Zaktualizowano dnia 22 marca 2021
Przeprowadzenie audytu może być kluczowe dla funkcjonowania firmy. Zawsze warto wiedzieć w jaki sposób działa przedsiębiorstwo i czy podjęte inwestycje oraz działania się sprawdzają. Właśnie między innymi do tego służy audyt wewnętrzny. To kontrola całej organizacji, ale też może dotyczyć konkretnego działu lub nawet zasobów ludzkich. Dlatego też przeprowadzenie audytu musi być odpowiednio wcześniej przygotowane.
Jak przeprowadzać audyt wewnętrzny? Przede wszystkim audyt nie może być przeprowadzony z zaskoczenia. Potrzebna jest informacja np. na kilka dni wcześniej, że dana jednostka lub dział będzie kontrolowany. Dzięki temu obie strony mogą się przygotować, zebrać materiały czy też dokumenty, które mają być sprawdzone. Zanim zacznie się audyt zwykle odbywa się spotkanie zespołu audytorskiego lub audytora, wraz z przedsiębiorcą lub działem. Podczas samego audytu zwykle przeprowadza się wywiad, obserwacje i ocenę. Jeśli potrzebne jest też sprawdzenie dokumentacji lub dokonanie analiz ekonomicznych, również wspomniane dokumenty muszą zostać udostępnione audytorowi. Po dokonaniu kontroli potrzebne jest sporządzenie raportu z niej, zawierającego szczegółowe informacje o przebiegu i czasie trwania, ale też z wyszczególnieniem wszystkich osób, które w niej brały udział. W raporcie zwykle przedstawiane są wyniki audytu wraz z wnioskami i rekomendowanymi działaniami poaudytowymi, które przedsiębiorstwo powinno wprowadzić, aby pracować bardziej efektywnie w danej strefie.
Kto może przeprowadzić audyt wewnętrzny? Niestety nie może to być każda osoba. Jednak można korzystać z audytorów zatrudnionych w przedsiębiorstwie, jak i z usług zewnętrznej firmy, która wykona audyt dla nas. Ważne jest jednak, aby audytor miał odpowiednie wykształcenie potrzebne do prowadzenia kontroli. Chcąc zdobyć wykształcenie, które pozwala na pracę w tym zawodzie można zapisać się na studia podyplomowe audyt wewnętrzny, które można znaleźć w ofercie choćby Wyższej Szkoły Kształcenia Zawodowego. Na tej Uczelni studia prowadzone są online. Dlatego też wiele osób się na nie zapisuje, ponieważ studia przez e-learning umożliwiają elastyczne ułożenie planu nauki. Przy czym warto wiedzieć, że ta uczelnia spełnia standardy nauczania stawiane przez MNiSW, a więc uzyskane tu wykształcenie będzie potwierdzone świadectwem ukończenia studiów podyplomowych.