Aby odnieść sukces w zarządzaniu finansami, należy posiadać wiedzę na temat zwiększania wartości firmy. Podjęte decyzje finansowe mają ogromny wpływ na pozycję przedsiębiorstwa w przyszłości. Wszystkie jednostki gospodarcze prowadzą działalność w celach zarobkowych – w tym w celu zwiększenia zasobów finansowych właścicieli. Aby firma mogła utrzymać się na rynku i przynosić oczekiwane zyski, niezbędne jest przeprowadzanie regularnych i szczegółowych analiz czy raportów, które potrafią ocenić kondycję finansową firmy. Bez względu na to, czy dana osoba dopiero planuje założenie własnej działalności lub podjęcie pracy jako księgowy, czy działa w branży od lat – kluczowa w tym aspekcie jest wiedza i umiejętności, które pozwolą osiągać korzystne wyniki. W tym artykule odpowiemy, czy warto studiować finanse i rachunkowość i kto powinien się na nie zapisać?
Finanse i rachunkowość studia podyplomowe na WSKZ
Finanse i rachunkowość to nazwa kierunku studiów wyższych, na który mogą zapisać się najczęściej maturzyści klas o profilach ścisłych – z matematyką na czele. Po studiach wyższych wielu absolwentów decyduje się kontynuować naukę w tym obszarze, jednak w konkretnej specjalizacji. Studia podyplomowe oferowane przez Wyższą Szkołę Kształcenia Zawodowego pozwalają zdobyć wiedzę oraz umiejętności, która przyda się w konkretnym zawodzie (np. Analityk biznesowy, Główny Księgowy, Kontroler finansowy).
Studia skierowane są także dla absolwentów innych kierunków, dzięki czemu uczelnia stwarza możliwości rozwoju osobom, które do tej pory uczyły się lub pracowały w zupełnie innej branży. Pozwala to słuchaczom na coraz popularniejsze w ostatnim czasie przebranżowienie.
Czy studia finanse i rachunkowość są trudne?
Studia z zakresu finansów i rachunkowości stworzone są dla osób, które interesują się bankowością, kwestiami rozliczeniowymi i podatkowymi, a także posiadają umiejętności analitycznego myślenia, szybkiego liczenia, dokładności oraz organizacji czasu. Dla osób o takich predyspozycjach, kierunki z dziedziny finansów oraz rachunkowości nie sprawią żadnego problemu. Program studiów oraz materiały dydaktyczne stworzone są w przystępny sposób, aby każdy słuchacz mógł wynieść z lekcji jak najwięcej cennej wiedzy oraz zrozumieć wszystkie najważniejsze aspekty i mechanizmy.
Czy warto studiować finanse i rachunkowość?
Wyżej opisane predyspozycje nie wystarczą jednak do tego, aby podjąć wymarzoną pracę w kierunku finansów oraz rachunkowości. Osoby, które aspirują do pracy w zawodzie muszą posiadać szeroką wiedzę zarówno z podstaw rachunkowości, jak i konkretnych zagadnień, przydatnych w danej specjalizacji. Wielu pracodawców zwraca uwagę nie tylko na zdobyte do tej pory doświadczenie, ale również na posiadane udokumentowane wykształcenie. Absolwenci studiów podyplomowych z zakresu finansów i rachunkowości oferowanych przez Wyższą Szkołę Kształcenia Zawodowego otrzymują świadectwo ukończenia studiów podyplomowych, które jest równorzędne ze świadectwem ukończenia studiów w klasycznym, stacjonarnym trybie.
Finanse i rachunkowość perspektywy pracy
WSKZ posiada w swojej ofercie ponad 40 kierunków z zakresu finansów i rachunkowości. W zależności od danego kierunku, słuchacze zdobywają wiedzę niezbędną do podjęcia pracy w wielu różnych, perspektywicznych branżach. W szczególności słuchacze są przygotowywani do pracy w bankach, towarzystwach ubezpieczeniowych, firmach pośrednictwa finansowego, firmach leasingowych, funduszach inwestycyjnych czy emerytalnych.
Finanse i rachunkowość studia podyplomowe są również źródłem niezwykle cennej wiedzy przydatnej w przypadku prowadzenia własnej działalności gospodarczej, dzięki czemu absolwent jednego z kierunków będzie mógł wykorzystać wiedzę w praktyce w swojej firmie. Pozwoli to nie tylko utrzymać przedsiębiorstwo w dobrej kondycji, ale również wygenerować przewagę konkurencyjną na danym rynku. Szczegółowe informacje odnośnie programu studiów oraz wymogów znajdują się w opisie kierunków, których pełna lista znajduje się na stronie Finanse i rachunkowość studia.