Czym się zajmuje neurologopeda?

Neurologopedia studia podyplomowe

Zaktualizowano dnia 1 marca 2022

Różnego rodzaju zaburzenia mowy, szczególnie te związane z jej percepcją oraz ekspresją, to zaburzenia komunikacji językowej, które polegają na braku sprawności językowej bądź na nieprawidłowym nabywaniu kompetencji w tym zakresie. Zaburzenia te są niezwykle poważną przeszkodą w funkcjonowaniu dzieci – od zakłócenia twórczego myślenia, przez utrudnienia w podejmowaniu działań, aż w końcu po wykluczenie społeczne. Przyczyn dysfunkcji układu mowy jest wiele, a dużą część stanowią te po podłożu neurologicznym. W takich przypadkach, osobom borykającym się z różnymi dolegliwościami pomaga neurologopeda. Aby pracować jako specjalista w tej dziedzinie, należy posiadać szeroką wiedzę z tego zakresu oraz zdobyć odpowiednie kwalifikacje. Neurologopedia studia podyplomowe to świetne rozwiązanie dla aspirujących logopedów, którzy chcą poprowadzić swoją ścieżkę zawodową w tym kierunku.

Neurologopeda – o zawodzie

Czym się zajmuje?

Neurologopeda jest specjalistą, który posiada wiedzę z zakresu neurologii oraz logopedii i wykorzystuje ją pomagając osobom z zaburzeniami mowy o podłożu neurologicznym. Najczęściej pacjentami neurologopedy są pacjenci z uszkodzeniem centralnego układu nerwowego, którzy poddawani są specjalistycznym badaniom neurologopedycznym.

Kogo leczy?

Specjalista w zakresie neurologopedii prowadzi terapię oraz rehabilitację pacjentów:

  • z zaburzeniami głosu,
  • z chorobami psychicznymi,
  • po wypadkach i udarach.

W trakcie terapii neurologopeda stosuje ćwiczenia głosowe, słuchowe oraz oddechowe. W głównej mierze jego praca polega na przeprowadzaniu ćwiczeń, które mają na celu usprawnić mowę.

Sprawdź kierunek studiów podyplomowych

Jakie obowiązki ma neurologopeda?

Zakres zadań i obowiązków neurologopedy jest dość szeroki, a stosowane przez niego metody badań są dobierane indywidualnie do konkretnego przypadku. W swojej pracy neurologopeda m.in.:

  • bada i analizuje czynniki, które doprowadziły do zaburzeń mowy,
  • bada i analizuje czynniki, które wpływają na tempo oraz jakość opanowywania mowy osób posiadających schorzenia wpływające na mowę,
  • diagnozuje zaburzenia mowy, postawy oraz trudności językowe dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych w oparciu o badania neurologiczne i wywiad,
  • planuje rehabilitację oraz prowadzi zajęcia usprawniające.

Gdzie może pracować absolwent neurologopedii?

Neurologopedia jest hybrydą dwóch niezwykle perspektywicznych dziedzin – neurologii oraz logopedii. Ze względu na szeroki zakres wiedzy i umiejętności, osoba, która ukończy Studia podyplomowe neurologopedia może podjąć pracę w wielu miejscach, np. w:

  • poradniach psychologiczno-pedagogicznych,
  • przedszkolach i szkołach (w tym szkołach o charakterze specjalnym i integracyjnym),
  • ośrodkach specjalistycznych zajmującymi się dziećmi i dorosłymi z różnego rodzaju dysfunkcjami w zakresie mowy,
  • szpitalach i poradniach przyszpitalnych.

Ponadto, absolwenci tego kierunku mogą również otworzyć prywatny gabinet świadczący usługi z zakresu neurologopedii.

Neurologopedia studia podyplomowe online

Kwalifikacje do pracy jako logopeda lub nauczyciel logopeda (jeśli słuchacz posiada przygotowanie pedagogiczne) można zdobyć wybierając Studia podyplomowe neurologopedia oferowane przez Wyższą Szkołę Kształcenia Zawodowego, które słuchacze mogą zrealizować w trybie online. Nauka odbywa się w nowoczesnej i efektywnej formie e-learningu oferującym słuchaczom wiele udogodnień – m.in. brak narzuconych dni i godzin logowań na platformę oraz nieustanny dostęp do wysokiej jakości materiałów dydaktycznych.

Kwalifikacje zdobądź online – neurologopedia studia podyplomowe

Studia mają charakter kwalifikacyjny, co oznacza, że oprócz świadectwa ukończenia studiów podyplomowych, absolwenci otrzymują kwalifikacje do wykonywania zawodu. Więcej informacji na temat kierunku znajdziesz na stronie Neurologopedia studia podyplomowe online.