Zaktualizowano dnia 8 listopada 2024
Artykuł archiwalny
Celem studiów podyplomowych jest rozwój słuchacza w zakresie wiedzy i umiejętności, które są niezbędne do pracy w danej branży. I choć w wielu dziedzinach wystarczające okazuje się zdobycie jedynie przygotowania teoretycznego, niektóre obszary wymagają dodatkowo realizacji praktyk. Takie zajęcia pozwalają przede wszystkim przygotować słuchacza do zadań zawodowych, jakie czekają go po podjęciu pracy w danym obszarze. To, w jakim miejscu złoży się podanie o praktyki studenckie, może mieć duży wpływ na rozwój kariery zawodowej. Jak wygląda realizacja praktyk w przypadku studiów podyplomowych online?
Znaczenie praktyk studenckich
Praktyki studenckie łączą ze sobą praktyczne szkolenie zawodowe w wybranym przez słuchacza miejscu z teoretyczną nauką w placówce edukacyjnej. Celem zajęć praktycznych jest zdobycie konkretnego zakresu umiejętności i kompetencji, które są niezbędne, aby wykonywać dany zawód.
Przygotowanie praktyczne jest bardzo ważne w kontekście zdobycia udokumentowanego doświadczenia w pracy, które znacznie ułatwia przejście z etapu kształcenia i szkolenia zawodowego na rynek pracy. Warto zwrócić uwagę, że praktyki studenckie są nieodłączną częścią programu nauczania i podlegają obligatoryjnemu zaliczeniu – na równi z pozostałymi zajęciami.
Czy praktyki na studiach są płatne?
Wszelkie najważniejsze aspekty i ustalenia odnośnie praktyk są określone w specjalnej umowie, jaką słuchacz zawiera z danym pracodawcą. To właśnie w niej znajdują się również zapisy odnośnie tego, czy praktyki na studiach będą płatne. Najczęściej są one realizowane nieodpłatne, ponieważ często zadania praktykanta ograniczają się jedynie do obserwacji bardziej doświadczonych pracowników. Zdarzają się jednak sytuacje, w których praktykant za realizację swoich obowiązków otrzymuje wynagrodzenie.
Wiele w tej kwestii zależy od samego pracodawcy, specyfiki zawodu i roli osoby odbywającej praktyki. Jeśli jest to kwestia, która ma duże znaczenie dla słuchacza, jeszcze zanim złoży on podanie o przyjęcie na praktyki studenckie, może zasięgnąć na ten temat informacji bezpośrednio u pracodawcy.
Praktyki studenckie na studiach podyplomowych
Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego posiada w swojej ofercie wiele kierunków studiów podyplomowych, których programy tworzone są w oparciu o aktualne Rozporządzenia. Spełniają one wszelkie wymogi pod kątem czasu trwania zajęć teoretycznych, jak i praktyk.
Zajęcia praktyczne są obligatoryjne m.in. w przypadku studiów z zakresu:
- pedagogiki,
- pedagogiki specjalnej,
- logopedii.
Jak ominąć praktyki na studiach?
Ominięcie praktyk studenckich jest możliwe m.in. w przypadku aktywnych zawodowo nauczycieli. Po dokonaniu zapisu, słuchacze muszą przesłać właściwe podanie, a także zaświadczenie, które potwierdzi aktualne zatrudnienie – musi być ono zgodne z kierunkiem kształcenia. Taki dokument jest za każdym razem rozpatrywany indywidualnie przez kierownika kierunku.
Jak wyglądają praktyki na studiach podyplomowych online?
Uczelnia umożliwia realizację części teoretycznej programu studiów przez Internet – za pośrednictwem nowoczesnej i efektywnej platformy dydaktycznej. Jeśli program przewiduje realizację praktyk zawodowych, słuchacz odbywa je indywidualnie w wybranych przez siebie placówkach.
Muszą być to miejsca zgodne z kierunkiem kształcenia, a ich realizacja może być dowolnie rozłożona w czasie. Praktyki mogą być również odbywane równolegle z częścią teoretyczną. Słuchacze WSKZ mogą samodzielnie wybrać formę wypełniania dziennika – elektronicznie lub klasycznie w wersji papierowej.
Podanie o praktyki studenckie
Zanim słuchacz trafi do jednego z pracodawców, aby zrealizować praktyczną część programu, musi najpierw złożyć podanie o przyjęcie na praktyki studenckie. Takie pismo ma wiele wspólnych cech z listem motywacyjnym, ponieważ również w tym przypadku warto udowodnić, że jest się osobą z odpowiednimi podstawami do podjęcia pracy w danym zawodzie.
Co zawiera podanie o praktyki studenckie?
Podania o przyjęcie na praktyki studenckie często zawierają krótką informację na temat kandydata, posiadanego doświadczenia i informację na temat ewentualnych praktyk odbywanych w przeszłości. W sieci z łatwością można znaleźć wzory takich podań.