Zaktualizowano dnia 21 sierpnia 2023
Oprogramowanie tworzone i nadzorowane przez branżę IT jest obecnie źródłem wielu usprawnień, z której korzystają niemal wszystkie sektory gospodarki. Skomplikowany proces tworzenia oprogramowania wymaga wiele czasu, podobnie jak wdrożenie go do danego przedsiębiorstwa. Nad poprawnym działaniem wszystkich funkcji czuwa tester aplikacji, czyli jeden z najbardziej pożądanych zawodów z branży IT. Jak w łatwy sposób można zdobyć przygotowanie do pracy?
Tester aplikacji – czym się zajmuje?
Obecnie stosowane oprogramowanie posiada coraz więcej rozbudowanych funkcji, które wymagają od programistów większego nakładu pracy. Często jednak bywa tak, że pomimo poświęconego czasu i zaangażowania, program zawiera bardziej lub mniej poważne błędy.
Tester IT ma więc za zadanie weryfikować poprawność aplikacji i raportować zaobserwowane błędy w specjalnej dokumentacji. Sprawdzanie oprogramowania może odbywać się na różnych etapach oraz poziomach architektury oprogramowania i obejmuje nie tylko testy wydajności, bezpieczeństwa czy ergonomii, ale również testy modułowe czy interfejsu użytkownika.
Dlaczego testowanie aplikacji jest takie ważne?
Popularność zawodu testera aplikacji wynika z faktu, iż wszystkie błędy, które uniemożliwiają bądź utrudniają korzystanie z oprogramowania, narażają właścicieli firmy odpowiadającej za jej tworzenie na duże straty finansowe. Dzieje się tak dlatego, że wszelkie uchybienia mogą być traktowane jako niezgodność oczekiwań klienta z rzeczywistym stanem produktu.
Testowaniem aplikacji często zajmują się wyspecjalizowane agencje zatrudniające testerów IT, którzy weryfikują działanie produktu zarówno na etapie tzw. prototypu, jak również na etapie wersji końcowej. Choć takie działania sprawiają, że proces powstawania oprogramowania się wydłuża i generuje dodatkowe koszty, jest to bardzo opłacalna inwestycja. Tester IT już podczas rozwijania aplikacji może wskazać nieprawidłowości, których usuniecie na wczesnym etapie pozwolą zapobiec poważniejszym błędom. Jego rola wzrosła w kontekście coraz częstszego wykorzystywania zasobów sztucznej inteligencji przy tworzeniu kodu.
Tester oprogramowania bez doświadczenia – jak zdobyć przygotowanie do pracy?
Praca testera IT może wydawać się niezwykle skomplikowana, jednak wbrew pozorom nie musi być on absolwentem długoletnich studiów informatycznych, by podjąć pracę w zawodzie. Co więcej, wiele firm z powodzeniem decyduje się na zatrudnienie testera oprogramowania bez doświadczenia. Dzieje się tak z uwagi na fakt, iż zadania są dość powtarzalne i nie wymagają tak specjalistycznej wiedzy, jak ma to miejsce w przypadku programowania. W celu zdobycia podstawowej wiedzy, która okaże się niezwykle przydatna na początku drogi testera IT, zainteresowany kandydat może ukończyć studia podyplomowe przez Internet.
Studia podyplomowe – tester oprogramowania
Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego to Uczelnia z ponad 20-letnim doświadczeniem w branży edukacyjnej. Dzięki nieustannemu monitorowaniu sytuacji na rynku pracy, dostosowuje ofertę swoich studiów podyplomowych do potrzeb osób, które chcą zdobyć merytoryczne i praktyczne przygotowanie w niezwykle przystępnej formie studiów online.
Jednym z kierunków jest Tester oprogramowania, którego celem jest przygotowanie słuchaczy nieposiadających doświadczenia programistycznego do pracy jako tester automatyczny bądź tester manualny. W trakcie 2 semestrów studia wyposażają słuchaczy w znajomość narzędzi oraz technologii, z których na co dzień korzystają doświadczeni testerzy.
W programie studiów znajdują się m.in.:
- podstawy systemów informatycznych,
- Inżynieria wymagań,
- HTML i CSS,
- MySQL,
- XML/WebServices,
- funkcjonalne testy automatyczne.
Tester automatyczny i manualny – absolwent przygotowany do pracy
Absolwent studiów posiada kompetencje umożliwiające testowanie oprogramowanie w sposób manualny lub automatyczny, który oprócz przeprowadzania szeregu analiz opracowuje tzw. scenariusze testowe. Jego praca w dużej mierze polega na współpracy z programistami, dlatego program zawiera także zagadnienia dotyczące pisania skryptów.
Z uwagi na bardzo dynamiczny rozwój branży IT, absolwenci kierunku Tester oprogramowania mogą nie tylko zdobyć niezbędne przygotowanie, ale również wzmocnić swoją pozycję na rynku pracy zwiększając szanse na znalezienie atrakcyjnego stanowiska.