Ile razy można poprawiać maturę, by zdać na studia?

porady dla maturzystów 2024

Zaktualizowano dnia 16 kwietnia 2024

Egzaminy dojrzałości mają decydujące znaczenie dla dalszej edukacji i kariery zawodowej. Nic więc dziwnego, że w ostatniej klasie szkoły średniej uczniowie obawiają się ewentualnego niepowodzenia. W razie niezadowalającego wyniku lub rezultatu poniżej 30% masz możliwość podejścia do egzaminu ponownie. W tym artykule sprawdzamy, ile razy można poprawiać maturę

Czy można poprawić maturę?

Presja społeczna oraz strach przed niepowodzeniem przyczyniają się do powstawania obaw, które przed egzaminami mogą udzielić się również Tobie. Warto jednak zaznaczyć, że poza samą nauką do matury bardzo ważnym aspektem przygotowań jest zrozumienie, w jaki sposób działa system poprawkowy. Jeśli zastanawiasz się, czy można poprawić maturę – uspokajamy – można. W jakich przypadkach i na jakich zasadach?

Kiedy można poprawić maturę? – niepowodzenie w pierwszym terminie

Pierwszym przypadkiem, w którym można poprawić maturę – a nawet trzeba, aby móc przystąpić do rekrutacji na studia wyższe – jest sytuacja, w której uczeń w pierwszym terminie uzyskał z jednego obowiązkowego przedmiotu wynik poniżej 30%. Wówczas przystępuje do egzaminu w terminie poprawkowym. Jeśli ocena negatywna została uzyskana z co najmniej dwóch przedmiotów obowiązkowych, trzeba podejść do matury ponownie w przyszłym roku – jest na to 5 lat licząc od pierwszego egzaminu maturalnego.

Sprawdź portal Twoja Matura

Kiedy są poprawki matur?

Centralna Komisja Egzaminacyjna już w sierpniu 2023 roku opublikowała harmonogram egzaminu dojrzałości na rok 2024. Zawiera on informacje o terminie podstawowym, a także na temat tego, kiedy są poprawki matur. Jeśli nie powiedzie Ci się na egzaminie pisemnym, możesz poprawić go 20 sierpnia. Dzień później przewidziano poprawki dla osób, które uzyskają negatywną ocenę z matury ustnej. Od kilku lat to właśnie końcówka sierpnia jest typowym okresem na poprawki. Jeśli nie zaliczysz matury w terminie poprawkowym, musisz przystąpić do matury w kolejnym roku – również w tym przypadku jest na to 5 lat.

Ile razy można poprawiać maturę?

Istnieją jednak przypadki, w których uczniowie zdają maturę, ale nie są usatysfakcjonowani z wyniku. Wówczas mogą poprawić każdy egzamin. Jeśli ciekawi Cię to, ile razy można poprawić maturę, warto zaznaczyć, że przepisy nie wskazują liczby podejść. Istnieje jedynie ograniczenie czasowe – 5 lat.

Jak przygotować się do poprawy matury?

Istnieje kilka sprawdzonych wskazówek dotyczących przygotowania do poprawkowego terminu maturalnego:

  • realnie oceń sytuację – pierwszym krokiem jest zweryfikowanie swoich braków z przedmiotu, z którego nie zdałeś matury oraz przeanalizowanie zadań, które sprawiły Ci największe trudności,
  • rozwiązuj arkusze maturalne – jest to sprawdzony sposób na powtórzenie materiału z danego przedmiotu,
  • skorzystaj z korepetycji – samodzielne opanowanie konkretnych zagadnień bywa trudne, dlatego warto poprosić o wsparcie osobę, która w przystępny sposób pomoże Ci przyswoić wiedzę,
  • dobrze zaplanuj naukę – do terminu poprawki nie ma zbyt wiele czasu, dlatego warto rozpisać zagadnienia i ustalić sobie terminy na ich opanowanie. 

Poprawa matury – warunki i kryteria

Abiturient, który zdał w pierwszym terminie maturę może przystąpić jeszcze raz do egzaminu maturalnego – w części ustnej i/lub pisemnej:

  • z przedmiotów, które już zdawał,
  • z kolejnych przedmiotów dodatkowych.
Ile razy można poprawiać maturę

Taka osoba przystępuje do egzaminów zgodnie z przepisami, które obowiązują w roku ponownego przystąpienia.

Absolwenci, którzy nie zdali matury w terminie poprawkowym lub w pierwszym terminie uzyskali mniej niż 30% z co najmniej dwóch przedmiotów, mogą przystąpić do części ustnej lub pisemnej egzaminu maturalnego z tego przedmiotu (lub przedmiotów):

  • w ciągu 5 lat od pierwszego egzaminu maturalnego,
  • zgodnie z przepisami, które obowiązują w danym roku.

Przystępując do egzaminu z niezdanego przedmiotu, możesz jednocześnie przystąpić do egzaminu z kolejnego przedmiotu dodatkowego oraz podwyższać wynik dowolnego egzaminu, do którego już przystępowałeś.

Chcesz przygotować się do matury w taki sposób, aby uniknąć poprawki? Wejdź na portal Twoja Matura, gdzie znajdziesz przydatne quizy, testy oraz archiwalne arkusze maturalne.