Zaktualizowano dnia 18 kwietnia 2023
Z ostatniego Spisu Rolnego przeprowadzonego przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że w Polsce funkcjonuje około 1,3 miliona indywidualnych gospodarstw rolnych. Aby zostać rolnikiem w świetle prawa i korzystać z przysługujących dotacji unijnych trzeba spełnić jednak kilka warunków. Jednym z nich jest posiadanie wykształcenia rolniczego, które jest wymagane także dla osób, które chcą poprowadzić swoją ścieżkę zawodową w kierunku coraz popularniejszej branży, jaką jest doradztwo rolnicze. W zdobyciu wymaganego wykształcenia pomagają studia podyplomowe, które można ukończyć bez wychodzenia z domu.
Uprawnienia rolnika – kto je posiada w świetle prawa?
Po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej, która każdego roku przekazuje znaczne środki na wsparcie rolnictwa, zmianie uległa nie tylko kondycja, ale i ogólne postrzeganie tego niezwykle ważnego sektora gospodarki. Minęły już bowiem czasy, w których gospodarstwo rolne prowadzi się „z pokolenia na pokolenie”. W ostatnich latach znacznie wzrosło zainteresowanie zakupem ziemi rolnej w celu prowadzenia własnej działalności również przez osoby, które nie ukończyły szkoły rolniczej, a swoją decyzję podejmują będąc absolwentem zupełnie innych studiów.
W drodze do prowadzenia własnej działalności jako rolnik indywidualny należy spełnić kilka wymogów. Uprawnienia rolnicze w świetle aktualnych przepisów posiada osoba, która:
- osobiście prowadzi gospodarstwo rolne (czyli pracuje i podejmuje wszystkie ważne decyzje),
- posiada kwalifikacje rolnicze,
- jest użytkownikiem wieczystym, posiadaczem, dzierżawcą lub właścicielem nieruchomości, których ogólna powierzchnia jest mniejsza niż 300 hektarów,
- od 5 lat zamieszkuje gminę, na której znajdują się nieruchomości.
Doradztwo dla rolników coraz popularniejsze
Gospodarstwo rolne, jak każde inne przedsiębiorstwo, musi przynosić zyski, aby działalność opłacała się danemu rolnikowi. W dobie niezwykle dynamicznego rynku ekonomicznego, zmian pod kątem standardów jakości oraz wdrażaniu coraz to nowszych technologii, coraz więcej osób korzysta z profesjonalnego doradztwa dla rolników. Szczególnie jest to przydatne w przypadku początkujących, dzięki czemu młody rolnik dotacje może dostać szybciej i na dobrze sprecyzowany cel.
Zadaniem osób na stanowisku doradcy rolniczego jest przede wszystkim pomoc rolnikom w zakresie problemów społecznych oraz ekonomicznych. Specjaliści:
- pomagają rolnikom w podejmowaniu oraz realizowaniu racjonalnych decyzji, które dotyczą organizacji oraz prowadzenia działalności rolnej,
- udzielają pomocy w procesie wdrażania nowych technologii do produkcji roślinnej oraz zwierzęcej,
- organizują szkolenia dla rolników i mieszkańców wsi.
Doradztwo rolnicze – kto może być wpisany na specjalną listę?
Tak samo jak w przypadku rolnika indywidualnego, w przypadku doradcy rolniczego również istnieją jasno określone wymogi, które należy spełnić, aby zostać wpisanym na specjalną listę pozwalającą wykonywać ten zawód. Może być to osoba, która:
- była niekarana,
- ukończyła szkolenie z obszaru doradztwa i zdała egzamin przeprowadzony przez Centrum Doradztwa Rolniczego lub Lasy Państwowe,
- posiada wykształcenie – m.in. wyższe rolnicze oraz minimum 6-miesięczne doświadczenie w doradzaniu rolniczym.
Studia podyplomowe Kwalifikacje rolnicze dla rolników i doradców
Według przepisów, osoby posiadające wykształcenie wyższe inne niż rolnicze, mogą zdobyć wymagane kwalifikacje poprzez ukończenie studiów podyplomowych w obszarze związanym z rolnictwem. Może zrobić to zarówno aspirujący rolnik indywidualny, jak i doradca rolniczy. Wszystko to dzięki ofercie Wyższej Szkoły Kształcenia Zawodowego, która posiada w swojej ofercie studia rolnicze dla absolwentów kierunków nierolniczych.
Co w programie studiów? Polityka rolna i nie tylko
W trakcie dwóch semestrów przyszli doradcy rolniczy poznają zagadnienia związane m.in. z:
- techniką rolniczą,
- gleboznawstwem,
- programami unijnymi,
- wspólną polityką rolną.
Słuchacze zdobędą wiedzę także na temat metodyki doradztwa i istotnych w kontekście skutecznego doradzania psychologiczne aspekty komunikacji, negocjacji czy mediacji.