Teatroterapia. Jak działa i czemu służy?

teatroterapia

W procesach edukacyjnych i terapeutycznych coraz częściej wykorzystuje się terapię poprzez sztukę. W wielu przypadkach to właśnie arteterapia pozwala dotrzeć do źródła problemu danej osoby. Jeśli chcesz zdobyć uprawnienia do prowadzenia zajęć z tego zakresu, możesz zapisać się na studia podyplomowe oferowane przez naszą Uczelnię. Jednym z przedmiotów pojawiających się w programie jest Teatroterapia – jak działa i na czym polega?

Teatroterapia – co to takiego?

Słowo, gest, mimika i muzyka – to wszystko w swojej strukturze łączy teatroterapia, czyli działalność, którym podstawowym narzędziem oddziaływań jest sztuka teatralna. W najprostszej definicji jest to terapia teatrem, jednak badacze wskazują na znacznie bardziej złożony proces terapeutyczny. Teatroterapia uchodzi za narzędzie do wewnętrznego rozwoju osobowości, które ma oczyszczający wpływ na ludzką psychikę. Wszystko dzięki możliwości nieskrępowanego wyrażania swoich emocji i uczuć podczas odgrywania ról w sztuce. 

Sprawdź kierunki studiów podyplomowych

Teatroterapia – cele i funkcje terapii poprzez sztukę teatralną

Do podstawowych celów teatroterapii należy zaliczyć:

  • rozwój osobisty oraz samoświadomość – teatroterapia pozwala uczestnikom lepiej zrozumieć siebie, własne emocje oraz reakcje, co prowadzi do wewnętrznego rozwoju,
  • poprawę umiejętności komunikacyjnych – terapia poprzez sztukę teatralną znacznie wpływa na rozwój umiejętności werbalnych i niewerbalnych, co jest szczególnie ważne w przypadku osób, które mają problem z wyrażaniem własnych uczuć,
  • redukcję stresu oraz poprawę zdrowia psychicznego – aktywności teatralne działają relaksująco, redukują stres oraz lęk, co przekłada się na poprawę kondycji psychicznej,
  • wzmocnienie więzi społecznych – teatroterapia nastawiona jest na współpracę oraz empatię, dzięki temu uczestnicy zajęć mogą nauczyć się budowania silnych relacji,
  • leczenie oraz rehabilitację traumy – bezpieczna przestrzeń oraz aktywności wymagające uzewnętrznienia emocji pozwalają przepracować traumy oraz trudne doświadczenia.

ZAPISZ SIĘ NA STUDIA PODYPLOMOWE I ZDOBĄDŹ PRZYGOTOWANIE DO PROWADZENIA ZAJĘĆ Z ZAKRESU TEATROTERAPII

Teatroterapia w terapii zajęciowej

Rozróżnia się trzy główne rodzaje terapii zajęciowej, a jedną z nich jest arteterapia, czyli forma aktywności terapeutycznej wykorzystująca wiele różnych dziedzin sztuki. Teatroterapia w terapii zajęciowej polega na czynnym i biernym kontakcie ze sztuką teatralną.

Zajęcia rozpoczynają się najczęściej od pewnego rodzaju rozgrzewki, która ma na celu zrelaksować uczestników i przygotować do dalszej pracy. W kolejnej części uczestnicy angażują się w różne działania teatralne – jak np. improwizacja, odgrywanie ról czy tworzenie krótkich scenek pozwalających eksplorować emocje i doświadczenia.

teatroterapia

Studia podyplomowe z arteterapii

Na koniec prowadzący zajęcia może przeprowadzić dyskusję, w której uczestnicy mogą podzielić się swoimi odczuciami odnośnie podjętych aktywności. Pozwala to usprawnić proces terapeutyczny, a osobie prowadzącej zajęcia otrzymać feedback od uczestników.

Jeśli chcesz poprowadzić swoją karierę zawodową w kierunku prowadzenia zajęć z teatroterapii, musisz zdobyć odpowiednie wykształcenie i przygotowanie do pracy. Wychodząc naprzeciw rosnącemu zapotrzebowaniu nauczycieli, pedagogów oraz osób zainteresowanych pracą rehabilitacyjną, nasza Uczelnia oferuje studia podyplomowe Arteterapia w wariancie 2- lub 3-semestralnym.

Studia umożliwiają nabycie umiejętności i zdobycie kompetencji niezbędnych do pracy jako arteterapeuta m.in. w:

  • szkołach i przedszkolach specjalnych,
  • szkołach i klasach integracyjnych,
  • szpitalach i sanatoriach, 
  • hospicjach,
  • placówkach prowadzących warsztaty z terapii zajęciowej.

Więcej informacji na temat kształcenia znajdziesz w opisie studiów.

Zaktualizowano dnia 10 czerwca 2024