Co trzeba zrobić, żeby kupić ziemię rolną w 2023 roku?

podyplomowe studia rolnicze

Zaktualizowano dnia 2 października 2023

Zakup ziemi rolnej to bardzo ważna transakcja dla osoby, która planuje rozpocząć działalność rolniczą lub powiększyć posiadane obszary. Podstawowe zasady nabywania tego typu nieruchomości są określone w przepisach Ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Co trzeba zrobić, żeby kupić ziemię rolną w 2023 roku?

Czym jest nabycie nieruchomości rolnej w świetle prawa?

Według przepisów nabycie nieruchomości rolnej to przeniesienie bądź nabycie nieruchomości rolnej będące wynikiem dokonania orzeczenia sądu, organu administracji publicznej lub dokonania czynności prawnej.

Zakup gruntów rolnych może nastąpić w oparciu m.in. o:

  • umowę sprzedaży,
  • darowiznę,
  • zamianę,
  • zasiedzenie,
  • stwierdzenie nabycia spadku,
  • zniesienie współwłasności,
  • podział spółki.

Ile można kupić działki rolnej?

Nabywcą ziemi rolnej może być według przepisów rolnik indywidualny (istnieją pewne wyjątki, o których przeczytasz w dalszej części artykułu). Według przepisów jest to osoba fizyczna, która jest samoistnym posiadaczem, dzierżawcą lub najemcą nieruchomości rolnej, który posiada w sumie nie więcej niż 300 hektarów łącznej powierzchni użytków rolnych.

Sprawdź kierunek studiów podyplomowych

Taka osoba musi co najmniej przez 5 lat mieszkać w gminie, w której położona jest co najmniej jedna nieruchomość zaliczana do gospodarstwa. Rolnik indywidualny to także osoba, która posiada kwalifikacje rolnicze – może być to zarówno kierunkowe wykształcenie zawodowe, branżowe, średnie lub wyższe bądź ukończone studia podyplomowe z zakresu rolnictwa. Ile można kupić działki rolnej posiadając zatem taki status? Rolnik indywidualny może zakupić taką powierzchnię ziemi, aby wraz z już posiadanymi nieruchomościami nie przekraczały 300 hektarów użytków rolnych.

Ile można kupić ziemi rolnej nie będąc rolnikiem? – nieruchomości do 1 hektara

Przepisy Ustawy o ukształtowaniu ustroju rolnego dotyczą ziem, których powierzchnia przekracza 0,3 hektara. Oznacza to, że w praktyce niemal każdy może stać się posiadaczem ziemi do 0,3 hektara. Pewne komplikacje i ograniczenia pojawiają się w przypadku większych nieruchomości rolnych.

Osoba, która nie jest rolnikiem w świetle prawa, może zakupić ziemię o powierzchni mniejszej niż 1 hektar, jednak w takim przypadku ograniczeniem jest Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR).

Co trzeba zrobić żeby kupić ziemię rolną w 2023 roku

Może skorzystać z prawa pierwokupu składając o świadczenie o skorzystaniu z tego przywileju w przeciągu miesiąca od daty, w której sporządzono przedwstępną umowę sprzedaży. KOWR może wówczas wystąpić do sądu o ustalenie ceny sprzedawanej działki. Osoba niebędąca rolnikiem może więc kupić daną nieruchomość tylko w przypadku, gdy KOWR nie skorzysta z możliwości nabycia ziemi.

Ile można kupić ziemi rolnej nie będąc rolnikiem?  – nieruchomości większe niż 1 hektar

Jak się okazuje, najwięcej komplikacji przy zakupie ziemi ma osoba niebędąca rolnikiem, która chce nabyć nieruchomość rolną większą niż 1 hektar. W takich przypadkach najłatwiej jest kupić nieruchomość od osoby bliskiej – w rozumieniu przepisów jest to m.in.:

  • rodzeństwo,
  • małżonek,
  • dzieci rodzeństwa,
  • rodzeństwo rodziców,
  • osoby przysposabiające oraz przysposobione.

W takich przypadkach osoba nabywająca nie musi posiadać statusu rolnika.

Jak kupić ziemię nie będąc rolnikiem w 2023?

Osoby, które nie posiadają statusu rolnika oraz nie mają możliwości nabycia nieruchomości od osoby bliskiej zastanawiają się jak kupić ziemię nie będąc rolnikiem w 2023 roku. Otóż według aktualnych przepisów podstawową ścieżką doprowadzenia do takiej transakcji jest wystąpienie o zgodę na zakup do Dyrektora Generalnego KOWR. Decyzję w drodze administracyjnej może uzyskać:

  • osoba fizyczna, która chce założyć gospodarstwo rodzinne,
  • każdy zbywca ziemi rolnej,
  • osoba fizyczna, która planuje powiększenie gospodarstwa rolnego.

Sprzedający musi wówczas wykazać, iż nie miał możliwości sprzedaży osobie o statusie rolnika indywidualnego. Oznacza to, że osoba posiadająca status rolnika ma pierwszeństwo do zakupu ziemi. W przypadku braku zainteresowania ze strony rolników przy jednoczesnej zgodzie Dyrektora KOWR, osoba nie będąca rolnikiem może kupić nieruchomość większą lub równą 1 hektarowi. Osoba kupująca musi się wówczas zobowiązać do prowadzenia na kupowanej ziemi działalności rolniczej.

ZAPISZ SIĘ NA STUDIA PODYPLOMOWE I ZDOBĄDŹ STATUS ROLNIKA INDYWIDUALNEGO

Studia podyplomowe Rolnictwo – dla absolwentów studiów nierolniczych

Jak się więc okazuje zakup nieruchomości rolnej jest najłatwiejszy i najbardziej prawdopodobny w przypadku posiadania statusu rolnika indywidualnego. Aby spełnić wymóg dotyczący wykształcenia rolniczego, osoby aspirujące do prowadzenia działalności rolnej mogą zapisać się na rolnicze studia podyplomowe oferowane przez Wyższą Szkołę Kształcenia Zawodowego.

Nasza Uczelnia posiada w swojej bogatej i stale rozwijanej ofercie kilka kierunków umożliwiających zdobycie merytorycznego i praktycznego przygotowania do prowadzenia działalności oraz zakupu ziemi:

Każdy z kierunków słuchacze realizują jako studia online – z dowolnego miejsca, które posiada dostęp do Internetu. Dzięki temu aspirujący rolnicy mogą nie tylko w łatwy sposób dostosować tempo nauki do własnych potrzeb, ale również zaoszczędzić pieniądze oraz czas na dojazdach, jak ma to miejsce w przypadku klasycznej formy kształcenia.