Zaktualizowano dnia 10 września 2021
Aktualnie praktycznie każdy korzysta ze sprzętu komputerowego. Zarówno w pracy, jak i domu każdy posiada chociażby jedno urządzenie informatyczne, ułatwiające wykonywanie codziennych obowiązków. W ostatnich latach można zaobserwować znaczny wzrost zastosowania tego typu urządzeń ze względu na niezwykle szybki postęp technologiczny. Rozwój, jaki nastąpił w odniesieniu do urządzeń i oprogramowania wpłynął na rynek pracy sprawiając, że branża IT jest jedną z najlepiej opłacanych i perspektywicznych wśród wszystkich dostępnych na rynku. Z tego powodu coraz więcej uczniów postanawia obrać ten kierunek na ścieżce swojej kariery. Wielu z nich chce zostać programistą, testerem aplikacji mobilnych czy tworzyć strony internetowe. Niezwykle ważną rolę w procesie edukacji już od najmłodszych lat odgrywa więc postać nauczyciela odpowiadającego za przekazywanie wiedzy z zakresu sprzętu, oprogramowania i możliwości, jakie niesie za sobą środowisko informatyczne. Duże zapotrzebowanie na nauczycieli tego przedmiotu w szkołach sprawia, że coraz więcej osób zastanawia się nad tym jak zostać nauczycielem informatyki?
Nauczyciel informatyki – studia na WSKZ
Zmiany, jakie nastąpiły pod kątem technologii i zastosowania informatyki zmieniły postrzeganie również samego przedmiotu. Dawno minęły bowiem czasy, gdy komputery stanowiły nowość nawet dla nauczycieli informatyki. Aktualnie nauczyciel tego przedmiotu staje przez nie lada wyzwaniem, ponieważ już od najmłodszych lat dzieci obcują ze sprzętem komputerowym. Jego zadaniem jest przekazać im wiedzę odnośnie bezpieczeństwa, jakie powinno się zachować w trakcie używania sprzętu oraz – co jest szczególnie ważne w dzisiejszych czasach – odpowiedniego poruszania się po Sieci. To jednak zaledwie ułamek zagadnień, jakie porusza nauczyciel informatyki podczas zajęć – zależne są one przede wszystkim od wieku uczniów i etapu edukacyjnego.
Jak zostać nauczycielem informatyki w szkole podstawowej?
Pasja do sprzętów informatycznych oraz odpowiednia wiedza z tego zakresu nie wystarczy jednak, żeby nauczać tego przedmiotu w szkole. Niezbędne jest w tym przypadku zdobycie wymaganych kwalifikacji, które określone są w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej. Według aktu prawnego, nauczyciel informatyki musi posiadać dyplom ukończenia studiów I stopnia (w przypadku Przygotowania pedagogicznego do nauczania w szkołach podstawowych i zawodowych) lub II stopnia:
- na kierunku studiów zgodnym nauczanym przedmiotem lub prowadzonymi zajęciami oraz przygotowanie pedagogiczne,
- na kierunku, którego efekty kształcenia wskazane w podstawie programowej są odpowiednie dla tego przedmiotu i danego etapu edukacyjnego,
- na kierunku innym niż wymienione wyżej oraz posiada studia podyplomowe na kierunku związanym z nauczaniem tego przedmiotu, a także przygotowanie pedagogiczne.
Oznacza to, że absolwent informatyki nie może zostać nauczycielem w szkole podstawowej. Musi on uzupełnić swoje kwalifikacje o przygotowanie pedagogiczne, które może zrealizować na Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego. Czym jest, dla kogo jest wymagane i jak się zapisać przeczytasz w tym artykule.
Nauczyciel informatyki – wymagania dla osób po innych kierunkach
Studia podyplomowe na kierunku Nauczanie informatyki oferowane przez Wyższą Szkołę Kształcenia Zawodowego są stworzone z myślą o osobach, które nie posiadają wykształcenia kierunkowego, a także skierowane są dla aktywnych zawodowo nauczycieli, którzy chcą zdobyć kwalifikacje do nauczania swojego drugiego lub kolejnego przedmiotu.
W przypadku osób, które posiadają wyższe wykształcenie, niezbędne jest zrealizowanie studiów podyplomowych na tym kierunku oraz ukończenie studiów związanych z przygotowaniem pedagogicznym. Dla takich słuchaczy Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego przygotowała specjalny rabat w wysokości 25% na kierunek dotyczący przygotowania pedagogicznego. Słuchacze mogą zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale również czas, ponieważ uczelnia w takim przypadku umożliwia zapis na dwa kierunki jednocześnie, co zdecydowanie przyspiesza pozyskanie wymaganych kwalifikacji. Nauczyciel po zrealizowaniu tego kierunku może nauczać informatyki w szkole podstawowej, branżowej, liceum lub technikum.
Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego to uczelnia, która od ponad 20 lat umożliwia kształcenie na najwyższym poziomie. Placówka nieustannie rozwija swoją bogatą ofertę, w której znajdują się m.in. kierunki z obszaru pedagogiki, nadające kwalifikacje do wykonywania zawodu jako nauczyciel. Szeroka kadra doświadczonych wykładowców oraz wysokiej jakości materiały dydaktyczne są gwarancją odpowiedniego przygotowania do wykonywania zawodu.