Pedagogika specjalna to bardzo szeroka dziedzina, która ma ugruntowaną pozycję wśród nauk pedagogicznych. Dyscyplina ta zajmuje się teorią i praktyką wychowania jednostek z różnymi odchyleniami od normy – zarówno w przypadku niemowląt, osób dojrzałych, jak i seniorów. Z uwagi na skalę problemów osób z deficytami na tle umysłowym, powstała oligofrenopedagogika. Jej głównym zagadnieniem jest niepełnosprawność intelektualna, a w szczególności edukacja i rehabilitacja uczniów borykających się z różnymi ograniczeniami. Jaka jest rola oligofrenopedagoga i w jaki sposób może pomóc poprawić poziom funkcjonowania uczniów?
Pedagog specjalny a oligofrenopedagog – jakie są różnice?
Z uwagi na fakt, iż oligofrenopedagogika jest subdyscypliną pedagogiki specjalnej, zakres obowiązków osób posiadających uprawnienia do wykonywania tych zawodów jest dość podobny. Zadaniem pedagoga specjalnego jest bowiem prowadzenie badań nad potrzebami edukacyjnymi osób z niepełnosprawnościami, udzielanie im pomocy i wsparcia, a także prowadzenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Do jego obowiązków należy także realizacja procesów rewalidacji, kompensacji czy resocjalizacji.
Oligofrenopedagog z kolei ma za zadanie prowadzić zajęcia dydaktyczno-wychowawcze z dziećmi i młodzieżą, u których stwierdzono niepełnosprawność intelektualną, autyzm bądź zespół Aspergera. Specjalista przygotowuje uczniów do pełnego uczestniczenia w życiu edukacyjnym oraz społecznym.
Niepełnosprawność intelektualna w pracy oligofrenopedagoga
Osoby, u których stwierdzono niepełnosprawność intelektualną to bardzo zróżnicowana grupa pod względem odchylenia od normy pod względem:
- umiejętności społecznych,
- odpowiedzialności,
- komunikacji,
- wypełniania codziennych obowiązków,
- samoobsługi,
- samodzielności.
Oligofrenopedagog jest przygotowany do pracy z dziećmi i młodzieżą z niesprawnością intelektualną w stopniu:
- lekkim,
- umiarkowanym,
- znacznym,
- głębokim.
Wpływ oligofrenopedagoga na podopiecznych podczas nauki
W dużej mierze pod opieką specjalisty jest uczeń z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim. Nauczyciel w takim przypadku musi zwrócić uwagę, aby nauka była realizowana w indywidualnym tempie, a wyznaczone cele były zgodne z faktycznymi możliwościami ucznia. Oligofrenopedagog ogranicza instrukcje słowne na rzecz informacji prezentowanych w sposób słowno-pokazowy.
Nauczyciel w swojej pracy dużą wagę przywiązuje do nieustannego motywowania uczniów do dalszych działań dzięki formie pochwał, zachęt oraz nagród. Okazywanie aprobaty sprawia, że uczeń buduje pozytywny obraz samego siebie. Poprzez stosowanie metod aktywizujących, znacznie wzmacnia się proces jego uczenia się, a uczeń staje się samodzielny. Dzięki zajęciom prowadzonym przez oligofrenopedagoga przez kilka lat, poziom jakości życia podopiecznego zostaje maksymalnie podniesiony na wszystkich płaszczyznach.
Oligofrenopedagog uprawnienia
Edukację i rehabilitację uczniów z niepełnosprawnością intelektualną mogą realizować tylko osoby, które spełniają wymagania pod kątem posiadanych uprawnień. Aktualnie prowadzeniem zajęć rewalidacyjnych uwzględniających indywidualne potrzeby edukacyjne i rozwojowe w przedszkolach, szkołach oraz placówkach oświatowych, może zajmować się osoba, która:
- jest absolwentem studiów bądź zakładu kształcenia nauczycieli w obszarze adekwatnym do niepełnosprawności uczniów – na poziomie, który jest wymagany do zajmowania stanowiska nauczyciela w danym rodzaju placówki lub
- posiada wykształcenie na poziomie, który jest wymagany do zajmowania stanowiska nauczyciela w danym rodzaju placówki, a także przygotowanie pedagogiczne oraz ukończyła kurs kwalifikacyjny, zakład kształcenia nauczycieli bądź studia podyplomowe w zakresie odpowiednim do niepełnosprawności uczniów.
Studia podyplomowe oligofrenopedagogika online
Dzięki ofercie Wyższej Szkoły Kształcenia Zawodowego, aspirujący oligofrenopedagodzy mogą zdobyć wymagane kwalifikacje zapisując się na studia podyplomowe Edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną (Oligofrenopedagogika), autyzmem oraz zespołem Aspergera (3 sem).
Część teoretyczną słuchacze realizują przez Internet – za pośrednictwem platformy dydaktycznej, która umożliwia nieograniczony dostęp do materiałów naukowych. Umożliwia to realizację kolejnych tematów z obszernego i dopracowanego programu studiów w dogodnym dla słuchaczy czasie. Studia podyplomowe online z zakresu oligofrenopedagogiki są skierowane dla osób posiadających przygotowanie pedagogiczne. W przypadku jego braku, Uczelnia umożliwia równoległy zapis na dwa kierunki – wówczas studia z przygotowania pedagogicznego objęte są rabatem w wysokości 25%.