Studia podyplomowe Socjoterapia i pomoc psychologiczna

Zaktualizowano dnia 22 marca 2021

Prowadzenie zajęć socjoterapeutycznych jest świetnym planem zawodowym. Można jednocześnie pomagać osobom potrzebującym i realizować się zawodowo. Wbrew pozorom w Polsce w coraz większej ilości placówek oświatowych zatrudnia się psychologów. Pedagodzy, mimo że też mają wiedzę i mogą pomagać młodym ludziom, często nie radzą sobie z młodzieżą. W wielu szkołach są dzieci, które potrzebują pomocy psychologicznej z różnych powodów. Może to być problem wyniesiony z domu, gdy rodzice przejawiają zachowania szkodliwe dla dziecka. Aczkolwiek coraz częściej problemem jest środowisko szkolne. Presja wywierana przez grupę osób na jednego ucznia również może powodować problemy psychologiczne. Aby nie dopuszczać do takich zachowań w szkołach, potrzebne są warsztaty i zajęcia pokazujące uczniom jak powinni wzajemnie się traktować.

Socjoterapia jest też pomocna osobom dorosłym. Takie zdolności powinien mieć choćby trener osobisty, który ma motywować swojego klienta, aby ten zdołał osiągnąć zaplanowany przez siebie cel. Pomocna jest też przy profilaktyce i leczeniu uzależnień. Dotyczy to również osób pracujących w jednostkach interwencji kryzysowej oraz w domach pomocy społecznej czy ośrodkach pomocy społecznej – odniosą pożytek, gdy do pracy stosować będą wiadomości z zakresu socjoterapii. Gdzie można studiować kierunek, który pozwoli nam na taką pracę?

Przydatne mogą być studia podyplomowe Socjoterapia i pomoc psychologiczna, po których będzie można prowadzić zajęcia socjoterapeutyczne, między innymi w szkołach, placówkach oświatowych, placówkach pomocy społecznej i innych, gdzie potrzebny jest socjoterapeuta. Ten kierunek studiów podyplomowych można znaleźć w ofercie Wyższej Szkoły Kształcenia Zawodowego. Warto wiedzieć, że realizuje się tu studia przez e-learning, czyli przez Internet. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, aby połączyć pracę zawodową i dodatkową naukę.

Program nauczania jest zgodny z ustaloną podstawą programową. Tutaj studia realizowane są według uaktualnionego programu – zgodnego z najnowszym Rozporządzeniem MNiSW. Oznacza to, że po ich ukończeniu oraz zdaniu stosownego egzaminu można uzyskać świadectwo ukończenia studiów podyplomowych. Choć studiujemy w wygodny sposób, to jednak musimy uczyć się tak samo, jakbyśmy uczyli się podczas studiów stacjonarnych, z tą różnicą, że sami układamy sobie plan zajęć.