Jak zostać nauczycielem angielskiego?

NAUCZYCIEL ANGIELSKIEGO

Zaktualizowano dnia 18 stycznia 2022

Język angielski znajduje się w podstawie programowej nie tylko w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Kilka lat temu język obcy nowożytny został włączony również do nauczania przedszkolnego i wczesnoszkolnego. Ma on za zadanie rozbudzić wśród najmłodszych świadomość językową oraz wrażliwość kulturową, a także wzbudzić motywację do nauki języków obcych w kolejnych latach edukacji. W związku z pojawianiem się nowych placówek edukacyjnych, a także wzrostem zapotrzebowania na nauczycieli języka angielskiego w przedszkolach i klasach I-III, coraz więcej osób zadaje sobie pytanie – jak zostać nauczycielem angielskiego?

Angielski w przedszkolu i klasach I-III

Kontakt z językiem angielskim już od najmłodszych lat pozwala przedszkolakom i dzieciom z klas I-III poszerzyć wyobraźnię oraz zwiększyć wrażliwość kulturową. Obecnie już w planie zajęć przedszkolaków znajdują się zajęcia z języka angielskiego. Podstawa programowa dotycząca wychowania przedszkolnego sugeruje, w jaki sposób można nauczać języka obcego w szkole. Mogą być to:

  • różnego rodzaju zabawy ruchowe, plastyczne, teatralne,
  • włączanie dzieci do rozumienia poleceń wydawanych przez nauczyciela w języku obcym,
  • korzystanie z krótkich form, np. w postaci piosenek czy wierszy,
  • opowiadania lub czytanki wspierane gestem i ilustracjami.

Nauczyciele dzieci w wieku przedszkolnym wdrażają powyższe metody podczas nauki innych przedmiotów. Świetnie sprawdzają się one podczas nauki języka angielskiego, ponieważ dzieci łatwiej przyswajają nową wiedzę w momencie, kiedy nowe informacje są zintegrowane z ogólnymi zajęciami prowadzonymi w danym przedszkolu.

Sprawdź kierunek studiów podyplomowych

Kto może zostać nauczycielem języka angielskiego?

Aby rozpocząć naukę języka angielskiego w przedszkolach oraz klasach I-III, należy spełnić kilka ustawowo określonych wymogów. Nauczycielem takim może być:

  • absolwent studiów wyższych na kierunku pedagogika w takim zakresie, które daje przygotowanie do nauczania w klasach I-III i przedszkolach, gdzie dodatkową specjalnością nauczycielską był język obcy albo
  • absolwent studiów pierwszego, drugiego stopnia lub jednolitych magisterskich na kierunku pedagogika w zakresie nauczania języka obcego w przedszkolach albo klasach I-III albo
  • osoba, która posiada kwalifikacje do pracy w przedszkolach lub klasach I-III oraz posiada świadectwo egzaminu z danego języka obcego w stopniu co najmniej B2 oraz ukończyła studia podyplomowe lub kurs kwalifikacyjny w zakresie wczesnego nauczania danego języka albo
  • osoba, która posiada kwalifikacje do pracy w przedszkolach lub klasach I-III oraz dysponuje świadectwem egzaminu z danego języka w stopniu co najmniej B2 i dodatkowo ukończyła studia pierwszego, drugiego stopnia lub jednolite magisterskie na kierunku filologia oraz posiada przygotowanie pedagogiczne do nauczania języka obcego.

Przygotowanie pedagogiczne – co to takiego?

Przygotowanie pedagogiczne jest niezbędne do podjęcia pracy jako nauczyciel, pedagog czy opiekun przedszkolny, a jego posiadanie określa Rozporządzenie Ministerstwa Edukacji Narodowej z 1 sierpnia 2017 roku. W trakcie realizacji przygotowania pedagogicznego bardzo ważny jest wymiar godzin, jaki poświęcony jest na zajęcia teoretyczne oraz praktyczne. Według rozporządzania musi być to minimum:

  • 150 godzin praktyki pedagogicznej,
  • 270 godzin zajęć teoretycznych.

Obok posiadania dyplomu ukończenia studiów wyższych, przygotowanie pedagogiczne jest najważniejszym wymogiem, aby móc zapisać się na studia podyplomowe nadające kwalifikacje do nauczania języka obcego, jak np. Wczesne nauczanie języka angielskiego.

Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego oferuje realizację przygotowania pedagogicznego:

  • dla nauczycieli przedmiotów lub zajęć prowadzonych w szkole podstawowej i ponadpodstawowej, teoretycznych przedmiotów zawodowych oraz praktycznej nauki zawodu,
  • do nauczania języka obcego,
  • dla nauczycieli przedmiotów lub zajęć prowadzonych w szkole podstawowej,
  • dla nauczycieli przedmiotów lub zajęć prowadzonych w szkole podstawowej i ponadpodstawowej,
  • dla nauczycieli przedmiotów lub zajęć prowadzonych w szkole ponadpodstawowej.

Aby zapisać się na Wczesne nauczanie języka angielskiego, należy ukończyć jeden z powyższych kierunków dotyczących przygotowania pedagogicznego. Dla osób, które go nie posiadają WSKZ przygotowała świetną ofertę – słuchacz może zapisać się jednocześnie na dwa kierunki studiów oszczędzając czas oraz pieniądze. Kierunek dotyczący przygotowania pedagogicznego objęty zostanie 25% rabatem.

Wczesne nauczanie języka angielskiego online

W przypadku osób, które posiadają dyplom licencjata lub magistra, przygotowanie pedagogiczne oraz certyfikat językowy na poziomie minimum B2 i chcą rozpocząć edukację angielskiego najmłodszych, niezbędne jest ukończenie studiów podyplomowych na kierunku Wczesne nauczanie języka angielskiego, oferowane przez Wyższą Szkołę Kształcenia Zawodowego. Studia mają charakter kwalifikacyjny – oznacza to, że absolwenci od momentu ukończenia tego kierunku mogą nauczać w przedszkolach oraz klasach I-III.

Wczesne nauczanie języka angielskiego to studia, które można zrealizować w formie online za pomocą nowoczesnej platformy dydaktycznej. Kierunek ten przygotowuje słuchaczy nie tylko pod kątem merytorycznym, ale również praktycznym – w programie przewidziano na nią 60 godzin zajęć. Słuchacze zdobędą wiedzę oraz kompetencje metodyczne do wczesnego nauczania języka. Poznają także praktyczne umiejętności, które są niezbędne do prawidłowego planowania i organizacji treści zajęć, w tym tworzenia scenariuszy lekcji.