Tester oprogramowania – zarobki po studiach podyplomowych

studia podyplomowe tester oprogramowania

Zaktualizowano dnia 10 stycznia 2023

W dobie powszechnego dostępu do Internetu, a także niezwykle szybko rozwijającego się rynku elektronicznego i technologicznego, trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie urządzeń i systemów bez prawidłowo stworzonego oprogramowania. Większa ilość funkcji czy bardziej intuicyjna obsługa to ułatwienie dla użytkowników, które jest efektem ciężkiej pracy zespołu programistów. Aby aplikacje i programy działały bez zarzutów, niezwykle ważne jest zweryfikowanie występujących błędów. W ostatnich latach można zauważyć znacznie większą rolę specjalistów w tym obszarze, a dla  osób zatrudnionych jako tester oprogramowania zarobki z pewnością mogą okazać się satysfakcjonujące. Ile może zarobić osoba na tym stanowisku?

Tester oprogramowania – kim jest i na czym polega jego praca?

Zespół deweloperski składa się m.in. z programistów, którzy tworzą od podstaw daną aplikację lub program, a także testerów oprogramowania. Ich zadaniem jest analiza kodu i weryfikacja jego działania. Testerzy sprawdzają również zgodność funkcjonowania programu z dostarczoną przez klienta dokumentacją techniczną.

Wbrew pozorom, testerzy oprogramowania nie biorą udziału jedynie w końcowej fazie powstawania danego produktu. Ich rola jest niezwykle ważna na każdym etapie – jeszcze przed rozpoczęciem prac programistów mogą wskazać ewentualne nieprawidłowości, jakie mogą wystąpić podczas realizacji projektu. Analizując dokumentację mogą zaznaczyć swoje uwagi do wymagań, jakie są postawione przez klienta, co pozwala wyeliminować potencjalne błędy w bardziej zaawansowanych fazach.

tester oprogramowania zarobki dla absolwentów studiów podyplomowych

Tester manualny oraz tester automatyczny – dwie ścieżki kariery

Testerzy oprogramowania mogą poprowadzić swoją ścieżkę zawodową w dwóch różnych kierunkach  i pracować jako tester manualny bądź tester automatyczny.

Tester manualny bez doświadczenia?

Praca testera manualnego polega na manualnym „przeklikiwaniu” kolejnych elementów powstającego produktu i sprawdzaniu jego funkcjonalności. Testerzy manualni nie muszą posiadać obszernej wiedzy z zakresu samego programowania, choć zawsze jest to dodatkowym atutem, który znacznie zwiększa szanse na znalezienie perspektywicznego zatrudnienia oraz na ewentualny awans w strukturach firmy. Mimo to, testerzy manualni bez doświadczenia również mogą z powodzeniem stawiać swoje pierwsze kroki w branży IT.

Automatycznie – bardziej specjalistycznie

Zadania testera automatycznego opierają się z kolei na tworzeniu odpowiednich skryptów bądź programów testujących, a następnie analizowaniu ich przebiegu. W tym przypadku od testerów wymaga się wiedzy z najważniejszych języków programowania, jak np. PHP, SQL, Java czy JavaScript.

Tester oprogramowania – zarobki

Tester oprogramowania to aktualnie jedno z najbardziej pożądanych stanowisk w branży IT. Dzieje się tak dlatego, że konstruktywny feedback takiego specjalisty znacznie wspomaga proces efektywnego eliminowania błędów wykrytych w skomplikowanych i złożonych projektach. Dzięki temu znacznie sprawniej przebiegają wszelkie prace programistyczne, co jest bardzo ważne zarówno dla firmy zlecającej stworzenie produktu, jak i właściciela firmy IT wykonującej zadanie.

Bardzo ważna i odpowiedzialna rola w tym procesie skutkuje jednak wysokim wynagrodzeniem. Na to, ile zarabia tester oprogramowania wpływa kilka czynników, w tym rodzaj zatrudnienia oraz poziom doświadczenia. Według danych ofert pracy pojawiających się latem 2022 roku, wynagrodzenie wygląda następująco:

  • Junior: 5 000 – 8 000 PLN na umowę o pracę; 6 000 – 9 240 PLN na umowę B2B,
  • Mid: 10 000 – 15 000 PLN na umowę o pracę; 13 000 – 18 480 PLN na umowę B2B,
  • Senior:  13 000 – 18 000 PLN na umowę o pracę; 16 500 – 23 000 PLN na umowę B2B.
Sprawdź kierunek studiów podyplomowych

Studia podyplomowe dla testerów oprogramowania

Aby zacząć pracę jako tester oprogramowania, nie trzeba być absolwentem wieloletnich i skomplikowanych studiów informatycznych. Swoją karierę w branży IT mogą zacząć osoby, które ukończyły studia wyższe z zupełnie innych obszarów, a niezbędną wiedzę oraz umiejętności do podjęcia zatrudnienia w tym zakresie umożliwiają zdobyć Studia podyplomowe Tester oprogramowania.

Kierunek stworzony przez Wyższą Szkołę Kształcenia Zawodowego pozwala słuchaczom:

  • zapoznać się i zrozumieć teoretyczne aspekty powadzenia oprogramowania,
  • wypracować umiejętności związane z automatyzacją zadań testowych,
  • opanować język SQL oraz najważniejsze programy do zarządzania projektami,
  • zdobyć wiedzę na temat testowania aplikacji w oparciu o specyfikacje i wymagania.