Terapia dla współuzależnionych – jakie studia powinienem skończyć, by ją przeprowadzać?

Terapia osób współuzależnionych

Zaktualizowano dnia 28 kwietnia 2022

Problem uzależnień w naszym kraju od wielu lat jest bardzo poważny. Choć Polacy zmagają się z uzależnieniem również od nikotyny, pracy czy hazardu w głównej mierze najczęściej do ośrodków trafiają osoby uzależnione od alkoholu i narkotyków. Zarówno sami uzależnieni, jak i ich partnerzy nie są pozostawieni jednak bez żadnej pomocy. Wręcz przeciwnie – pojawia się coraz więcej placówek, w których przeprowadzana jest terapia dla współuzależnionych. W tego typu placówkach zatrudnienie mogą jednak znaleźć tylko wykwalifikowani pracownicy, który posiadają nie tylko odpowiednią wiedzę oraz umiejętności, ale udokumentowane kompetencje do podjęcia zatrudnienia w tym zakresie.

Kim jest specjalista terapii uzależnień?

Osoba na stanowisku specjalisty terapii uzależnień prowadzi działania o charakterze diagnostycznym, analitycznym, terapeutycznym oraz profilaktycznym. Specjalista terapii uzależnień to zawód, który wymaga szerokiej wiedzy nie tylko z zakresu psychoterapii, ale także wiedzy z wielu innych przydatnych dziedzin. W szczególności mowa o wiedzy:

  • medycznej,
  • pedagogicznej,
  • psychologicznej.

Głównym zadaniem osoby na tym stanowisku jest zdiagnozowanie zaburzeń psychicznych oraz zaburzeń zachowania na skutek zażywania substancji psychoaktywnych. Oprócz tego specjalista terapii uzależnień opracowuje analizy oraz diagnozy, a także programy profilaktyczne wobec uzależnionych. Bardzo ważnym aspektem pracy w tym zawodzie jest nawiązanie relacji z pacjentem, a także opracowanie celów oraz planów terapii, która musi być zindywidualizowana.

terapia dla współuzależnionych

Terapia uzależnień studia – dla kogo?

Terapia dla współuzależnionych oraz uzależnionych może być prowadzona przez osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje. Z tego powodu dużo osób zastanawia się, jak zostać terapeutą uzależnień. Tylko wiedza oraz niezbędne umiejętności pozwolą w jak najefektywniejszy sposób pracować z pacjentem i osiągać założone rezultaty. Osoby zainteresowane zdobyciem kwalifikacji z tego obszaru nie muszą jednak decydować się na długoletnie studia, aby móc podjąć pracę w zawodzie.

Studia oferowane przez Wyższą Szkołę Kształcenia Zawodowego trwają 2 semestry i są skierowane do osób, które ukończyły studia wyższe o profilu społecznym – niezależnie czy jest to tytuł licencjata, czy magistra. Studia pozwalają uzyskać kwalifikacje w obszarze profilaktyki uzależnień. Kierunek ten okaże się również świetnym wyborem dla nauczycieli, psychologów, pedagogów, którzy chcieliby poszerzyć swoje kompetencje i zmienić kierunek swojej obecnej ścieżki zawodowej. Terapia uzależnień i współuzależnionych to kierunek, który będzie również cennym uzupełnieniem wiedzy przez osoby, które aktualnie pracują w kierunku leczenia osób uzależnionych oraz ich rodzin.

Sprawdź kierunek studiów podyplomowych

Terapia uzależnień studia podyplomowe online

Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego umożliwia realizację tego kierunku w trybie online. Nauka odbywa się za pośrednictwem platformy dydaktycznej, na której umieszczone są wysokiej jakości materiały naukowe, dostępne dla słuchacza z każdego miejsca z dostępem do Internetu. W odróżnieniu od klasycznego trybu stacjonarnego, mogą oni zaoszczędzić pieniądze i czas na dojazdach, a także dostosować tempo nauki do własnych możliwości.

Absolwenci kierunku zostaną przygotowani nie tylko z podstawowych pojęć i modeli terapeutycznych przydatnych w terapii uzależnień, ale również poznają specyfikę pracy z osobami zażywającymi substancje psychoaktywne. Program studiów skupia się również na informacjach z zakresu pracy z rodzinami osób uzależnionych.