Zaktualizowano dnia 22 listopada 2024
Prawo w biznesie to odpowiedź na aktualne zapotrzebowanie rynku w postaci specjalistów znających zagadnienia prawne w zakresie zarządzania biznesem. Z uwagi na rosnącą liczbę przedsiębiorstw, które potrzebują doradztwa w tym zakresie, rośnie także zainteresowanie studiami prawo w biznesie przygotowujących do pełnienia funkcji związanej z doradztwem prawnym. W tym artykule sprawdzimy, jaka matura na prawo w biznesie jest wymagana i czy uczniowie szkół średnich muszą wziąć pod uwagę konkretne przedmioty.
Prawo w biznesie – perspektywiczny kierunek zawodowy
Właściciele firm zmagają się na co dzień z wieloma wyzwaniami. Aby ich usługi lub produkty generowały zamierzone zyski, podejmują wiele wyborów i działań, które nie tylko muszą okazać się skuteczne, ale również nie naruszać zmieniających się nieustannie przepisów. Aktualnie zarówno największe korporacje, ale również firmy ze średniego i małego sektora zatrudniają specjalistów-doradców w zakresie prawa gospodarczego. Rośnie nie tylko liczba ofert, ale również średnie wynagrodzenie, które stanowi dodatkową motywację do podjęcia nauki w tym kierunku.
Osoby aspirujące do pracy na tych stanowiskach mogą zdobyć przygotowanie do pracy podejmując studia prawo w biznesie, które znajdują się w ofercie najbardziej prestiżowych uczelni. Naukę w tym obszarze mogą podjąć także studenci Wyższej Szkoły Kształcenia Zawodowego – prawo w biznesie jest dostępne jako jedna ze specjalności studiów licencjackich oraz studiów magisterskich na kierunku Administracja.
Jaka matura na prawo w biznesie?
Wielu aspirujących specjalistów, którzy chcą podjąć stanowisko związane z doradztwem organizacyjnym i prawnym w jednej z firm, posiada sprecyzowane odnośnie swojej kariery już w trakcie szkoły średniej. To czas nie tylko intensywnej nauki, ale również podejmowanych wyborów odnośnie przedmiotów maturalnych.
ZAPISZ SIĘ NA STUDIA PRAWO W BIZNESIE I ROZPOCZNIJ KARIERĘ JAKO DORADCA W PRZEDSIĘBIORSTWIE
Jaka matura na prawo w biznesie jest potrzebna, aby móc studiować ten obszar nauk? W przypadku naszej Uczelni prawo w biznesie jest specjalnością w obszarze kierunku Administracja, na który mogą zapisać się absolwenci szkół średnich bez względu na zdawane przedmioty maturalne.
Najważniejszym kryterium jest posiadanie świadectwa dojrzałości i dopełnienie wszelkich formalności podczas rejestracji. Dzięki temu nasza Uczelnia daje pełną swobodę i stwarza możliwość uzyskania przygotowania do wymarzonego zawodu każdej osobie posiadającej świadectwo dojrzałości.
Czy na prawie w biznesie jest matematyka?
Prawo w biznesie to specjalność w obszarze kierunku Administracja, która łączy w sobie wiedzę z zakresu prawa handlowego, finansów czy strategii negocjacyjnych. Dzięki wiedzy pozyskanej w tym module studenci poznają regulacje prawne, na podstawie których funkcjonują przedsiębiorstwa. Choć program studiów bazuje głównie na zagadnieniach humanistycznych, aspirujący studenci mogą się zastanawiać, czy na prawie w biznesie jest matematyka.
Otóż zarówno w trakcie realizacji programu dotyczącego Administracji, jak również po wyborze specjalności Prawo w biznesie, studenci poznają jedynie podstawy ekonomii i finansów. Do zrozumienia zagadnień występujących w programie nie jest jednak wymagana znajomość matematyki na poziomie akademickim – przedmiot ten występuje jako uzupełnienie wiedzy, dzięki której student może pojąć pewne zależności występujące w świecie biznesu.
Prawo w biznesie – studia z zakresu administracji i prawa
Studenci, którzy wybiorą Prawo w biznesie jako specjalność w obszarze kierunku Administracja na studiach I lub II stopnia, poznają głównie zagadnienia humanistyczne m.in. z zakresu:
- podstaw prawoznawstwa,
- praw człowieka,
- prawa karnego, wykroczeń, człowieka i
administracyjnego, - zamówień publicznych,
- publicznego prawa gospodarczego,
- finansów publicznych,
- finansowania podmiotów gospodarczych.
Dzięki znajomości powyższych zagadnień absolwenci są przygotowani nie tylko do pracy w kancelariach prawniczych i adwokackich, ale również w organach administracji państwowej i samorządowej czy działach finansowych w przedsiębiorstwach.