Zaktualizowano dnia 5 czerwca 2023
Zagrożenia związane ze współczesnym rynkiem pracy – w tym braki kadrowe w placówkach edukacyjnych – mają wpływ m.in. na to, że pracownicy oświaty rozpoczynają nauczanie większej ilości przedmiotów niż dotychczas, aby uzupełnić niedobory kadry i dodatkowo zwiększyć ilość przepracowanych godzin. W tym celu mają oni obowiązek zdobyć wiedzę do nauczania każdego przedmiotu, aby odpowiednio zapoznać ucznia z danym tematem. Nauczyciel, który chce dodatkowo wykładać więcej niż jeden przedmiot – np. wiedzę o społeczeństwie i historię, nie musi rozpoczynać studiów tematycznych od poziomu licencjata. Wystarczy, że ukończy studia podyplomowe oferujące zdobycie odpowiednich kwalifikacji.
Czym jest kierunek kwalifikacyjny?
W kontekście nauczania dwóch przedmiotów kierunkiem kwalifikacyjnym na studiach podyplomowych jest ten, którego ukończenie umożliwia nauczycielowi zdobycie uprawnień do nauczania danego przedmiotu. Kierunki kwalifikacyjne muszą spełniać wymogi prawne pod względem programu kształcenia oraz sposobu i czasu jego realizacji.
Kwalifikacje do nauczania dwóch przedmiotów można zdobyć, wybierając oferowane przez nas studia podyplomowe “Nauczanie historii i wiedzy o społeczeństwie (wos)”. Zwracamy szczególną uwagę, że rozporządzenie nie dopuszcza możliwości uzyskania kwalifikacji przez słuchacza po kierunkach składających się z więcej niż jednego przedmiotu. W związku z tym pragniemy podkreślić, że podczas studiów podyplomowych realizowanych przez WSKZ o nazwie: “Nauczanie historii i wiedzy o społeczeństwie (wos)” równolegle realizowane są dwa kierunki: nauczanie historii i nauczanie wos-u, a użycie nazwy kierunku zawierającego dwa różne przedmioty ma na celu jedynie uproszczenie procesu rejestracji na uczelnię i korzystanie z internetowego konta studenta.
Oznacza to, że absolwent studiów podyplomowych “Nauczanie historii i wiedzy o społeczeństwie (wos)” otrzyma dwa świadectwa ukończenia studiów z zakresu:
- nauczania historii,
- nauczania wiedzy o społeczeństwie.
Ukończenie ww. kierunków oraz uzyskanie ww. świadectw umożliwia podjęcie pracy zarówno w charakterze nauczyciela historii, jak i nauczyciela wiedzy o społeczeństwie. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w dalszej części artykułu lub na stronie oferty: https://studia-online.pl/kursy/133.
Jak zostać nauczycielem wiedzy o społeczeństwie i historii?
Aby podjąć pracę jako nauczyciel wos-u lub nauczyciel historii, kandydat musi nabyć kwalifikacje potrzebne do zajmowanego stanowiska. Jest to wymóg określony w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli. Dokument ten wskazuje również zasady dotyczące tego, jak zostać nauczycielem wiedzy o społeczeństwie i historii.
Według niego pracę na tym stanowisku może podjąć osoba spełniająca jedno z poniższych kryteriów art. 3. ww. rozporządzenia. Według niego: “Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela (…) posiada osoba, która ukończyła:
- studia drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie, na kierunku (specjalności) zgodnym z nauczanym przedmiotem lub prowadzonymi zajęciami, oraz posiada przygotowanie pedagogiczne;
- studia drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie, na kierunku, którego efekty uczenia się, o których mowa w ustawie z dnia 22 grudnia 2015 r. o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji, w zakresie wiedzy i umiejętności obejmują treści nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć, wskazane w podstawie programowej dla tego przedmiotu na odpowiednim etapie edukacyjnym, oraz posiada przygotowanie pedagogiczne;
- studia drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie, na kierunku (specjalności) innym niż wymieniony w pkt 1 i 2, i studia podyplomowe w zakresie nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć oraz posiada przygotowanie pedagogiczne”.
Rozporządzenie w wyżej wymieniony sposób opisuje wymagania wobec osób nauczających. Odnosząc się konkretnie do nauczycieli historii oraz nauczycieli wiedzy o społeczeństwie – muszą oni skończyć studia magisterskie na kierunku historia. Natomiast, jeżeli zostali oni absolwentami innych specjalności, np. administracja, logistyka, zarządzanie – są zobligowani do ukończenia studiów podyplomowych kwalifikacyjnych z zakresu przedmiotu, którego chcą nauczać w instytucjach oświatowych, np. wiedzy o społeczeństwie i historii.
Studia podyplomowe historia i wos – na co zwracać uwagę, wybierając ten kierunek?
Podczas wyboru studiów podyplomowych historia i wos, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, czy dana szkoła wyższa spełnia nowe standardy kształcenia. Są to wymogi określone w Rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela.
Według nich absolwenci studiów podyplomowych historia i wiedza o społeczeństwie, którzy realizują dwa przedmioty jako jeden kierunek, nie mogą otrzymywać kwalifikacji do nauczania tych przedmiotów. W związku z tym osoba zainteresowana podjęciem kształcenia na kierunku zawierającym w swojej nazwie (i programie) dwa przedmioty (w tym przypadku wos i historia – studia) powinna dowiedzieć się, czy ich ukończenie umożliwia zdobycie osobnych świadectw potwierdzających ukończenie studiów podyplomowych z zakresu konkretnych przedmiotu.
Dlatego też – zgodnie z wymaganiami Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego i w trosce o najwyższą jakość nauczania – nasza uczelnia podczas studiów “Nauczanie historii i wiedzy o społeczeństwie (wos)” oferuje realizowanie dwóch kierunków równolegle. Dzięki temu absolwent studiów zdobędzie kwalifikacje do nauczania zarówno historii, jak i wos-u. To dotyczy również innych kierunków oferujących przygotowanie do nauczania dwóch przedmiotów.
Kwalifikacje po studiach “Nauczanie historii i wiedzy o społeczeństwie (wos)”
Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego już ponad 20 lat kształci ludzi aktywnych zawodowo, umożliwiając im poszerzenie swoich kompetencji oraz zdobycie nowych kwalifikacji. Oferowane przez nas studia podyplomowe “Nauczanie historii i wiedzy o społeczeństwie (wos)” zostały opracowane na podstawie najnowszych rozporządzeń, a studiowanie na tym kierunku to sposób na uzyskanie kwalifikacji zawodowych oraz aktualnie wymaganych wiadomości na WOS i historię.
Należy podkreślić, że studia te umożliwiają studiowanie dwóch kierunków równolegle i zdobycie osobnego świadectwa ukończenia kształcenia z zakresu historii i osobnego z zakresu wiedzy o społeczeństwie. Samo zastosowanie nazwy “Nauczanie historii i wiedzy o społeczeństwie (wos)” ma na celu jedynie uproszczenie procesu rejestracji na uczelnię i korzystanie z internetowego konta studenta.
Opracowane przez specjalistów materiały dydaktyczne (wiadomości na wos i historię) odpowiadają na potrzeby współczesnego rynku pracy oraz uwzględniają wymagania Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pod względem programu nauczania, siatki przedmiotów czy też godzin kształcenia.
Warto zdecydować się na studia podyplomowe “Nauczanie historii i wiedzy o społeczeństwie (wos)”, ponieważ dają one możliwość zdobycia wiedzy merytorycznej, dydaktycznej i metodycznej, potrzebnej na stanowisku nauczyciela obu tych przedmiotów”. Ponadto jest to szansa na wzmocnienie swojej pozycji zawodowej na rynku pracy wobec zmian zachodzących w edukacji i kształceniu nauczycieli.