Ziołolecznictwo – studia wracające do łask

ziołolecznictwo studia

Mimo postępów medycyny i rozwoju farmacji, istnieje wciąż wiele schorzeń wymagających regularnego leczenia. Wraz z biegiem lat tempo życia znacznie wzrosło, co przekłada się również na to, że pacjenci oczekują natychmiastowych efektów. Niestety stosowanie antybiotyków oraz nadmierne zażywanie syntetycznych lekarstw wywołuje wiele skutków ubocznych. W ostatnim czasie coraz popularniejsze stało się więc sięganie po tradycyjne metody w postaci leczenia za pomocą ziół. Z uwagi na coraz większe zainteresowanie klientów ziołolecznictwem można również zauważyć rosnące zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników w tym zakresie. Dla osób zainteresowanych podjęciem zatrudnienia w perspektywicznej dziedzinie, jaką jest ziołolecznictwo studia podyplomowe będą świetnym wyborem nie tylko z uwagi na ogromną dawkę merytorycznej wiedzy, ale również kwalifikacyjny charakter.

Czym jest fitoterapia (ziołolecznictwo)?

Fitoterapia (nazywana także ziołolecznictwem oraz fitofarmakologią) jest działem medycyny oraz farmakologii, który zajmuje się stosowaniem w profilaktyce oraz terapii chorób ziołowych leków wytwarzanych z naturalnych lub przetworzonych surowców, które pochodzą z roślin leczniczych. Ziołolecznictwo używane jest także w celu określenia gałęzi medycyny, która zajmuje się leczeniem preparatami roślinnymi według systemu starożytnych Rzymian, Greków, a także systemów medycznych Indii oraz Chin.

W racjonalnej fitoterapii wykorzystuje się z kolei nowoczesne formy preparatów w postaci kapsułek oraz tabletek zawierających najczęściej pojedyncze składniki. Mogą być to nie tylko zioła, ale również wyciągi z różnych roślin o właściwościach leczniczych.

ziołolecznictwo studia

Ziołolecznictwo – coraz popularniejsze

Na coraz większe zainteresowanie ziołolecznictwem wpływa fakt, iż preparaty ziołowe są bezpieczne w leczeniu klinicznym, mogą działać długoterminowo i wykazują łagodne działanie. Rzadko wykazują również działania niepożądane. W ostatnich latach popularność preparatów roślinnych wzrosła także przez próbę znalezienia jak największej liczby zamienników leków syntetycznych lub próby ich wspomagania. Są one niezwykle przydatne podczas leczenia zarówno chorób przewlekłych, a także – w połączeniu z odpowiednią dietą – wykazują świetne rezultaty w trakcie walki z chorobami cywilizacyjnymi.

Studia zielarskie – dla kogo?

Niektóre z roślin wykazują jednak bardzo silne działanie, dlatego wymagają szczególnej ostrożności w stosowaniu. Ze względu na bardzo wiele odmian, a także ich różnorodne zachowanie, niezwykle ważne jest posiadanie odpowiedniej wiedzy, która pozwoli w odpowiedni sposób dobierać rośliny do leczenia pacjentów.

Ze względu na coraz większą świadomość  własnego ciała oraz popularność produktów pochodzenia roślinnego, coraz więcej osób myśli nad podjęciem pracy w zakresie terapii naturalnych. Na studia zielarskie zapisują się głównie osoby zainteresowane tematyką zielarstwa i ziołolecznictwa, a także chcące poszerzyć swoją wiedzę z zakresu zdrowego odżywiania, dietetyki czy wpływu tego typu preparatów na wyniki treningów sportowych.

Studia zielarskie są również konieczne w przypadku aspirujących zielarzy-fitoterapeutów. Aby pracować w tym zawodzie, należy posiadać odpowiednie kwalifikacje. Jedną z dróg do ich zdobycia jest ukończenie studiów podyplomowych oferowanych przez Wyższą Szkołę Kształcenia Zawodowego

Studia dla zielarzy i fitoterapeutów

Zielarz fitoterapeuta to osoba, która pozyskuje, przechowuje, a następnie sprzedaje wyroby zielarskie, kosmetyczne, a także suplementy diety. Bardzo często współpracuje z lekarzami oraz farmaceutami w poszukiwaniu i poznawaniu nowych właściwości roślin leczniczych. Osoba na tym stanowisku ma za zadanie również określać dawkowanie konkretnych preparatów oraz wskazać działanie niepożądane, jakie mogą wystąpić po ich zastosowaniu.

Z uwagi na ogromną odpowiedzialność w kontekście ludzkiego zdrowia i życia, osoby na tym stanowisku muszą posiadać szeroką wiedzę z zakresu ziołolecznictwa, a także umiejętności niezbędne do wykonywania zawodu.

Sprawdź kierunek studiów podyplomowych

Ziołolecznictwo studia podyplomowe – dla kogo?

Wychodząc naprzeciw rosnącemu zainteresowaniu studiami zielarskimi, Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego przygotowała studia podyplomowe na kierunku Zielarstwo i fitoterapia. Ma on charakter kwalifikacyjny, co oznacza, że słuchacze oprócz ogromnej dawki niezwykle cennej wiedzy z zakresu m.in. podstaw ziołolecznictwa, farmakologii, psychologii pracy z pacjentem, czy fizjologii człowieka, zdobywają również kwalifikacje do pracy w zawodzie jako zielarz-fitoterapeuta.

Po ukończeniu studiów absolwenci mogą prowadzić własną drogerię lub sklep zielarsko-medyczny, pracować w centrum SPA, uzdrowiskach czy ośrodkach odnowy biologicznej, w których wykorzystuje się wyroby pochodzenia roślinnego.

Ziołolecznictwo studia przez Internet

Zielarstwo i fitoterapia to kierunek realizowany w formie online. Nauka odbywa się za pośrednictwem platformy dydaktycznej, na której znajdują się wysokiej jakości materiały naukowe. Słuchacze mają do nich dostęp o każdej porze, dzięki czemu mogą w łatwy sposób pogodzić edukację z pracą lub innymi obowiązkami. Więcej o tej formie kształcenia przeczytasz w naszym artykule „Jak wyglądają studia online?”.