Jak zostać nauczycielem historii?

NAUCZANIE HISTORII

Zaktualizowano dnia 13 sierpnia 2021

Historia to niezwykle interesująca dziedzina, która pasjonuje bardzo wiele osób. Na poziomie szkolnym stanowi dla uczniów jednak wyzwanie ze względu na wiele dat, które muszą przyswoić, aby poznać dzieje z przeszłości. Wymaga ona również rozbudzenia wyobraźni, żeby móc zrozumieć ważne wydarzenia sprzed wielu lat. Uczniowie mogą łatwo zniechęcić się do nauki tego przedmiotu, dlatego niezwykle ważna w tym przypadku jest rola nauczyciela. Zazwyczaj historii nauczają pasjonaci, którzy potrafią godzinami rozmawiać o dawnych czasach. Oprócz bogatej wiedzy historycznej, kandydat na nauczyciela historii powinien jednak posiadać także wymagane kwalifikacje, które są niezbędne, aby nauczać w szkole. Jak zostać nauczycielem historii?

Jaki powinien być nauczyciel historii?

Tak jak matematyka jest królową nauk ścisłych, tak historia uchodzi za królową nauk humanistycznych. Za pomocą tekstu potrafi rozbudzić wyobraźnię na tyle, że z łatwością można przenieść się w przeszłość i przeżyć na nowo sceny bitewne, dworskie orszaki czy zaznać codziennego życia, jakie prowadzono kilkaset lat temu. Nauczyciel historii to osoba, przed którą stoi wyzwanie w postaci zaszczepienia pasji do historii w swoich uczniach.  Nie może on prowadzić monologu, który wprawi w sen słuchaczy. Wręcz przeciwnie – powinien umieć on w taki sposób przekazywać wiedzę, żeby zaktywizować swoich uczniów i obudzić w nich zainteresowanie tym niezwykle ciekawym przedmiotem.

Nauczyciel historii powinien również poszukiwać wiedzy i nie poprzestawać na poznanych już faktach. Czytanie, słuchanie czy oglądanie materiałów z przeszłości z pewnością poszerzą horyzonty osoby aspirującej do nauczania historii. Bardzo ważne jest także odnalezienie się wśród wielu źródeł, które mogą przedstawiać sprzeczne informacje – szczególnie mowa tu o treściach udostępnianych w Sieci. Zadaniem nauczyciela jest „przesianie” tych informacji i przekazywanie wiarygodnych faktów historycznych.

Nauczyciel historii – jak nim zostać?

Pasja związana z faktami historycznymi oraz odpowiednie podejście do przekazywania informacji nie wystarczą jednak, aby móc nauczać historii w szkole. Podobnie jak w przypadku innych przedmiotów, osoba aspirująca do wykonywania zawodu nauczyciela z tej dziedziny musi zdobyć kwalifikacje określone przez Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej. Według obowiązującego aktu prawnego, osoba ta musi posiadać dyplom studiów pierwszego (w przypadku Przygotowania pedagogicznego do nauczania w szkołach podstawowych lub zawodowych), drugiego stopnia lub jednolitych magisterskich:

  • na kierunku związanym z nauczanym przedmiotem oraz przygotowanie pedagogiczne,
  • na kierunku, którego program obejmuje treści nauczanego przedmiotu na odpowiednim etapie edukacyjnym oraz przygotowanie pedagogiczne,
  • na kierunku innym niż nauczany przedmiot – wówczas musi zrealizować studia podyplomowe dotyczące nauczania tego przedmiotu oraz posiadać przygotowanie pedagogiczne.

Oznacza to, że nie wystarczy ukończyć studiów wyższych z historii, aby zostać nauczycielem tego przedmiotu. Obowiązkowo należy zdobyć przygotowanie pedagogiczne, które umożliwia zdobycie kompetencji niezbędnych do nauczania w szkole.

Przygotowanie pedagogiczne można zrealizować na Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego zapisując się na jeden z oferowanych kierunków z tego obszaru. Po ukończeniu studiów z tego zakresu, absolwent historii może nauczać tego przedmiotu w szkole. Więcej informacji znaleźć można w opisie każdego z kierunków Przygotowania pedagogicznego dostępnych pod tym linkiem.

Jak zostać nauczycielem historii bez studiów historycznych?

Co jednak w przypadku osób, które ukończyły inny kierunek niż historia? Okazuje się, że droga do nauczania historii w szkole nadal stoi otworem, ponieważ rozporządzenie dopuszcza również takie osoby do wykonywania zawodu nauczyciela historii. Absolwent studiów wyższych, oprócz przygotowania pedagogicznego, musi zrealizować wtedy także studia podyplomowe na kierunku związanym z nauczaniem historii.

Świetną ofertę dla aspirujących nauczycieli historii przygotowała Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego, która umożliwia realizację zarówno studiów z przygotowania pedagogicznego oraz zdobycie kwalifikacji uprawniających do nauczania historii. Osoby, które nie posiadają przygotowania pedagogicznego mogą zapisać się jednocześnie na dwa kierunki – Przygotowanie pedagogiczne oraz Nauczanie historii, dzięki czemu można znacznie przyspieszyć uzyskanie wymaganych kwalifikacji. WSKZ przygotowała dla takich słuchaczy specjalny rabat w wysokości 25% na kierunek dotyczący przygotowania pedagogicznego.

Więcej o tym, jak zostać nauczycielem bez studiów pedagogicznych przeczytasz tutaj.

Nauczyciel historii – studia także dla aktywnych nauczycieli

Nauczanie historii to studia podyplomowe o charakterze kwalifikacyjnym, które nadają uprawnienia także aktywnym zawodowo nauczycielom, chcącym rozpocząć nauczanie drugiego lub kolejnego przedmiotu. Jest to świetne rozwiązanie dla nauczycieli, którzy chcą rozwinąć swoje umiejętności edukacyjne i rozpocząć nauczanie tej niezwykle ciekawej dziedziny.