Jak ważna jest prawna obsługa biznesu w nowoczesnej firmie?

Zaktualizowano dnia 12 kwietnia 2024

Prowadzenie własnego biznesu to trudne wyzwanie nawet dla osób posiadających doświadczenie w danej branży. Wszystko za sprawą niezliczonych formalności i kruczków prawnych, jakie czekają na przedsiębiorców na każdym kroku. W tak dynamicznym środowisku prawna obsługa biznesu w nowoczesnej firmie stała się aktualnie standardem. Nic więc dziwnego, że coraz więcej absolwentów szkół średnich upatruje ogromnych perspektyw zawodowych wybierając prawną obsługę biznesu jako specjalność na prawniczych jednolitych studiach magisterskich. Dlaczego warto wybrać tę drogę?

Podstawy prawnej obsługi biznesu – nie tylko nowoczesna firma

Istnieje wiele obszarów, jakie można wybrać podejmując studia prawnicze. Dokonując słusznego i perspektywicznego wyboru, jakim jest „Obsługa prawna przedsiębiorców i konsumentów” będąca specjalnością w obrębie kierunku „Prawo – studia jednolite magisterskie”, student może poznać prawne formy działalności gospodarczych oraz struktury osób prawnych, które ją prowadzą.prawna obsługa biznesu

To właśnie przedsiębiorcy mierzą się na co dzień z wieloma regulacjami prawnymi, których znajomość jest konieczna, aby prowadzić legalny biznes i nie narażać się na dotkliwe konsekwencje lub kary finansowe. Aktualnie pomoc prawnika w firmie jest codziennością, a na obsługę prawną decydują się nie tylko duże firmy, ale również małe przedsiębiorstwa, a nawet osoby prowadzący swoją firmę w pojedynkę. Obsługa prawna jest niezbędna przy sporządzaniu umów z dostawcami, przewoźnikami lub innymi współpracownikami, a także w negocjacjach.

Prawne wyzwania współczesnego biznesu – nie tylko nowoczesna firma

Bardzo duże zainteresowanie podejmowaniem współpracy właścicieli firm z prawnikami specjalizującymi się w zagadnieniach biznesowych to przede wszystkim wynik nieustannie zmieniających się przepisów, do których muszą dostosowywać się przedsiębiorcy. Zarówno przepisy krajowe oraz unijne w kontekście dofinansowań, podatków czy konstrukcji umów muszą być rozpatrywane przez prawników.

Wszystko po to, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia nieprawidłowości – a tego wystrzegają się właśnie przede wszystkim przedsiębiorcy, którzy chcą spać spokojnie i skupić się na innych obszarach działalności, zamiast analizować zawiłości ustawodawcy.

Prawna obsługa biznesu – zadania absolwenta specjalności

Absolwent studiów, który wybrał taką specjalność będzie mógł zarządzać ryzykiem prawnym, czyli analizować takie aspekty jak np.:

  • pozwy i roszczenia,
  • porozumienia,
  • model biznesowy i kondycję finansową,
  • ochronę własności intelektualnej,
  • wykonanie zobowiązań kontraktowych.

ZAPISZ SIĘ NA JEDNOLITE STUDIA MAGISTERSKIE Z PRAWA I ZDOBĄDŹ PRZYGOTOWANIE DO PRAWNEJ OBSŁUGI BIZNESU

Zakres obsługi prawnej jest uzależniony od wielu czynników, a największe znaczenie ma charakter działalności i specyfika firmy. W dużych przedsiębiorstwach prawnik współpracuje w ramach jednej organizacji z wieloma działami – np. windykacją, kadrami oraz księgowością.

Studia „Prawna obsługa biznesu” – jakie korzyści?

Z uwagi na wagę realizowanych zadań, a także jej szerokiego zakresu, firmy podejmują współpracę z prawnikami posiadającymi potwierdzone i udokuemtnowane wykształcenie. Wybierając specjalność „Obsługa prawna przedsiębiorców i konsumentów” zdobędziesz przygotowanie do wsparcia firm w zakresie zatrudniania pracowników, ich ochrony prawnej, a także sporządzaniem dokumentacji związanych z podstawami finansów. Ważnym aspektem specjalności są zagadnienia, dzięki którym będziesz mógł jako prawnik w firmie z różnych sektorów reprezentować ją w relacjach z bankami, ubezpieczycielami, a także kontrahentami.

Sprawdź studia prawnicze

Perspektywy zawodowe po studiach

Rozbudowany program specjalności oraz zdobyta wiedza i kompetencje pozwolą wybrać jedną spośród wielu ścieżek kariery. Jako absolwent możesz stać się doradcą biznesowym, zarządzać ryzykiem prawnym czy pomagać w stawianiu pierwszych kroków nowym przedsiębiorcom. Studia z zakresu obsługi prawnej biznesu to wielki krok w stronę ekscytującej kariery, która będzie nie tylko obfitowała w wiele ciekawych wyzwań, ale również wiele profitów finansowych.