Aktualnie w szkolnictwie dużą część problemów stanowią zaburzenia hamujące lub ograniczające rozwój psychofizyczny dzieci. W procesie wychowawczym osiąganie konkretnych celów pedagogicznych jest współcześnie realizowane za pomocą stymulowania ośrodków energetycznych – szczególnie mowa o motywacji, emocjach i potrzebach. Terapia pedagogiczna, nazywana także tyflopedagogiczną oraz surdopedagogiczną, jest podejmowana najczęściej, żeby wywołać konkretne pozytywne zmiany w obszarze sfery poznawczej i emocjonalnej. Z uwagi na fakt, że w każdej szkole pojawia się coraz więcej dzieci, które przejawiają trudności w uczeniu się, zapotrzebowanie na osoby posiadające odpowiednie umiejętności i kwalifikacje stale rośnie. Jakie zadania stoją przed terapeutą pedagogicznym?
Czym jest terapia pedagogiczna?
Terapia pedagogiczna jest procesem długotrwałych oddziaływań stanowiących szereg działań o pedagogicznym charakterze. Są one nastawione na pomoc dziecku i mają za zadanie niwelować trudności, przyczyny oraz objawy niepowodzeń w szkole. Terapia ma na celu również eliminować negatywne konsekwencje, podwyższać samoocenę oraz motywować do dalszych działań – szczególnie do wywiązywania się z odpowiednim rezultatem z obowiązków szkolnych. Proces ten ma wyeliminować bowiem problemy związane z mówieniem, pisaniem, czytaniem czy rysowaniem.
Dla kogo terapia pedagogiczna?
Terapia pedagogiczna wdrażana jest dla dzieci:
- z zaburzeniami koncentracji uwagi, emocjonalnymi, integracji sensorycznej,
- o nieharmonijnym rozwoju,
- z grup ryzyka dysleksji,
- z niepełnosprawnością intelektualną,
- z zaburzeniami integracji sensorycznej,
- z zaburzeniami emocjonalnymi,
- o obniżonej sprawności manualnej,
- z zaburzeniami orientacji w schemacie ciała oraz w przestrzeni,
- z nadpobudliwością psychoruchową (ADHD),
- z zaburzoną koordynacją wzrokowo-słuchowo-wzrokową.
Co obejmuje terapia pedagogiczna?
Tego typu terapia przeznaczona jest dla dzieci, które wymagają specjalnych potrzeb pod względem kształcenia. Obejmuje ona prowadzone różnymi technikami i metodami zajęcia korekcyjno-kompensacyjne, które mają na celu usprawniać zaburzone funkcje percepcyjno-motoryczne oraz wyrównać deficyty rozwojowe.
Terapia pedagogiczna ma za zadanie m.in.:
- pozytywnie wpływać na sferę uczuciową dziecka,
- normować stan psychiki przez unikanie negatywnych bodźców,
- normować zaburzenia w procesach psychicznych, które spowodowane są przebudową dotychczasowych,
- poszerzać zadania nauczyciela–wychowawcy i specjalnie przygotowywać go do pełnienia funkcji, które wynikają z zadań,
- wprowadzić dobrze przemyślaną i czytelną organizację warunków życia oraz pracy wychowanków, która jest bogata w odpowiednie formy, metody, treści oraz rytm, które występują w podejmowanych działaniach pedagogicznych.
Diagnoza pedagogiczna
Aby przygotować odpowiednie metody i działania stymulujące, które mają pomóc dziecku w jego rozwoju, niezwykle ważnym elementem jest wywiad na jego temat. Daje on odpowiedź nauczycielowi na wiele pytań – m.in. odnośnie środowiska dziecka, na jakim etapie rozwoju się aktualnie znajduje, co go motywuje, jakie posiada zdolności lub z jakimi problemami się teraz boryka.
W trakcie diagnozowania pedagogicznego nauczyciel skupia się na konkretnych sferach – szczególnie procesualnej, która dotyczy wychowania i nauczania (tzw. diagnostyki pracy nauczycielskiej oraz zastosowanych procedur metodycznych). Nauczyciel obserwacji poddaje nie tylko wynik, ale sam proces określając jednocześnie zarówno pozytywne, jak i negatywne kierunku w rozwoju dziecka. Diagnoza pedagogiczna jest procesem długotrwałym, który przebiega spiralnie i musi analizować wszystkie czynniki mające wpływ na jego postępy.
Terapia pedagogiczna ćwiczenia
W trakcie terapii pedagogicznej zastosować można wiele rodzajów ćwiczeń. Zalicza się do nich m.in. ćwiczenia:
- na materiale geometrycznym (mozaika, figury, tangram),
- na materiale obrazkowym (domina, układanki, podział przedmiotów na grupy),
- spostrzegania i zapamiętywania,
- na materiale literowym, zdaniowym, wyrazowym i sylabowym,
- kalkowanie obrazków,
- układanie oraz przekształcanie wyrazów z liter alfabetu,
- uzupełnianie brakujących części wyrazów.
Terapia pedagogiczna studia podyplomowe
Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego to Uczelnia, która od ponad 20 lat umożliwia kształcenie na najwyższym poziomie. Swoją ofertę nieustannie rozwija o perspektywiczne kierunki studiów podyplomowych, które pozwalają zdobyć nie tylko niezbędną wiedzę i umiejętności, ale również niezbędne kwalifikacje do pracy jako nauczyciel specjalista terapii pedagogicznej. Studia podyplomowe terapia pedagogiczna można zrealizować przez Internet w formie online.