Dlatego bardzo ważne jest jego odpowiednie przygotowanie do pracy w zawodzie. Zanim jednak rozpocznie nauczanie w szkole, podobnie jak pozostała część grona pedagogicznego, musi zdobyć odpowiednie kwalifikacje. Duże zapotrzebowanie na nauczycieli tego przedmiotu generuje coraz więcej pytań odnośnie tego, jak zostać nauczycielem wychowania fizycznego.
[logoshowcase cat_id=”8176″ center_mode=”true” slides_column=”3″ arrows=”false” dots=”false” speed=”1000″ autoplay=”true”
autoplay_interval=”4000″ show_title=”false” image_size=”large”]
Nauczyciel wychowania fizycznego – jakie obowiązki
Wychowanie fizyczne to jeden z ulubionych przedmiotów uczniów, którzy mogą odpocząć od aktywności umysłowej na rzecz zajęć ruchowych. Tak samo, jak w przypadku innych przedmiotów, bardzo dużo zależy od podejścia nauczyciela do wykonywanego zawodu oraz wywiązywania się ze swoich obowiązków. Wuefista ma za zadanie m.in.:
- wyposażyć uczniów w wiedzę dotyczącą roli uprawiania sportu, rekreacji, podstawowych zasad higieny, znajomości zasad dyscyplin uprawianych na zajęciach,
- rozwijać i doskonalić sprawność fizyczną u uczniów,
- rozwijać poczucie odpowiedzialności za zdrowie własne oraz innych,
- realizować program wychowania fizycznego na podstawie zasad dydaktyki przy użyciu nowoczesnych metod nauczania oraz środków dydaktycznych,
- stale oceniać sprawność fizyczną oraz umiejętności uczniów,
- dbać o rozwój psychofizyczny uczniów.
Nauczyciele wychowania fizycznego najczęściej zajmują się organizacją gier i wyzwań, które mają zaktywizować dzieci i młodzież. Ich głównym zadaniem jest wpojenie prawidłowych zasad wykonywania określonych ćwiczeń, a wśród starszych dzieci – zwiększenie świadomości w zakresie prawidłowych nawyków żywieniowych.
Bardzo ważnym elementem pracy wuefisty jest konieczność dostosowywania programu zajęć do osób niepełnosprawnych i do różnych zdolności uczniów. W jednej klasie może być kilku dobrych zawodników piłki nożnej, jeden uzdolniony tenisista i kilka zawodniczek siatkówki. Zadaniem nauczyciela wychowania fizycznego jest więc obserwacja i wyłanianie najzdolniejszych do drużyn szkolnych, które najczęściej prowadzą wuefiści w ramach zajęć pozalekcyjnych.
Kto może zostać nauczycielem wychowania fizycznego?
Choć specyfika pracy wuefisty nieco różni się od nauczania innych przedmiotów, wymagania dotyczące posiadanych kwalifikacji do wykonywania zawodu są takie same. Określa je Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 24 sierpnia 2017 roku, według którego nauczycielem wf może być m.in. absolwent studiów:
- I, II stopnia lub jednolitych magisterskich, na specjalności zgodnym z nauczanym przedmiotem albo prowadzonymi zajęciami, który posiada również przygotowanie pedagogiczne lub
- I, II stopnia lub jednolitych magisterskich na dowolnym kierunku, który ukończył studia podyplomowe w zakresie nauczanego przedmiotu oraz posiada przygotowanie pedagogiczne.
W przypadku osób, które ukończyły studia wyższe związane z wychowaniem fizycznym, niezbędne będzie zrealizowanie przygotowania pedagogicznego, które oferuje Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego. Studia z zakresu przygotowania pedagogicznego na WSKZ zawierają wymagane przez MEN minimum 270 godzin zajęć teoretycznych i 150 godzin praktyki.
Studia na nauczyciela wf online
W przypadku osób, które posiadają dyplom licencjata lub magistra z kierunku niezwiązanego z wychowaniem fizycznym, droga do pracy w szkole jako wuefista wciąż stoi otworem. Wychowanie fizyczne to kierunek oferowany przez WSKZ przygotowujący do pracy w zawodzie. Ma on charakter kwalifikacyjny – absolwenci studiów I stopnia są przygotowywani do nauczania wf w szkole podstawowej (od I do VI klasy), natomiast osoby posiadające dyplom magistra otrzymują kwalifikacje do nauczania wychowania fizycznego na wszystkich etapach edukacyjnych. W swojej ofercie, uczelnia posiada także kierunek Nauczanie wychowania fizycznego (wf), który również przygotowuje do pracy w tym zawodzie.
Aby zapisać się na jeden lub drugi kierunek, niezbędne jest posiadanie przygotowania pedagogicznego. Jeśli słuchacz go nie posiada, może jednocześnie rozpocząć naukę z zakresu nauczania przedmiotu oraz przygotowania pedagogicznego – będzie ono wówczas objęte 25% rabatem.