Zaktualizowano dnia 17 stycznia 2024
Dynamiczne zmiany na rynku pracy, które można zauważyć od pewnego czasu, przyniosły nowe trendy pod kątem kształcenia. W ostatnich latach zaobserwować można wzrost popularności szkół oraz przedmiotów zawodowych, po których coraz łatwiej o dobrze płatne i stabilne zatrudnienie. Na rynku pracy można znaleźć bardzo dużo ofert m.in. w branży budowlanej czy mechanicznej, co spowodowane jest brakiem specjalistów w tego typu dziedzinach. W związku z dużym zainteresowaniem nauki zawodowych dziedzin, równocześnie rośnie zapotrzebowanie na nauczycieli wykwalifikowanych do nauki przedmiotów z konkretnych zawodów. Jak zostać nauczycielem przedmiotów zawodowych i jakie wymagania trzeba spełnić?
Nauczyciel praktycznej nauki zawodu – coraz większe zapotrzebowanie
[logoshowcase cat_id=”8176″ center_mode=”true” slides_column=”3″ arrows=”false” dots=”false” speed=”1000″ autoplay=”true”
autoplay_interval=”4000″ show_title=”false” image_size=”large”]
Aktualnie coraz więcej ofert dostępnych na różnych portalach dotyczy stanowisk w branżach, w których wymagane jest konkretne przygotowanie zawodowe. Duże zapotrzebowanie na specjalistów z obszaru mechaniki, budownictwa i innych technicznych dziedzin spowodowane jest rozwojem sektorów gospodarki odpowiedzialnych za usługi. Powstaje więcej firm, które szukają osób posiadających nie tylko merytoryczną wiedzę, ale przede wszystkim zaplecze praktyczne.
Taki trend zauważają uczniowie, którzy coraz chętniej decydują się na podjęcie nauki w szkołach zawodowych lub technicznych upatrując swoich sił w danym kierunku. Trudno się dziwić – pensja fachowców z branży budowlanej, mechanicznej czy elektrycznej już na początku ścieżki zawodowej może dawać powody do satysfakcji. Aby jednak uczeń podjął pracę w zawodzie, musi być odpowiednio przygotowany – za to odpowiada nauczyciel przedmiotów zawodowych, na których zapotrzebowanie na rynku pracy jest równie wysokie.
Nauczyciel przedmiotów zawodowych wymagania
Wymagania, jakie należy spełnić, aby rozpocząć nauczanie przedmiotów zawodowych określa Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli. Według ustawy, kwalifikacje do objęcia stanowiska jako nauczyciel w technikum, szkołach branżowych II i I stopnia zdobywa osoba, która posiada dyplom ukończenia:
- studiów drugiego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich, na kierunku zgodnym z prowadzonymi zajęciami lub nauczamy przedmiotem, a także posiada przygotowanie pedagogiczne,
albo
- studiów drugiego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich na takim kierunku, którego efekty kształcenia w zakresie umiejętności i wiedzy obejmują treść prowadzonych zajęć lub nauczanego przedmiotu – według podstawy programowej dla tego przedmiotu na odpowiednim etapie edukacyjnym – a także posiada przygotowanie pedagogiczne,
albo
- studiów drugiego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich na kierunku innym niż we wcześniejszych dwóch podpunktach oraz studia podyplomowe w zakresie prowadzonych zajęć lub nauczanego przedmiotu, a także posiada przygotowanie pedagogiczne.
Rozporządzenie określa także wymagania dotyczące kwalifikacji do nauczania teoretycznych przedmiotów zawodowych. Posiada je osoba, która posiada dyplom studiów:
- pierwszego stopnia na kierunku zgodnym z nauczanym przedmiotem, a także posiada przygotowanie pedagogiczne lub
- studia pierwszego stopnia na takim kierunku, którego efekty kształcenia w zakresie umiejętności i wiedzy obejmują treści przedmiotu nauczanego wskazane w podstawie programowej dla takiego przedmiotu na odpowiednim etapie edukacyjnym, a także posiada przygotowanie pedagogiczne.
Nauczyciel przedmiotów zawodowych – jak zdobyć kwalifikacje?
Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego posiada w swojej ofercie wiele kierunków studiów podyplomowych, których ukończenie nadaje kwalifikacje umożliwiające pracę jako nauczyciel przedmiotów zawodowych.
Uczelnia oferuje kierunki, które przygotowują nauczycieli do nauczania przedmiotów zawodowych w ramach kształcenia z obszaru m.in.:
- budowlanego,
- elektryczno-elektronicznego,
- mechanicznego,
- turystycznego.
WSKZ posiada również kierunki nadające kwalifikacje do nauczania konkretnych przedmiotów w zawodach takich jak np. technik:
- analityk,
- architektury krajobrazu,
- ekonomista,
- usług fryzjerskich,
- usług kosmetycznych,
- teleinformatyk,
- i wiele innych.
Aby zapisać się na wszystkie te kierunki, wymagane jest przygotowanie pedagogiczne. Dla osób, które go nie posiadają, a chcą zdobyć kwalifikacje wymagane do nauczania przedmiotów zawodowych, Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego przygotowała świetną ofertę umożliwiając zapisanie się na dwa kierunki jednocześnie. Kierunek dotyczący przygotowania pedagogicznego jest wtedy objęty 25-procentowym rabatem.