Jak zostać nauczycielem języka polskiego?

NAUCZANIE JĘZYKA POLSKIEGO

Zaktualizowano dnia 16 sierpnia 2021

Więcej na temat studiów znajdziesz na stronie kierunku Nauczanie języka polskiego.

Jak Cię słyszą, tak Cię widzą! Posługiwanie się poprawną polszczyzną jest jednym z elementów wpływających na kształtowanie wizerunku danego człowieka. Dodatkowo stwarza możliwość podejmowania pracy w rozmaitych profesjach związanych m.in. z tworzeniem tekstów, prowadzeniem sklepów internetowych oraz obsługą klienta. Doskonała znajomość języka polskiego, w tym zasad gramatyki oraz znaczenia skomplikowanych wyrażeń wpływa na sposób odbioru komunikatów przez odbiorcę. Dlatego przedmiot „język polski” uchodzi za jeden z najważniejszych, na każdym szczeblu edukacji. Jednak podstawą sukcesu przyswojenia wiedzy jest odpowiedni nauczyciel, który zaszczepi chęć poznawania ciekawostek językowych oraz zainspiruje do studiowania literatury i poezji. Nauka języka polskiego może być szalenie interesującą przygodą, jeśli nauczyciel jest zaangażowany w proces nauczania kształtujący umiejętności uczniów, które mogą być wykorzystane również poza szkołą.

Ponieważ język polski jest przedmiotem obowiązkowym na maturze oraz na egzaminie ósmoklasisty, w każdej szkole jest ogromne zapotrzebowanie na nauczyciela tego przedmiotu.

Jak zostać nauczycielem polskiego?

Chęć nauczania dzieci i młodzieży języka polskiego oraz posiadanie wykształcenia wyższego nie są wystarczającymi kompetencjami zawodowymi uprawniającymi do wykonywania zawodu polonisty. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa kandydat na stanowisko nauczyciela języka polskiego zobowiązany jest do spełnienia warunków wskazanych w Rozporządzeniu MNiSW. Nauczycielem języka polskiego może zostać absolwent studiów licencjackich lub magisterskich, który posiada przygotowanie pedagogiczne oraz ukończył studia podyplomowe związane z nauczanym przedmiotem zajęć – w tym przypadku studia podyplomowe nauczanie polskiego. Są dostępne m.in. w Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego.

Istotne jest, że obecny nauczyciel innego przedmiotu, np. historii, może nauczać języka polskiego kończąc studia podyplomowe w WSKZ. Chcąc wziąć dodatkowe godziny w szkole, ucząc języka polskiego, wystarczy zrealizować studia podyplomowe. Przygotowują one do nauczania drugiego lub trzeciego przedmiotu na poziomie szkoły podstawowej, branżowej lub technikum/liceum.

Gdzie zapisać się na studia podyplomowe nauczanie polskiego?

Osoby zainteresowanie zdobyciem nowych kwalifikacji zawodowych mogą już teraz zapisać się na studia podyplomowe z zakresu nauczania języka polskiego w Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego. Odbywają się one w trybie zdalnym, toteż nie trzeba czekać na zebranie się całej grupy. Dodatkowo forma online nie wpływa na jakość kształcenia, ponieważ realizowana podstawa programowa jest zgodna z Rozporządzeniem MNiSW, a materiały dydaktyczne przygotowane są przez interdycyplinarny zespół specjalistów. .

Ukończenie studiów kwalifikacyjnych związane jest z otrzymaniem kompetencji zawodowych uprawniających do podjęcia pracy w placówce oświatowej jako polonista. Co należy raz jeszcze podkreślić, studia te odbywają się w trybie online, więc oznacza to dużą swobodę realizowanego materiału zajęć. Słuchacze sami organizują harmonogram zajęć, ucząc się w domu i we własnym tempie.

Dlaczego warto zapisać się na studia podyplomowe dla nauczycieli?

Charakter prowadzonych zajęć pozwala na zdobycie praktycznych umiejętności, które mogą być wykorzystane podczas wykonywania pracy zawodowej na stanowisku nauczyciela. Dodatkowo program studiów skupia się na wyposażeniu studentów w wiedzę merytoryczną i informacji z zakresu metodyki zarządzania, które są niezbędne do wykonywania zawodu polonisty. Po ukończeniu studiów absolwent otrzymuje świadectwo ukończenia studiów podyplomowych zgodne z wytycznymi zawartymi w rozporządzeniu MNiSW.

W WSKZ można równoległe realizować 2 kierunki. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które oprócz kwalifikacji zawodowych dla nauczyciela języka polskiego potrzebują zdobyć uprawnienia z przygotowania pedagogicznego. Pozwala to zaoszczędzić czas oraz pieniądze, ponieważ na ofertę edukacyjną przysługuje atrakcyjny rabat.

Nauczyciel języka polskiego – jakie ma obowiązki?

Praca nauczyciela języka polskiego pozwala na przeniesienie uczniów do świata wrażliwości opartego na wybranych fragmentach epiki, liryki i dramatu. Polonista pośrednio uczestniczy w kształtowaniu umiejętności językowych uczniów, rozwijaniu stosowanego słownictwa i poprawnego wysławiania się. Dodatkowo przekazuje informacje, które są istotne pod kątem przyszłych egzaminów. Umiejętności zdobyte podczas zajęć z języka polskiego mogą zainspirować uczniów do poszukiwania nowych pasji i wybrania drogi zawodowej pozwalającej na rozwój posiadanych umiejętności. Wiadomości zdobyte podczas zajęć lekcyjnych mogą być wykorzystane w rozmaitych obszarach życia prywatnego i zawodowego. Poza prowadzeniem zajęć lekcyjnych nauczyciel realizuje funkcje wychowawcze i wykonuje pozostałe obowiązki związane z wypełnianiem dzienników i obligatoryjnej dokumentacji zawodowej. Nauczyciel jest zawodem zaufania publicznego, a jego postawa powinna stanowi wzór do naśladowania przez uczniów.

Głównym obowiązkiem nauczyciela języka polskiego jest prowadzenie zajęć lekcyjnych przy wykorzystaniu wielu, zróżnicowanych metod w celu zwiększenia efektywności wyników oraz zwiększenia szansy zapamiętania przez uczniów omawianych treści.

Do pozostałych obowiązków należących do nauczyciela języka polskiego należy m.in.:

  • Kształtowanie umiejętności tworzenia własnych tekstów,
  • Przekazanie umiejętności z zakresu zastosowania technik czytania ze zrozumieniem,
  • Nauka zasad gramatyki i ortografii,
  • Wyposażenie uczniów w wiedzę związaną z poszczególnymi epokami literackimi,
  • Realizację programu nauczania zgodnie z wytycznymi MEiN,
  • Motywowanie uczniów do samodzielnej pracy i doskonalenia posiadanych umiejętności,
  • Prezentowanie treści będących tematem poszczególnych zajęć łącząc zagadnienia omawiane podczas innych zajęć w celu podkreślenia interdyscyplinarności nauk humanistycznych,
  • Wspieranie uczniów w kształtowaniu umiejętności intelektualnych i praktycznych,
  • Zachęcanie dzieci i młodzieży do udziału w zajęciach dodatkowych i konkursach,
  • Inicjowanie wydarzeń szkolnych związanych m.in. z upamiętnieniem twórczości wybranych pisarzy i poetów,
  • Ocenianie wyników w nauce poszczególnych uczniów,
  • Współpraca z dyrektorem, pedagogiem i pozostałymi nauczycielami podczas realizowanych działań na rzecz placówki oświatowej,
  • Komunikacja z rodzicami i opiekunami prawnych uczniów.

Wiesz już chyba co należy zrobić i jak zostać nauczycielem polskiego? W tym przypadku proponowane są studia podyplomowe nauczanie języka polskiego. Aczkolwiek może oprócz nauczania polskiego rozważasz jeszcze inny, dodatkowy przedmiot? Koniecznie zajrzyj do oferty edukacyjnej WSKZ!