Terapia ręki w integracji sensorycznej i jej przebieg

terapia ręki

Zaktualizowano dnia 8 sierpnia 2022

Ręce są najbardziej precyzyjną częścią ludzkiego ciała, za pomocą której można badać i poznawać świat. Nie działają jednak samodzielnie – są powiązane z tułowiem i ramieniem przez co można uzyskać niezbędną stabilność przy wykonywaniu bardziej lub mniej precyzyjnych czynności. Niestety nie wszystkie dzieci prawidłowo opanowują umiejętności z obszaru motoryki. Z pomocą przychodzi terapia ręki, która ma za zadanie usprawnić funkcje percepcyjno-motoryczne, które pozytywnie wpływają na ogólną sprawność manualną. Terapia ręki może być prowadzona przez specjalistę indywidualnie lub w ramach integracji sensorycznej.

Czym jest terapia ręki?

Prawidłowo rozwijające się dziecko powinno wraz z kolejnymi etapami rozwoju potrafić wykonywać proste czynności manualne, w tym prawidłowo trzymać różne przedmioty. Rozróżnia się chwyt:

  • cylindryczny (1-2 lata),
  • palczasty (2-3 lata),
  • zmodyfikowany trójpunktowy (od 3,5 do 4 lat)
  • trójpunktowy (od 4,5 do 7 lat).
Sprawdź kierunek studiów podyplomowych

W przypadku zauważonych nieprawidłowości u dziecka, niezwykle skuteczna okazuje się terapia ręki. Ma ona za zadanie usprawnić tzw. małą motorykę, do której zalicza się precyzyjne ruchy rąk, dłoni oraz palców. Dostarcza wrażeń dotykowych pozwalających poznawać różnorodne struktury materiałów oraz kształty, a także rozwijać umiejętności w zakresie ich rozróżniania. Ćwiczenia są dobierane indywidualnie – w zależności od predyspozycji danego dziecka. Terapia ręki zawsze jest poprzedzana diagnozą, która pozwala określać stopień trudności, z jakimi zmaga się dziecko.

Terapia ręki w praktyce

Terapia ręki może być prowadzona indywidualnie lub w ramach terapii integracji sensorycznej, której zadaniem jest dostarczanie kontrolowanej ilości bodźców sensorycznych. Ćwiczenia koncentrują się na początku na kończynach górnych, w tym na obręczy barkowej. Następnie celem terapii jest rozwój małej motoryki i poprawa precyzyjnych ruchów. Terapia ręki w podejściu ogólnym obejmuje ruchomość stawów kończyn górnych oraz łopatek, a także unormowanie napięcia mięśniowego.

Ćwiczenia polegają m.in. na:

  • wypełnianiu kolorem powierzchni papieru,
  • zaciskaniu rąk w pięści,
  • konstruowaniu budowli z klocków,
  • nawlekaniu koralików,
  • malowaniu palcem,
  • lepieniu z plasteliny.

Z uwagi na fakt, że ręka spełnia swoje funkcje tylko, gdy pozostałe kości, stawy i mięśnie działają prawidłowo, terapia ręki obejmuje również ćwiczenia pozostałych partii ciała.

Integracja sensoryczna studia podyplomowe online

Pracować z dziećmi, które mają problem z koordynacją rąk, a także borykają się z obniżonym lub wzmożonym napięciem mięśniowym może jedynie terapeuta integracji sensorycznej posiadający odpowiednie kwalifikacje. Aspirujący specjalista w tym zakresie może je zdobyć realizując studia podyplomowe na kierunku Integracja sensoryczna z terapią ręki oferowane przez Wyższą Szkołę Kształcenia Zawodowego.

Program studiów został stworzony w taki sposób, aby przygotować słuchacza do prowadzenia obserwacji diagnostyczno-klinicznej, terapii ręki oraz terapii metodą integracji sensorycznej. W trakcie trzech semestrów słuchacze zdobędą wiedzę m.in. z zakresu:

  • neuropsychologii,
  • pedagogiki specjalnej i psychologii klinicznej,
  • integracji sensorycznej i psychomotoryki,
  • diagnostyki i terapii zaburzeń u dzieci z różnymi dysfunkcjami.

Kierunek ma charakter kwalifikacyjny i pozwala na podjęcie zatrudnienia jako terapeuta zarówno w placówkach oświatowych, jak i prywatnych gabinetach. Studia posiadają akredytację KSTIS, dzięki czemu słuchacze mogą uzyskać bezpłatne członkostwo Krajowego Stowarzyszenia Terapeutów Integracji Sensorycznej pozwalające uzyskać przewagę na rynku pracy.

terapia ręki

Terapia ręki studia podyplomowe – dla kogo?

Studia zostały stworzone z myślą m.in. o nauczycielach, pedagogach, fizjoterapeutach, logopedach, psychologach, którzy posiadają przygotowanie pedagogiczne i chcą zdobyć kompetencje w zakresie prowadzenia terapii SI oraz terapii ręki.

Słuchacze, którzy nie posiadają przygotowania pedagogicznego mogą równolegle zapisać się na dwa kierunki. W takim przypadku studia z obszaru przygotowania pedagogicznego będą objęte 25% rabatem.