Nauczanie jednego przedmiotu nie zawsze pozwala nauczycielowi zapewnić pracę w wystarczającym wymiarze godzinowym. W celu zwiększenia swojego etatu pracownicy oświatowi aspirują do nauczania kolejnych przedmiotów. Jednak zanim rozpoczną prowadzenie innych zajęć, muszą zdobyć wymagane przygotowanie w postaci kwalifikacji. Aby je zdobyć, nauczyciele zainteresowani prowadzeniem etyki i filozofii, nie muszą rozpoczynać dwóch licencjackich studiów kierunkowych. Wystarczające okażą się studia podyplomowe dla nauczycieli oferowane przez naszą Uczelnię.
Kwalifikacyjny charakter studiów podyplomowych
Za kierunek kwalifikacyjny na studiach podyplomowych w kontekście nauczania dwóch przedmiotów uznaje się taki, którego realizacja pozwala aspirującemu nauczycielowi zdobyć wymagane uprawnienia. Aby tak się stało, kierunki kwalifikacyjne muszą spełniać wymogi zawarte w odpowiednich aktach prawnych nie tylko pod kątem wymiaru czasu kształcenia, ale również programu studiów.
Studia podyplomowe dla nauczycieli – dwa równoległe kierunki
Dzięki studiom podyplomowym „Nauczanie etyki i filozofii” oferowanym przez naszą Uczelnię można uzyskać kwalifikacje do nauczania tych dwóch przedmiotów. Zaznaczamy jednak, iż aktualne przepisy nie dopuszczają możliwości zdobycia kwalifikacji przez słuchacza po kierunkach, które składają się z więcej niż jednego przedmiotu.
Dlatego słuchacz, który podejmie studia „Nauczanie etyki i filozofii”, realizuje dwa odrębne kierunki – ich ukończenie skutkuje uzyskaniem dwóch osobnych kwalifikacji do nauczania przedmiotu etyki oraz filozofii. Takie nazewnictwo ma jedynie na celu uproszczenie korzystania z internetowego konta słuchacza, a także procesu rejestracji.
Absolwenci oprócz merytorycznego i praktycznego przygotowania uzyskują dwa świadectwa potwierdzające zdobycie uprawnień do:
- nauczania etyki,
- nauczania filozofii.
Ukończenie kierunków i uzyskanie odpowiednich dokumentów pozwala podjąć pracę zarówno w charakterze nauczyciela filozofii, jak również nauczyciela etyki. Więcej informacji można przeczytać na naszej stronie https://studia-online.pl/kursy/128 lub w dalszej części artykułu.
Kto może uczyć etyki i filozofii? Wymagane nie tylko kierunki filozoficzne
Nauczyciel aspirujący do prowadzenia lekcji z etyki oraz filozofii musi zdobyć kwalifikacje do każdego z przedmiotów. Taka konieczność wynika z zapisów Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli.
Przepisy dotyczące nauczania filozofii i etyki w szkole ponadpodstawowej
Najważniejszym zapisem jest paragraf 3. tego rozporządzenia, który wskazuje również na to, jak zostać filozofii, która pojawia się w szkołach ponadpodstawowych. Według artykułu: “Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela (…) posiada osoba, która ukończyła:
- studia drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie, na kierunku (specjalności) zgodnym z nauczanym przedmiotem lub prowadzonymi zajęciami oraz posiada przygotowanie pedagogiczne,
- studia drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie, na kierunku, którego efekty uczenia się, o których mowa w ustawie z dnia 22 grudnia 2015 r. o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji, w zakresie wiedzy i umiejętności obejmują treści nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć, wskazane w podstawie programowej dla tego przedmiotu na odpowiednim etapie edukacyjnym, oraz posiada przygotowanie pedagogiczne;
- studia drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie, na kierunku (specjalności) innym niż wymieniony w pkt 1 i 2, i studia podyplomowe w zakresie nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć oraz posiada przygotowanie pedagogiczne”.
Przepisy dotyczące nauczania etyki w szkole podstawowej
W przypadku etyki, która pojawia się także w szkole podstawowej, przepisy uwzględnia paragraf 4., według którego „Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela (…) , posiada osoba, która:
- ma kwalifikacje określone w § 3 ust. 1 lub
- ukończyła:
a) studia pierwszego stopnia na kierunku (specjalności) zgodnym z nauczanym przedmiotem lub prowadzonymi zajęciami oraz posiada przygotowanie pedagogiczne lub
b) studia pierwszego stopnia na kierunku, którego efekty kształcenia, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 9c ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym, w zakresie wiedzy i umiejętności obejmują treści nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć, wskazane w podstawie programowej dla tego przedmiotu na odpowiednim etapie edukacyjnym, oraz posiada przygotowanie pedagogiczne, lub
c) studia pierwszego stopnia na kierunku (specjalności) innym niż wymieniony w lit. a i lit. b oraz studia podyplomowe lub kurs kwalifikacyjny, w zakresie nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć, oraz posiada przygotowanie pedagogiczne (…),”
Analizując brzmienie powyższego artykułu można więc wywnioskować, że etyki może uczyć absolwent kierunkowych studiów licencjackich (uprawnia do nauczania tylko w szkole podstawowej) lub magisterskich z zakresu etyki, a nauczycielem filozofii może zostać osoba, która posiada dyplom studiów magisterskich z kierunku filozoficznego. W przypadku braku takiego wykształcenia, jedyną możliwością jest ukończenie studiów podyplomowych kwalifikacyjnych z zakresu przedmiotu, którego chcą uczyć.
Warto zaznaczyć, że w każdym przypadku wymagane jest przygotowanie pedagogiczne, które aspirujący nauczyciele również mogą zdobyć na WSKZ.
Etyka i filozofia studia podyplomowe online – na co zwracać uwagę?
Jednym z najważniejszych aspektów podczas wyboru kwalifikacyjnych studiów podyplomowych dla nauczycieli jest weryfikacja, czy dana szkoła wyższa spełnia nowe standardy kształcenia zawarte w Rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela.
Przepisy jasno wskazują, że realizując dwa przedmioty w postaci jednego kierunku, absolwenci studiów podyplomowych nie mogą uzyskać kwalifikacji do nauczania tych przedmiotów. Dlatego nauczyciel zainteresowany kształceniem na kierunki zawierającym w swoim programie oraz nazwie dwa przedmioty (w tym przypadku filozofia oraz etyka) powinna dowiedzieć się, czy ich realizacja pozwala zdobyć osobne świadectwa potwierdzające ukończenie dwóch odrębnych studiów podyplomowych z obszaru tych konkretnych przedmiotów. Tak jest w przypadku kształcenia na Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego.
Filozofia i etyka studia podyplomowe dla nauczycieli – jakie kwalifikacje?
Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego to Uczelnia, która umożliwia zdobywanie nowych kwalifikacji oraz poszerzanie kompetencji osobom aktywnym zawodowo od ponad 20 lat. Podyplomowe studia nauczycielskie „Nauczanie etyki i filozofii” znajdujące się w naszej ofercie zostały opracowane w oparciu o najnowsze rozporządzenia, a ukończenie studiów jest jednoznaczne z uzyskaniem kwalifikacji zawodowych.
Etyka i filozofia studia podyplomowe online umożliwiają realizację dwóch kierunków równolegle oraz zdobycie osobnych świadectw – kształcenia z etyki i osobnego z zakresu filozofii. Użycie nazwy „Nauczanie etyki i filozofii” ma jedynie uprościć proces rejestracji słuchacza, a także korzystanie przez niego z indywidualnego konta internetowego.
Tworzone przez specjalistów materiały dydaktyczne uwzględniają aktualną sytuację na rynku pracy jednocześnie spełniają wymogi pod względem siatki przedmiotów, godzin nauczania i programu studiów Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.