Więcej na temat studiów znajdziesz na stronie kierunku Wiedza o kulturze (kulturoznawstwo).
Jako nauczyciel możesz zadawać sobie pytanie, co można zrobić, aby powiększyć liczbę godzin i tym samym wysokość swojej pensji. Odpowiedź jest dość prosta – zacząć prowadzić lekcje w szkole z nowego przedmiotu. Będzie to wymagać rzecz jasna odpowiedniego wykształcenia. Tylko, który przedmiot byłby najlepszy? Najlepiej powiązany z zainteresowaniami i graniczący z Twoją specjalizacją. W przypadku polonistów, historyków czy nauczycieli wiedzy o społeczeństwie naturalnym rozszerzeniem swoich kwalifikacji byłoby zdobycie uprawnień do prowadzenia zajęć z Wiedzy o kulturze.
Gdzie możesz zdobyć uprawnienia do wykładania nowego przedmiotu w szkole? Zakładając, że masz już za sobą praktykę nauczycielską z podstawowego przedmiotu i uprawnienia pedagogiczne, nie musisz marnować czasu na kolejne studia magisterskie. 5 lat nauki możesz zamienić na 3 semestry i 60 godzin praktyk w ramach Wiedza o kulturze – kulturoznawstwo studia online. Wspomniane studia podyplomowe znajdziesz m.in. w ofercie Wyższej Szkoły Kształcenia Zawodowego. Jest to Uczelnia, która realizuje zajęcia zgodnie z wymaganiami MNiSW oraz MEN. Zatem poziom kształcenia jest naprawdę wysoki, a przy tym naprawdę wygodny. Studia podyplomowe dostosowane są pod kształcenie online, a więc masz dużą swobodę w nauce. Samodzielnie ustalisz dla siebie harmonogram zajęć, ucząc się gdzie chcesz i kiedy chcesz, bez konieczności dojeżdżania na uczelnię.
Studia podyplomowe to najlepszy sposób, aby podnieść swój zakres wiedzy. Kierunki oferowane na takim stopniu studiów, są przygotowane z uwzględnieniem specjalistycznej wiedzy, której oczekuje się od nauczycieli. Nie nabywasz tu wiedzy ogólnej, a materiał dostosowany dla nauczycieli przedmiotowych. Program studiów oprócz treści potrzebnych do nauczania nowego kierunku, zawiera m.in. wiedze z metodyki nauczania oraz wiedzę dydaktyczną. Studia są tak sprecyzowane, aby nauczyć Cię podstaw pracy i wykładanego przedmiotu wiedzy o kulturze. W tym wiedzy o mediach i środkach transmisji, przez które przekazywana jest kultura lub twory, które uwzględniają zagadnienia kulturowe. Istotnymi częściami studiów są historia, filozofia i wiedza o kulturze narodowej, jak i obcej. Żeby nauczać innych wpierw zapoznasz się z podstawami treści kształcenia.
Oczywiście na oferowane studia mogą zapisać się nie tylko nauczyciele, ale również osoby zainteresowane zdobyciem uprawnień do pracy w urzędach, instytucjach i placówkach kultury. Wiedza z tej specjalizacji przyda się osobom, które organizują wydarzenia takie jak spektakle, pracują przy tworzeniu filmów fabularnych, a nawet reklam. Choćby osoby odpowiedzialne za scenografię, kostiumy, a nawet za sam scenariusz muszą wiedzieć, co będzie najbardziej adekwatnym przedstawieniem danej epoki czy kultury i narodu. Jeśli w swojej pracy potrzebujesz takiej wiedzy skorzystaj ze studiów online. Jedynym wymogiem jest posiadanie uprawnień pedagogicznych.