Ekologistyka jako istotny element w branży TSL

logistyka studia

Dynamiczny rozwój przemysłowy i społeczny ma duży wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstw i ludzi, a także na zjawisko degradowania środowiska naturalnego. Jest to problem, z którym musi się uporać ludzkość XXI wieku. Dlatego też firmy nie pozostają obojętne na to zjawisko, tak samo jest w przypadku branży TSL. W dalszej części artykułu wskażemy, czym jest ekologistyka, a także omówimy zagadnienia związane ze studiami logistycznymi.

Infrastruktura logistyczna – co to takiego?

Infrastruktura to urządzenia usługowe, które są niezbędne do należytego funkcjonowania produkcyjnych działów gospodarki. Zatem infrastruktura logistyczna związana jest ze środkami technicznymi pozwalającymi na przemieszczanie, przeładunek i magazynowanie towarów. W jej skład wchodzą m.in.:

  • infrastruktura magazynowa, np. budynki, urządzenia magazynowe;
  • infrastruktura manipulacyjna, np. dźwigi, wózki;
  • infrastruktura transportowa, np. wszelkie środki transportu; 
  • infrastruktura informatyczna, np. oprogramowania, środki komunikacji.

Zapisz się na studia Logistyka online i zdobądź wiedzę i umiejętności potrzebne do sprawnego zarządzanie przepływem towarów 

Ekologistyka w kontekście przedsiębiorstw TSL 

Ekologistyka związana jest z działaniem przedsiębiorstw ukierunkowanym na poszanowanie środowiska naturalnego. Dlatego też firmy skoncentrowane są na minimalizowaniu potencjalnych szkód wyrządzonych naturze w wyniku działalności firmy. Dotyczy to zarządzania odpadami, wprowadzania ekologicznych innowacji, tworzenia systemów zabezpieczających przed skażeniem środowiska.

W przypadku branży TSL odnosi się to bezpośrednio do zorganizowania procesów logistycznych i transportu towarowego w taki sposób, aby był on przyjazny środowisku. Rozwiązania ekologiczne są  współcześnie bardzo doceniane przez konsumentów ze względu na coraz to większą świadomość zagrożeń wynikających z eksploatacji planety. 

studia logistyka online

Dlatego też przedsiębiorstwa TSL dbają o to, by stosowane pojazdy spełniały wymogi norm emisji. Procesy logistyczne związane z przewozem towarów uwzględniają strefy ograniczonego ruchu, gdzie zmniejszony jest czas dostaw, stosują się do zaleceń wobec całkowitego zakazu ruchu pojazdów ciężarowych lub ograniczeń możliwości wjazdu do wybranych obszarów.

Podstawy logistyki to nie wszystko, czyli czego uczą studia na kierunku Logistyka?

Początek studiów na kierunku Logistyka i nie tylko to czas, w którym student ma okazję zapoznać się z  postawami logistyki, ale także ogólną wiedzą wymaganą na poziomie kształcenia wyższego. W związku z tym poruszane są tematy, takie jak: filozofia z elementami etyki, technologia informacyjna i komunikacyjna, ochrona własności intelektualnej, język obcy, zasady BHP itd.

Następnie program na studiach logistycznych 1. stopnia dopasowany jest do podstawowych wymagań kształcenia kierunkowego. W ramach tego prowadzone są zajęcia dotyczące logistyki: produkcji, zaopatrzenia, dystrybucji, a także ekologistyki, infrastruktury logistycznej, charakterystyki kosztów logistycznych, normalizacji i zarządzanie jakością itd. To pomaga studentowi w rozeznaniu się i zadecydowaniu, czy jest to odpowiedni dla niego kierunek studiów.

Kolejnym etapem jest wybór specjalizacji spośród: transport i spedycja albo logistyka w przedsiębiorstwie. Od tego wyboru zależy, jakie przedmioty będą realizowane podczas dalszej nauki.

Czy warto studiować Logistykę online?

Zdecydowanie warto studiować Logistykę online, ponieważ jako uczelnia  dbamy o to, by oferowane  przez nas studia uwzględniały potrzeby studentów, wymogi  rynku pracy oraz odpowiednich rozporządzeń. Dlatego też kształcenie zdalne nie odbiega jakością od tradycyjnej nauki a wręcz przeciwnie – umożliwia prezentowanie informacji w ciekawszy i bardziej przystępny sposób. Oczywiście zależy to od tego, jakimi rozwiązaniami nowej technologii dysponuje uczelnia. 

logistyka studia

Co więcej, wśród naszej kadry dydaktycznej  znajdują się specjaliści nie tylko z Polski, ale także z zagranicy. Przykład stanowi profesor Klaus Zauner – mikroekonomista z zainteresowaniami badawczymi i dydaktycznymi w zakresie ekonomii przemysłowej, regulacji, teorii gier, ekonomii behawioralnej i eksperymentalnej.

Należy podkreślić, że absolwent po ukończeniu studiów na kierunku Logistyka otrzymuje dyplom, ukończenia studiów niestacjonarnych, który jest uznawany w krajach UE w taki sam sposób, co dokument potwierdzający ukończenie studiów stacjonarnych. W związku z tym student nie musi martwić się o wiarygodność kształcenia.