Co to jest logopedia?

Co to jest logopedia?

Wszyscy rodzice z utęsknieniem wyczekują pierwszego słowa wypowiedzianego przez swoją pociechę. Z biegiem czasu dzieci uczą się kolejnych wyrazów, które następnie łączą w proste zdania. Niestety, nie u wszystkich proces rozwoju mowy przebiega w odpowiedni sposób. Ze wszelkimi problemami z tego obszaru, rodzice udają się do logopedy, czyli specjalisty zajmującego się pomocą w przypadku różnego rodzaju zaburzeniach mowy i upośledzeń.

W związku z tym, że większość przypadków dotyczy dzieci lub młodzieży szkolnej, bardzo często logopedzi znajdują zatrudnienie w placówkach edukacyjnych, gdzie mogą odbywać regularne terapie ze swoimi podopiecznymi. Duże zapotrzebowanie na logopedów sprawia, iż coraz więcej osób ciekawi więc, co to jest logopedia.

Logopedia definicja

Logopedia jest nauką, która przede wszystkim zajmuje się rozwojem, kształtowaniem oraz doskonaleniem mowy. To dyscyplina naukowa, która w Polsce funkcjonuje już kilkadziesiąt lat – w międzyczasie powstało m.in. Polskie Towarzystwo Logopedyczne oraz pierwsze placówki, które umożliwiły podjęcie studiów w tym zakresie i przygotowanie do pracy z pacjentami borykającymi się z zaburzeniami mowy.

Kim jest logopeda i jakie wady wymowy leczy?

Logopeda to specjalista, który przygotowuje pomoc w zakresie diagnozy rozwoju mowy oraz terapii różnego rodzaju zaburzeń. Wybierają się do niego pacjenci, którzy cierpią na wady wymowy, takie jak:

  • Dyslalia, czyli zaburzenia występujące ze względu na uszkodzenie lub nieodpowiednie ukształtowanie języka, warg czy podniebienia. U niektórych osób występuje tzw. gotyckie podniebienie, które jest wąskie i mocno wysklepione ku górze.
  • Alalia, czyli dolegliwości występujące z uwagi na uszkodzenie struktur korowych mózgu, które miało miejsce jeszcze przed rozpoczęciem mówienia.
  • Dysfonia, czyli tzw. chrypka.
  • Afonia, czyli utrata głosu, która może wyniknąć z uwagi na zaburzenia funkcjonowania krtani. Może występować także ze względu na różnego rodzaju nerwice.
  • Anartira, czyli zaburzenie mowy polegające na braku umiejętności wydobywania dźwięków ze względu na uszkodzenie warg, krtani, języka czy nerwów odpowiadających za proces mówienia.
  • Afazja, czyli utrata zdolności mówienia, pisania oraz czytania. Nie wynika ona z uszkodzenia mózgu, lecz wiąże się bezpośrednio z funkcjami językowymi.
  • Dyzartria, czyli łagodniejsza wersja anartrii, która wynika z dysfunkcji aparatu odpowiedzialnego za mowę.
  • Parafazja, która cechuje się płynnym mówieniem, lecz przekręcaniem wyrazów lub dobierania złych słów. Zaburzenie to wynika z uszkodzenia kory mózgowej odpowiadającej za mowę.

Logopedia kwalifikacje

Z uwagi na coraz większe zapotrzebowanie na wykwalifikowanych logopedów, Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego oferuje studia podyplomowe na kierunku Logopedia. Na studia zapisać się mogą osoby, które:

  • posiadają tytuł magistra oraz zaświadczenie z gabinetu logopedycznego o braku jakichkolwiek przeciwwskazań do wykonywania tego zawodu – w tym przypadku absolwenci otrzymują uprawnienia do wykonywania zawodu jako logopeda,
  • posiadają dyplom licencjata, wyżej wspomniane zaświadczenie z gabineu logopedycznego oraz posiadają przygotowanie pedagogiczne – w tym przypadku absolwenci otrzymują uprawnienia do wykonywania zawodu jako nauczyciel logopeda.

Osoby, które ukończyły studia I stopnia w zakresie logopedii nie posiadają uprawnień do diagnozy logopedycznej i pełnego przygotowania do pracy w resorcie zdrowia i kwalifikacji do wykonywania zawodu logopedy.

Sprawdź kierunek studiów podyplomowych

W przypadku absolwentów, którzy nie posiadają przygotowania pedagogicznego, uczelnia umożliwia zapis na dwa kierunki jednocześnie. Dzięki temu słuchacz może nie tylko skrócić czas na zdobycie potrzebnych kwalifikacji, ale również zaoszczędzić pieniądze. Słuchacz w takim przypadku otrzymuje 25% zniżkę na kierunek z obszaru przygotowania pedagogicznego.

Logopedia studia podyplomowe

Logopedia to studia podyplomowe oferowane przez Wyższą Szkołę Kształcenia Zawodowego, które mają charakter kwalifikacyjny. Oznacza to, że absolwentom tego kierunku będą nadane uprawnienia do wykonywania zawodu logopedy lub nauczyciela logopedy. Studia spełniają także standardy, które pozwalają zdobyć Certyfikat Zawodowego Logopedy, który wydaje Polski Związek Logopedów.