Niezależnie od dyscypliny sportu, w każdej z nich podstawowym wyznacznikiem sukcesu są wyniki. Są one zależne od bardzo wielu aspektów, m.in. genów, fizycznych predyspozycji do uprawiania danego sportu, nastawienia psychicznego czy chęci osiągania kolejnych celów. Niezwykle istotnym aspektem w sporcie jest przygotowanie motoryczne każdego z zawodników, które jest bardzo ważne zarówno w czasie przygotowań do zawodów, w trakcie ich trwania, jak i poza sezonem. Znaczenie tego aspektu podkreśla fakt, że istnieje specjalny trener przygotowania motorycznego, który czuwa nad prawidłowym przebiegiem treningów zawodnika. Co to jest przygotowanie motoryczne i dlaczego jest takie ważne?
Przygotowanie motoryczne – co to jest?
Przygotowanie motoryczne jest systemem treningowym, którego podstawą jest poprawa wszystkich cech sprawnościowych, do których zalicza się:
- skoczność,
- zwinność,
- dynamikę,
- szybkość,
- moc.
Przygotowuje się wówczas specjalny plan treningowy, pomagający wypracować lepsze poruszanie się – zarówno w sportach indywidualnych, jak i zespołowych. Zalecany jest sportowcom bez względu na etap rozwoju i kariery.
Jeśli chodzi o profesjonalistów, przygotowanie motoryczne stanowi podstawę do osiągnięcia coraz lepszych rezultatów. Wypracowanie siły mięśniowej nie tylko pomoże pobić osobiste i ogólne rekordy, ale również chroni przed kontuzjami, które mogą mieć negatywny wpływ na przebieg dalszej kariery. Urazy i różnego rodzaju kontuzje są bowiem wynikiem źle opracowanego i dobranego treningu, dlatego w rywalizacjach na całym świecie przywiązuje się ogromną wagę do tego aspektu podczas przygotowań i treningów.
Zalety przygotowania motorycznego
Korzyści, które wynikają z odpowiedniego przygotowania motorycznego jest bardzo dużo. Pozwala ono:
- poprawić szybkość oraz dynamikę ruchu,
- zapobiegać kontuzjom,
- szybciej się regenerować,
- poprawić celność oraz siłę rzutu,
- udoskonalić refleks oraz reakcję,
- zwiększyć parametry psychomotoryki,
- wzmocnić kondycję oraz wytrzymałość,
- wzmocnić układ sercowo-naczyniowy oraz oddechowy,
- maksymalnie wykorzystać możliwości fizyczne.
Co składa się na trening motoryczny?
W skład treningu motorycznego zalicza się:
- Trening siłowy – ponieważ odpowiednia siła mięśniowa stanowi podstawę funkcjonowania wszystkich cech sprawnościowych,
- Trening kondycyjny – ponieważ poprawienie kondycji układu oddechowego, a także sercowo-naczyniowego jest niezwykle ważne w wielu sportach,
- Trening nad koordynacją ruchową – ponieważ praca nad cechami psychomotorycznymi da lepsze rezultaty,
- Doskonalenie wzorców ruchowych – lepszy wzorzec ruchowy dobrze wpływa na regeneracje sił, mocy oraz zmniejszenie zużycia energii,
- Prewencję i regenerację – sauna, fizjoterapia czy masaż są elementami przyspieszającymi regenerację i pozwalają zapobiegać kontuzjom,
- Obserwację postępów – konsekwentne śledzenie, sprawdzenie i porównywanie wyników, aby sprawdzić, czy program treningowy jest skuteczny i dobrze dopasowany.
Przygotowanie motoryczne – jakie dyscypliny?
Choć przygotowanie motoryczne jest wskazane dla każdego sportowca, istnieje kilka dyscyplin sportowych, które wymagają odpowiedniego treningu motorycznego. Mowa tu o:
- piłce nożnej,
- siatkówce,
- koszykówce,
- pływaniu,
- piłce ręcznej,
- biegach
- squashu.
Studia podyplomowe Trener przygotowania motorycznego
W związku z coraz większą popularnością dyscyplin sportowych, w którym przygotowanie motoryczne odgrywa duże znaczenie, Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego stworzyła studia podyplomowe umożliwiające zdobycie wiedzy oraz umiejętności z zakresu fizjoterapii oraz treningu sportowego.
Na studia zapisać się mogą wszyscy absolwenci szkół wyższych, którzy chcą poprowadzić swoją ścieżkę zawodową w tym kierunku. Są one również świetnym rozwiązaniem dla osób, które już pracują w branży sportowej i chcą poszerzyć zakres swoich umiejętności. Trener przygotowania motorycznego to kierunek, który przyda się m.in. instruktorom fitness, trenerom personalnym czy fizjoterapeutom współpracującym z zawodnikami.