Home staging co to jest i jakie ma zasady?

home staging studia online

Rynek nieruchomości w ostatnim czasie napotkał spore zmiany, które są odczuwalne zarówno dla kupujących, jak również osób chcących sprzedać swoje mieszkanie lub dom. Liczba ofert jest bardzo duża bez względu na region kraju, a potencjalni klienci coraz większą uwagę zwracają na prezentację nieruchomości. Z tego powodu w naszym kraju coraz większą popularnością cieszy się home staging co to jest i dlaczego jest tak ważny dla sprzedających?

Home staging co to jest i skąd pochodzi?

Home staging narodził się w latach 70. w Stanach Zjednoczonych, a jego pomysłodawczynią była Barb Schwarz – agentka nieruchomości oraz dekoratorka wnętrz. To właśnie dzięki niej rozpoczęto za Oceanem zwracać szczególną uwagę na sposób prezentacji sprzedawanych nieruchomości. Od lat 90. home staging jest standardem na brytyjskim oraz skandynawskim rynku mieszkaniowym, gdzie ponad 70% sprzedawanych nieruchomości poddawanych jest home stagingowi.

Sprawdź kierunek studiów podyplomowych

Home staging polega na prezentacji nieruchomości i uwydatnieniu jej wszystkich walorów w taki sposób, by można było ją sprzedać za jak najwyższą kwotę w możliwie jak najkrótszym czasie. Jest to możliwie dzięki połączeniu nie tylko wiedzy z zakresu rynku nieruchomości, ale także technik:

 • marketingowych,
 • dekoratorskich,
 • prezentacyjnych.

Na czym polega home staging?

Filozofia home stagingu opiera się na założeniu nieruchomość wystawiona na sprzedaż staje się produktem i powinna rządzić się prawami handlowo-marketingowymi podobnymi do produktów. Ważne jest zatem określenie targetu, do jakiego chce dotrzeć sprzedający i w taki sposób przygotować nieruchomość, aby potencjalny klient wyobraził sobie siebie w danym mieszkaniu lub domu.

Z tego względu ogromną wagę home staging przywiązuje do zdjęć na portale aukcyjne, na których przedstawiona nieruchomość nie odzwierciedla stylu życia sprzedającego, tylko prezentuje swoje największe walory i ma zachęcić nowego właściciela. Home stager, czyli specjalista z tego zakresu, urządza puste przestrzenie lub dokonuje zmian w wystroju w sposób bardziej atrakcyjny dla potencjalnego klienta, a także dba o właściwe światło w pomieszczeniach.

home staging co to jest

Home staging  – zasady znacznie zwiększające szanse sprzedaży

Wiele osób planujących sprzedaż zastanawia się więc nie tylko co to jest home staging, ale jakie zasady są najważniejsze w kontekście właściwej prezentacji mieszkania lub domu. Otóż zasady home stagingu dotyczą w zasadzie każdego pomieszczenia:

 • w sypialni należy pościelić łóżko oraz ukryć osobiste rzeczy, jak np. kosmetyki, zdjęcia bliskich czy ubrania,
 • w salonie, pokoju dziecka oraz gabinecie należy pozostawić porządek na stole, biurku i szafkach chowając zbędne rzeczy, jak np. pudełka, dokumenty czy sprzęt,
 • w kuchni nie powinny znajdować się brudne naczynia, środki czystości, garnki czy inne elementy zabierające przestrzeń na blacie kuchennym,
 • w łazience nie są mile widziane ręczniki, kosmetyki, środki czystości, a tym bardziej ubrania właścicieli nieruchomości,
 • w przedpokoju należy zadbać o uprzątnięcie zbyt dużej ilości butów i ubrań, co mogłoby optycznie zmniejszyć przestrzeń.

Home staging – zasady prezentacji na miejscu

Zasady home stagingu dotyczą nie tylko przygotowania nieruchomości do sesji zdjęciowej, ale także do prezentacji domu lub mieszkania na miejscu. Ważne jest więc przewietrzenie pomieszczeń i wpuszczenie jak największej ilości naturalnego światła.

CHCESZ ZACZĄĆ PRACĘ JAKO HOME STAGER? ZDOBĄDŹ NIEZBĘDNĄ WIEDZĘ I UMIEJĘTNOŚCI ZAPISUJĄC SIĘ NA STUDIA ONLINE

Home stager zwraca uwagę również na optymalną temperaturę – tak, aby potencjalny klient nie odczuwał dyskomfortu. Szczególnie trzeba zadbać o to, by w pomieszczeniach nie było zbyt zimno, ponieważ może to sugerować, że ogrzanie nieruchomości może być problematyczne i w konsekwencji drogie.

Jak rozpocząć pracę w perspektywicznym zawodzie? Studia czymś więcej niż kurs home staging

Bardzo duża konkurencja pod kątem ofert nieruchomości wystawionych na sprzedaż lub wynajem sprawia, iż sprzedający coraz częściej decydują się na skorzystanie nie tylko z usług biur nieruchomości, ale również profesjonalnych home stagerów, którzy w znaczny sposób mogą przyczynić się do wartości nieruchomości oraz szybkiej sprzedaży.

Osoby, które odkryły w sobie potencjał i szanse na rozwój kariery w tej perspektywicznej dziedzinie, mogą podjąć studia podyplomowe oferowane przez Wyższą Szkołę Kształcenia Zawodowego, które kompleksowo przygotowują do pracy w zawodzie. Studia podyplomowe home staging pozwalają zdobyć wiedzę z zakresu:

 • aranżacji wnętrz,
 • prezentacji i sprzedaży nieruchomości,
 • działalności branży home stagingowej,
 • psychologii i prawa home stagingu,
 • relacji z klientem.