Home staging – jak zacząć i zdobyć upragnionych klientów

nieruchomości

Zaktualizowano dnia 8 września 2023

Home stager to zawód, z którym coraz częściej można spotkać się podczas poszukiwania profesjonalnych usług z zakresu nieruchomości. Nic w tym dziwnego, ponieważ branża ta rozwija się bardzo dynamicznie, a wraz z nią zakres usług związanych z nieruchomościami. W tym artykule omówimy, czym charakteryzuje się praca w home stagingu, jakie są zarobki w tej branży, a także jak rozpocząć działalność jako home stager.

Home staging – praca 

Praca w home stagingu polega na prezentacji nieruchomości i przedstawieniu jej walorów w taki sposób, by można było ją sprzedać za jak najwyższą kwotę w możliwie jak najkrótszym czasie. Nazwa ta pochodzi od dwóch słów home – dom, a także staging – inscenizacja, które nakreślają już charakter tego zawodu jako przygotowanie scenografii miejsca do życia. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Home staging co to jest i jakie ma zasady?

home staging

Zawód home stagera nie jest jeszcze regulowany prawnie, w związku z tym nie ma konkretnych wymagań odnoszących się do tego, kto może rozpocząć pracę w tym zawodzie. Oczywiście nie jest to możliwe bez odpowiedniego przygotowania, ponieważ home strager ma za zadanie spersonalizować nieruchomość tak, by kupujący potrafił sobie wyobrazić, że tam mieszka.

Zwiększ swoje szanse na sukces w branży home stagingu dzięki studiom podyplomowym na kierunku “Aranżacja wnętrz i home staging”

Home staging – zarobki a klienci

Zawód home stagera zyskuje na popularności, dlatego też nie zebrano jeszcze odpowiedniej liczby danych, by określić średnie zarobki w tej branży. Wszystko to zależy od tego, jakie dokładnie usługi oferuje osoba na tym stanowisku, ponieważ ze względu na brak regulacji tego zawodu home staging bywa łączony z pracą dekoratora wnętrz.

“Każdy home staging jest przygotowaniem nieruchomości do sprzedaży, natomiast nie każde przygotowanie nieruchomości do sprzedaży to home staging”. 

Ze względu na to, że home stager prowadzi działalność usługową, sam może decydować o cenniku. Koszt konsultacji, która ma na celu kompleksowo przygotowanie mieszkanie do sprzedaży lub najmu z zyskiem, wynosi średnio 400 zł. Nie jest tajemnicą, że zarobki home stagerów zależne są przede wszystkim od tego, ile klientów będzie miał dany usługodawca. 

studia podyplomowe home stager

Cechy pozwalające przyciągnąć odpowiednich klientów:

  • szeroka wiedza z zakresu home stagingu;
  • odpowiednie przygotowanie do swoich obowiązków zawodowych;
  • umiejętności interpersonalne;
  • nastawienie na cel;
  • poczucie estetyki;
  • znajomość trendów w branży;
  • profesjonalne podejście do powierzonych zadań.

Home staging – jak zacząć?

Odpowiednia wiedza i umiejętności na temat home stagingu to podstawa do tego, by rozpocząć działalność w tej branży. Wynika to z tego, że home strager powinien znać się na:

  • projektowaniu nieruchomości;
  • realizowaniu wystroju wnętrz;
  • przygotowaniu domu na sprzedaż.

W związku z tym najlepszym sposobem, aby przygotować się do podjęcia pracy na tym stanowisku, jest podjęcie studiów podyplomowych pozwalających na profesjonalne przygotowanie z zakresu home stagingu.

W naszej ofercie studiów znajduje się kierunek “Aranżacja wnętrz i home staging”, który nie tylko pomoże słuchaczowi przygotować nieruchomość do zyskownej sprzedaży oraz wynajmu, ale także wyposaży go w umiejętności aranżacji wnętrz. Dzięki temu absolwent studiów zmaksymalizuje swoje szanse na sukces zawodowy w home stragingu.

 —

Źródło cytatu: Bonenberg A., Wlazły W., Home staging, i.e. preparing real estate for sale. Discussion of the definition, “Space & Form | Przestrzen i Forma” 52.