Nauczyciele praktycznej nauki zawodu – dlaczego nadal są potrzebni?

Nauczyciele praktycznej nauki zawodu studia online

Zaktualizowano dnia 9 marca 2022

W ostatnich latach rynek pracy zmienił się dość znacznie z korzyścią dla szkół zawodowych i technicznych, których absolwenci oprócz teoretycznej wiedzy, posiadają niezwykle przydatne w dzisiejszych czasach umiejętności praktyczne w ramach danego zawodu. Trudno się dziwić, ponieważ na rynku pracy brakuje fachowców w praktycznie każdej branży – od budowlanej, przez teleinformatyczną aż po branżę gastronomiczną i hotelarską. Duży nacisk na zajęcia praktyczne owocuje w kolejnych latach pracy nie tylko szerokim wachlarzem umiejętności, ale również wysokim wynagrodzeniem, co sprawia, że coraz więcej uczniów zamiast liceum ogólnokształcącego wybiera szkoły, w których zdobędą praktykę w zakresie konkretnego zawodu. Taki trend wpływa również, że coraz częściej poszukiwani są nauczyciele praktycznej nauki zawodu.

Kim jest nauczyciel praktycznej nauki zawodu?

W odróżnieniu od nauczyciela pracującego np. w liceum ogólnokształcącym, nauczyciel praktycznej nauki zawodu – jak sama nazwa wskazuje – w głównej mierze ma za zadanie przekazać praktyczną wiedzę oraz umiejętności w zakresie konkretnego zawodu. Prowadzi on zajęcia dydaktyczno-wychowawcze przede wszystkim w zasadniczych szkołach zawodowych, technikach, a także liceach zawodowych.

Zadania i obowiązki

Nauczyciel praktycznej nauki zawodu w swojej pracy m.in.:

  • przekazuje uczniom praktyczną wiedzę z obszaru nauczanego przedmiotu,
  • przygotowuje dla uczniów zadania szkoleniowo-produkcyjne oraz szkoleniowo-usługowe,
  • realizuje program nauczania, który jest dobrany do zawodowych przedmiotów teoretycznych, a także dostosowuje treści kształcenia do wymogów, które stawiają zakłady pracy,
  • organizuje stanowiska pracy dla uczniów,
  • nadzoruje eksploatację urządzeń i maszyn, a także sprawdza ich stan techniczny oraz planuje naprawy,
  • rozwija w uczniach samodzielne myślenie i wdraża do systematycznej, samodzielnej pracy,
  • wdraża uczniów do przestrzegania zasad związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy, ochroną środowiska oraz bezpieczeństwem przeciwpożarowym.

Jak wygląda praktyczna nauka zawodu?

Praktyczna nauka zawodu może przybrać formę:

  • zajęć praktycznych, które są organizowane dla uczniów oraz młodocianych, aby wyposażyć ich w wymagane umiejętności zawodowe. Najczęściej odbywają się w trakcie zajęć dydaktyczno-wychowawczych, jednak mogą być organizowane również w czasie wakacji. Praktyki realizowane u pracodawcy pozwalają pogłębić wiedzę oraz umiejętności zawodowe w rzeczywistych warunkach pracy,
  • praktyk zawodowych, które organizuje się dla uczniów, aby mogli zastosować i pogłębić zdobytą wiedzę oraz umiejętności w rzeczywistych warunkach pracy.

Dlaczego nadal potrzebni są nauczyciele praktycznej nauki zawodu?

Pomimo dynamicznych zmian na rynku pracy, które można zaobserwować w ostatnich latach, zapotrzebowanie na fachowców wielu branż niezmiennie jest bardzo duże. Ze względu na rozwój wielu sektorów, brakuje wykwalifikowanych w konkretnym zawodzie pracowników, którzy oprócz odpowiedniej wiedzy posiadają przygotowanie praktyczne i doświadczenie nabyte podczas praktyk.

Silna pozycja na rynku pracy osób z wyuczonym zawodem

W związku z pojawianiem się nowych firm budowlanych oraz nieustannie prowadzonymi przetargami i inwestycjami, zapotrzebowanie na pracowników odnotowuje nieustannie branża budowlana, mechaniczna i elektryczna. Duże zapotrzebowanie odnotowuje również branża gastronomiczna, hotelarska czy turystyczna.

Oprócz szerokich perspektyw dla absolwentów szkół zawodowych technicznych i branżowym ważnym jest również fakt, że osoby te nie muszą poświęcać wielu lat na naukę po szkole średniej. Wielu z nich posiada odpowiednie doświadczenie i wiedzę, żeby już w wieku 18 lat pracować w branży i umacniać swoją pozycję na rynku pracy.

Na nauczycielach spoczywa więc nie tylko misja wychowawcza, ale przede wszystkim edukacyjna i praktyczna. To oni kształtują w pewien sposób przyszłe pokolenia i mają wpływ na to, jak wygląda dany rynek. Nauczyciele swoim podejściem mogą „zarazić” uczniów danym zawodem i sprawić, że w danej branży pojawi się wielu fachowców z powołania i chęci, aniżeli z konieczności.

Sprawdź kierunek studiów podyplomowych

Nauczanie praktycznej nauki zawodu studia online

Oprócz szerokich perspektyw dla absolwentów szkół zawodowych technicznych i branżowym ważnym jest również fakt, że osoby te nie muszą poświęcać wielu lat na naukę po szkole średniej. Wielu z nich posiada odpowiednie doświadczenie i wiedzę, żeby już w wieku 18 lat pracować w branży i umacniać swoją pozycję na rynku pracy.

Studia podyplomowe dla nauczycieli praktycznej nauki zawodu oferuje Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego, które można zrealizować online. Więcej szczegółów znajdziesz na stronie Studia dla nauczycieli.