Zaktualizowano dnia 22 listopada 2024
Uczniowie w ostatnich latach nauki w szkole ponadpodstawowej muszą podjąć wiele ważnych decyzji, od których w dużej mierze będzie zależało to, w jakim kierunku będzie zmierzać ich ścieżka zawodowa. Jednym z nich jest wybór przedmiotów maturalnych, które utorują drogę do zapisania się na perspektywiczny kierunek – od lat jednym z nich jest turystyka i rekreacja. Jakie wymagania należy spełnić, aby móc podjąć te przyszłościowe studia?
Turystyka i rekreacja jakie wymagania do pracy w branży
Praca w branży turystycznej to nie tylko gwarancja możliwości poznawania atrakcyjnych destynacji, ale również nieustannego rozwijania swojej wiedzy oraz umiejętności językowych i interpersonalnych. Biura podróży oraz regionalne ośrodki turystyczne w swoich kryteriach biorą pod uwagę kilka aspektów.
CHCESZ ZDOBYĆ PRZYGOTOWANIE DO PRACY W BRANŻY TURYSTYCZNEJ? ZAPISZ SIĘ NA STUDIA LICENCJACKIE!
Cechy i umiejętności
Zarówno stacjonarna praca w biurze turystycznym, jak również obsługa turystów na miejscu realizacji umowy bazuje na kilku bardzo ważnych cechach i umiejętnościach, do których zalicza się:
- komunikatywność,
- świetną organizację czasu i pracy,
- znajomość języków obcych,
- ciekawość świata,
- odwagę,
- empatię.
Wykształcenie
Posiadanie powyższych kompetencji miękkich oraz pasja do podróżowania nie wystarczy jednak, aby podjąć pracę w zawodzie. Jeśli chodzi o perspektywiczną branżę, jaką jest turystyka i rekreacja, wymagania dotyczą przede wszystkim posiadanego wykształcenia. Potencjalny pracodawca może w pierwszej kolejności w ten sposób ocenić odpowiednie przygotowanie na aplikowane stanowisko dotyczące turystyki.
Turystyka i rekreacja – jakie przedmioty na maturze?
Największe szanse podjęcia zatrudnienia w zawodzie gwarantuje wykształcenie kierunkowe. Jeśli chodzi o studia Turystyka i rekreacja, przedmioty wymagane do procesu rekrutacji zależą od wewnętrznych kryteriów rekrutacyjnych uczelni.
Turystyka i rekreacja – jakie przedmioty najczęściej są brane pod uwagę?
W przypadku uczelni, które nie prowadzą tzw. wolnego naboru i na studia turystyczne wymagania dotyczą także określonych przedmiotów, kandydat musi zadbać o odpowiedni wynik z takich przedmiotów, jak:
- język polski,
- historia,
- geografia,
- wiedza o społeczeństwie,
- filozofia,
Niektóre uczelnie dodatkowo punktują języki obce – w szczególności język angielski, niemiecki oraz francuski.
Licencjackie studia turystyczne – wymagania naszej Uczelni
Co jednak z absolwentami szkół ponadpodstawowych, którzy dokonali innych wyborów przedmiotów maturalnych? Wychodząc naprzeciw potrzebom aspirujących pracowników branży turystyczno-rekreacyjnej, którzy chcą mieć pewność zapisu na studia przygotowujące do zawodu z tego obszaru, nasza Uczelnia oferuje studia I stopnia Administracja, na której jedną ze specjalności dostępnych dla studentów jest Turystyka i rekreacja.
Studia licencjackie są dostępne dla każdego absolwenta szkoły ponadpodstawowej posiadającego maturę – niezależnie od wyników z konkretnych przedmiotów.