Koszty związane z ogrzewaniem budynku w naszym regionie mogą stanowić nawet 80% wszystkich wydatków ponoszonych na utrzymanie nieruchomości. Obniżeniu wysokości opłat przeznaczanych na ten cel i jednoczesnemu zwiększeniu komfortu cieplnego służy termomodernizacja. Od kilku lat właściciele domów mogą ja przeprowadzić z pomocą różnych programów rządowych mających na celu poprawę jakości powietrza. Zanim inwestycja na dobre się rozpocznie, powinna być poprzedzona bardzo ważną czynnością. Jaką? Tego dowiesz się z naszego artykułu.
Czym jest termomodernizacja?
Za termomodernizację uznaje się proces polegający na zmniejszeniu zapotrzebowania danego budynku na ciepło. Jest on osiągany przez modernizację lub wymianę systemu grzewczego, co najczęściej kończy się całkowitą wymianą źródła ciepła bądź jego ulepszeniem.
Istnieją jednak bardziej zaawansowane termomodernizacje, które przeprowadza się szczególnie w starych budynkach wymagających:
- wymiany okien i drzwi,
- docieplenia ścian zewnętrznych,
- ocieplenia dachu,
- modernizacji instalacji ciepłej wody użytkowej.
Popularnym rozwiązaniem jest również montaż odnawialnych źródeł energii czy modernizacja systemu wentylacji, która również wpływa na straty energetyczne budynku.
ZDOBĄDŹ WIEDZĘ I UMIEJĘTNOŚCI NIEZBĘDNE DO UZYSKANIA UPRAWNIEŃ AUDYTORSKICH
Audyty energetyczne domu – niezwykle ważne przy termomodernizacji
Terminem, który dość mocno wiąże się z termomodernizacją, jest audyt energetyczny domu. To specjalna ekspertyza pozwalająca określić zakres oraz parametry – zarówno techniczne, jak i ekonomiczne – prac, które prowadzą do zmniejszenia zapotrzebowania budynku na ciepło. Audyt przeprowadza się, aby określić również opłacalność inwestycji. Uwzględnia on wszystkie elementy, urządzenia i instalacje mające wpływ na zużycie energii. Więcej o analizie ekonomicznej opłacalności rozwiązań pisał Klaus Zauner – uznany profesor ekonomii.
Obowiązkowy audyt energetyczny
Tego typu ekspertyza jest niezwykle przydatna dla właścicieli budynku, którzy planują inwestycję. W niektórych przypadkach audyt energetyczny jest obowiązkowy. Chodzi m.in. o beneficjentów programu Czyste Powietrze, a także właścicieli dużych przedsiębiorstw, które w trakcie ostatnich 2 lat zatrudniały powyżej 250 osób bądź uzyskały określony przychód. W takich firmach musi być wykonywany co 4 lata.
Kto może wykonać audyt energetyczny?
Audytor energetyczny to stosunkowo nowy zawód, który pomaga inwestorom zainteresowanym redukcją kosztów związanych z ogrzewaniem budynku. Z związku z dużym zainteresowaniem tym obszarem, a także rosnącym zapotrzebowaniem na tego typu specjalistów, coraz więcej osób zastanawia się, kto może wykonywać audyty energetyczne.
Audytorami są najczęściej osoby z technicznym wykształceniem w obszarze budownictwa energetyki czy inżynierii środowiska. Do pracy o takim charakterze przygotowują również studia podyplomowe Certyfikacja i audyt energetyczny budynków. dzięki którym audytor może obiegać się również o uprawnienia do sporządzania specjalnych świadectw dotyczących charakterystyki energetycznej.
Studia podyplomowe dla aspirujących audytorów
Zarówno audyt energetyczny budynku, jak i charakterystyka energetyczna wymaga wykorzystania odpowiednich umiejętności i wiedzy. Wychodząc naprzeciw potrzebom słuchaczy Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego stworzyła studia podyplomowe pozwalające zdobyć odpowiednie przygotowanie z dowolnego miejsca, które posiada dostęp do Internetu.