Zdobądź kwalifikacje w terapii pedagogicznej – studia podyplomowe online

studia podyplomowe terapia pedagogiczna

Zaktualizowano dnia 9 sierpnia 2023

Choć pomoc uczniom z różnymi dysfunkcjami rozwojowymi znana jest w naszym kraju od ponad 40 lat, dopiero w ostatnim czasie można zauważyć znaczne postępy pod kątem organizacji odpowiednich warunków edukacyjnych. Dzieje się tak z uwagi na dużo szerszą wiedzę pod kątem diagnostyki, która stanowi podstawę właściwego postępowania z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Dla nauczyciela, który chce zdobyć kwalifikacje w niezwykle perspektywicznym obszarze, jakim jest terapia pedagogiczna studia podyplomowe okażą się kompleksową formą uzyskania kwalifikacji i przygotowania do pracy.

Podstawą diagnoza pedagogiczna

Coraz większa świadomość w zakresie właściwego rozwoju dzieci i młodzieży w wieku szkolnym sprawia, iż rola pedagoga specjalnego i nauczyciela specjalisty w zakresie terapii pedagogicznej traktowana jest bardzo poważnie. Nic dziwnego, ponieważ wszelkie nieprawidłowości na tle rozwojowym bardzo często obserwowane są w środowisku szkolnym i to właśnie od właściwej reakcji oraz diagnozy zależeć mogą dalsze losy takiego ucznia. Jej brak może doprowadzić do wielu komplikacji i trudności w jego rozwoju.

Sprawdź kierunek studiów podyplomowych

Gwarancją odpowiedniej opieki jest diagnoza pedagogiczna, która na początkowym etapie bazuje na obserwacji i wywiadzie. Dzięki niemu nauczyciel może dowiedzieć się o:

  • pochodzeniu i środowisku ucznia,
  • jego zdolnościach i motywacjach,
  • ewentualnych problemach – np. w środowisku domowym.

Diagnostyka jest procesem długotrwałym, podczas którego nauczyciel musi uwzględniać każdy czynnik mający wpływ na rozwój ucznia. Jej celem jest ustalenie aktualnego stanu rozwojowego dziecka w danych warunkach wychowawczych, a także określenie wniosków odnośnie jego zmiany.

Diagnoza i terapia pedagogiczna – studia podyplomowe rozwijające umiejętności

Proces diagnostyczny wymaga od nauczyciela odpowiednich metod i technik, które pozwolą efektywnie współpracować w tym zakresie z danym uczniem. Nauczyciel może zdobyć kompleksową wiedzę z zakresu diagnostyki wybierając studia podyplomowe znajdujące się w ofercie Wyższej Szkoły Kształcenia Zawodowego na kierunku Diagnoza, rewalidacja i terapia pedagogiczna. Program studiów został skonstruowany w taki sposób, by już w pierwszym semestrze słuchacz poznał najważniejsze aspekty:

  • diagnostyki w dydaktyce specjalnej,
  • diagnostyki psychopedagogicznej,
  • diagnozy pedagogicznej.

Realizacja tematów z tego zakresu pozwoli nauczycielowi zdobyć umiejętności i kompetencje niezbędne do trafnej diagnozy.

ZAPISZ SIĘ NA STUDIA PODYPLOMOWE I ZDOBĄDŹ KWALIFIKACJE DO PRACY JAKO NAUCZYCIEL SPECJALISTA TERAPII PEDAGOGICZNEJ

Terapia pedagogiczna studia podyplomowe – metodyka zajęć korekcyjno-kompensacyjnych

Bardzo ważnym elementem programu studiów jest temat dotyczący metodyki zajęć korekcyjno-kompensacyjnych, czyli zajęć z zakresu terapii pedagogicznej skupionej na korygowaniu psychoruchowych zaburzeń dziecka. Aspirujący nauczyciel specjalista pozna niezbędne techniki, metody oraz formy prowadzenia tego typu zajęć, dzięki czemu będzie mógł dostosować działania terapeutyczne indywidualnie dla uczniów ze specyficznymi trudnościami w nauce.

Słuchacz w szczególny sposób rozwinie swoje umiejętności w trakcie realizacji praktyk zawodowych, których wymiar na kierunku Diagnoza, rewalidacja i terapia pedagogicznawynosi 180 godzin.

Rewalidacja studia podyplomowe

Oprócz przekazania słuchaczowi kompleksowej wiedzy z zakresu diagnozy i terapii pedagogicznej, celem kierunku jest również rozwój umiejętności z zakresu rewalidacji. Są to wszystkie działania dotyczące rozwoju i aktywizacji wszystkich właściwości intelektualnych oraz osobowościowych ucznia. Dzięki studiom podyplomowym, absolwenci są w pełni przygotowani do organizacji i prowadzenia zajęć rewalidacyjnych, podczas których uzupełniane są ich wszelkie braki.

terapia pedagogiczna studia podyplomowe

Organizacja procesu terapeutycznego

Bardzo ważnym punktem programu studiów podyplomowych jest organizacja procesu terapeutycznego. Dzięki jego znajomości, absolwent zdobywający kwalifikacje nauczyciela specjalisty terapii pedagogicznej oraz pedagoga specjalnego może stworzyć warunki niezbędne do efektywnej terapii prowadzonej w szkołach oraz placówkach opiekuńczo-wychowawczych wpływając na proces edukacyjny oraz rozwój uczniów niepełnosprawnych.

Studia podyplomowe na kierunku Diagnoza, rewalidacja i terapia pedagogiczna są odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na specjalistów z tej dziedziny przygotowując w profesjonalny i efektywny sposób do pracy z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych.