Dofinansowanie do studiów a stopień studiów

dotacje na studia

Zaktualizowano dnia 23 sierpnia 2023

Dofinansowanie do studiów podyplomowych umożliwia pogłębienie wiedzy i zdobycie nowych umiejętności, dzięki czemu zwiększa się swoje szanse na rynku pracy. Otrzymanie dotacji jest możliwe dzięki środkom Funduszu Pracy, który powstał w odpowiedzi na współczesne problemy pracowników i pracodawców. W dalszej części artykułu odpowiedzieliśmy na kilka związanych z tymi dotacjami.

Dofinansowanie do studiów licencjackich z urzędu pracy – czy można je dostać?

Z doświadczenia naszej uczelni wynika, że urzędy pracy udzielają dofinansowań wyłącznie do studiów podyplomowych. Jednak należy podkreślić, że każdy z tych urzędów posiada swój wewnętrzny regulamin. W związku z tym w celu pozyskania informacji na temat odpowiedniej dla danej osoby formy dofinansowania do studiów najlepiej skontaktować się z najbliższym sobie urzędem pracy.

dotacje

Czy stopień studiów ma znaczenie przy staraniu się o dofinansowanie? 

W związku z powyższym można powiedzieć, że stopień studiów ma znaczenie przy staraniu się o dofinansowanie. Wynika to z tego, że studia podyplomowe może podjąć osoba, która jest absolwentem studiów wyższych przynajmniej I stopnia, co potwierdza zdobyty przez nią tytuł licencjata lub inżyniera. Oczywiście osoby, które ukończyły studia II stopnia, również mogą ubiegać się o dofinansowanie na studia podyplomowe.

Czy osoby bezrobotne mogą starać się o dofinansowanie do studiów podyplomowych? 

Osoby bezrobotne mają możliwość ubiegania się o dofinansowanie do studiów podyplomowych, a także osoby poszukujące pracy. To dlatego, że tego typu pomoc finansowa stanowi jedną z metod walki z bezrobociem. Należy podkreślić, że prawo takie mają osoby, które mimo zdobytego tytułu ukończenia studiów wyższych, nie mogą znaleźć zatrudnienia, a są zarejestrowane w urzędzie pracy. W takim przypadku dofinansowanie może pokryć nawet 100% kosztów szkolenia. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie: https://studia-online.pl/dotacje_dla_bezrobotnych

Czy można założyć podanie o dofinansowanie studiów przez pracodawcę?

Nie tylko osoby bezrobotne mogą starać się o dotację, przysługuje ona również zatrudnionym. W związku z tym pracodawca także może złożyć podanie o dofinansowanie dla swoich pracowników. Wtedy to na jednym wniosku wymienia wszystkich pracowników, których kształcenie ma zostać opłacone. Warto dodać, że jednostki dofinansowujące nie refinansują kierunków już opłaconych i rozpoczętych.

baner: dofinansowania do studiów podyplomowych

Zwyczajowo urzędy pracy wymagają, aby złożyć podanie o dofinansowanie studiów przez pracodawcę na minimum 30 dni przed rozpoczęciem studiów podyplomowych. Jednak wszelkie wytyczne dotyczące formalności ustalane są indywidualnie przez urzędy pracy

Nasza uczelnia współpracuje z urzędami pracy w całej Polsce, dlatego oferuje pomoc w wykonywaniu formalności związanych z dofinansowaniem do studiów. W tym celu należy wypełnić formularz formularza na stronie szkoły – https://studia-online.pl/dotacje_dla_firm_szkol i przesłać w oryginale na adres korespondencyjny uczelni.