Interesujesz się psychologią i medycyną? Neuropsychologia to idealne połączenie dla Ciebie

studia neuropsychologia

Zaktualizowano dnia 14 października 2024

Istnieje wiele subdyscyplin psychologii, jednak żadna z nich nie wnika w głąb układu nerwowego i procesów poznawczych tak, jak neuropsychologia. Jeżeli fascynujesz się psychologią i medycyną, świetnym połączeniem tych dwóch niezwykle interesujących i przyszłościowych dziedzin okażą się studia “Neuropsychologia”, będące specjalnością w obrębie kierunku Psychologia I stopnia oferowanego przez naszą Uczelnię. Dlaczego po maturze warto postawić właśnie na te studia?

Neuropsychologia – co to za dziedzina?

Jeśli jesteś uczniem szkoły średniej, z pewnością zastanawiasz się nad swoją przyszłością zawodową i wyborem studiów, które pozwolą Ci zrealizować Twoje plany. Wybór nie należy do najłatwiejszych, jeśli stoisz przed wyborem pomiędzy dwoma fascynującymi i perspektywicznymi dziedzinami – medycyną oraz psychologią. A co, gdyby zdobyć przygotowanie z obydwu obszarów jednocześnie? Idealnym połączeniem jest neuropsychologia. Czym się zajmuje?

Neuropsychologia to nauka, która bada związek między mózgiem a zachowaniem i funkcjonowaniem psychicznym. Jej celem jest przybliżenie procesów umysłowych, które wpływają na postępowanie każdego człowieka – jego emocje, pamięć, ruch czy uwagę. To interdyscyplinarna dziedzina łącząca w sobie odkrycia z zakresu neurologii, psychologii klinicznej, a nawet psychiatrii.

Sprawdź studia psychologiczne

Neuropsycholog – czym się zajmuje w swojej pracy?

Na to, czym się zajmuje neuropsychologia, ma wpływ dynamiczny rozwój technik neuroobrazowania – w tym m.in. tomografii komputerowej czy rezonansu magnetycznego. Dzięki temu można rejestrować i analizować budowę struktur mózgu oraz zmian, jakie zachodzą w jego pracy podczas wykonywania konkretnych zadań.

Czym się zajmuje neuropsycholog? Podejmując pracę w zawodzie, Twoja praca będzie skupiać się przede wszystkim na diagnozie neuropsychologicznej, dzięki której można zbadać możliwości istnienia związków między zaburzeniami w ludzkiej psychice a nieprawidłowościami neuropoznawczymi. Neurolog ocenia m.in.:

  • mowę,
  • myślenie,
  • zachowanie,
  • pamięć,
  • koncentrację,
  • funkcje poznawcze.

Jak zostać neuropsychologiem? Podstawą wiedza i wykształcenie

Nauka w kierunku neuropsychologii otwiera drzwi do kariery w dynamicznie rozwijających się dziedzinach nauki oraz rozwoju w zakresie innowacyjnych metod terapii i rehabilitacji. Jeśli wiążesz swoją zawodową karierę z tą dziedziną, z pewnością zastanawiasz się nie tylko, co to neuropsychologia, ale przede wszystkim, jak zostać neuropsychologiem.

CHCESZ ZDOBYĆ WYKSZTAŁCENIE Z ZAKRESU PSYCHOLOGII I MEDYCYNY JEDNOCZEŚNIE? ZAPISZ SIĘ NA STUDIA NEUROPSYCHOLOGIA

Pierwszym i najważniejszym krokiem, jaki musisz wykonać to zdobycie niezbędnej wiedzy oraz wykształcenia, które możesz uzyskać zapisując się na studia licencjackie Neuropsychologia – jest to specjalność w obrębie kierunku Psychologia I stopnia. 

Co w programie studiów?

Podejmując studia z psychologii na naszej Uczelni możesz wybrać jeden z kilku dostępnych modułów specjalnościowych. Jeśli wybierzesz Neuropsychologię, od czwartego semestru będziesz realizować wiele interesujących przedmiotów, jak np.:

  • Budowa i funkcje mózgu – zdobędziesz wiedzę o anatomii i funkcjonalnej organizacji najważniejszego organu ośrodkowego układu nerwowego,
  • Neuromarketing – poznasz rewolucyjne podejście do marketingu, które wykorzystuje wiedzę na temat funkcjonowania mózgu do tworzenia skutecznych komunikatów reklamowych,
  • Neurokomunikacja i neurolingwistyka – dowiesz się, w jaki sposób mechanizmy nerwowe kontrolują aktywność językową,
  • Rehabilitacja neuropsychologiczna – zdobędziesz wiedzę na temat działań terapeutycznych, które mają na celu poprawić samodzielne funkcjonowanie osoby z zaburzeniami,
  • Psychosomatyka – poznasz wpływ czynników psychicznych na kondycję ludzkiego organizmu.
neuropsychologia

Co po studiach? Neuropsychologia to wiele możliwości rozwoju kariery

To jedne z wielu tematów, jakie zostają poruszane w trakcie nauki. Wszechstronna wiedza z psychologii wzbogacona o specjalność z zakresu neurologii stwarza szerokie możliwości zawodowe po studiach. Wiedzę będziesz mógł wykorzystać m.in.:

  • w prywatnych i publicznych gabinetach psychoterapeutycznych bądź neuropsychologicznych,
  • na oddziałach neuropsychologii w szpitalach specjalistycznych i wojewódzkich,
  • w klinikach diagnostycznych,
  • w placówkach oświatowych oraz sportowych,
  • w nowoczesnych klinikach neurologicznych,
  • na stanowisku doradcy zawodowego.

W świetle aktualnych przepisów uprawnienia do pracy jako psycholog posiada osoba, która spełni konkretne wymogi. Jednym z nich jest wykształcenie – ukończone jednolite studia magisterskie z psychologii. Studia I stopnia są idealnym sposobem, aby w krótkim czasie zdobyć wiedzę, która pozwoli pracować w branży, w której liczy się znajomość ludzkich zachowań. Zapisz się na studia licencjackie z psychologii i wykonaj krok do uzyskania wykształcenia pozwalającego na pracę w wymarzonym zawodzie.