Zaktualizowano dnia 29 maja 2023
Choć nie istnieje jeden pewny przepis na to, jak osiągnąć sukces w danej branży, można wskazać czynniki, które mają ogromny wpływ na osiąganie przez firmę zamierzonych wyników i celów. Jednym z nich są z pewnością sposoby i metody zarządzania, które w połączeniu z odpowiednimi umiejętnościami i wiedzą osób na stanowiskach decyzyjnych, mogą wpłynąć na wypracowanie konkurencyjnej przewagi w danej dziedzinie. Aspekty te rozwijają studia MBA – co to za obszar kształcenia i dlaczego zawiera zagadnienia z zakresu mentoringu i coachingu?
Studia MBA co to za kierunek?
Wiedza jest wartością, która szczególnie w świecie biznesu może pomóc wypracować pożądaną w każdej branży przewagę konkurencyjną. Często może okazać się zasobem znacznie silniejszym niż kapitał finansowy, jakim dysponuje w danej chwili przedsiębiorstwo.
PODEJMIJ STUDIA PODYPLOMOWE MBA I ZDOBĄDŹ UNIKATOWĄ WIEDZĘ Z ZAKRESU ZARZĄDZANIA I MENTORINGU
Ogromną rolę odgrywa merytoryczne i praktyczne przygotowanie przede wszystkim osób na stanowiskach decyzyjnych, które powinny posiadać szerokie spektrum umiejętności nie tylko z zakresu zarządzania, ale również:
- marketingu,
- finansów,
- prawa,
- ekonomii,
- psychologii biznesu,
- mentoringu i coachingu.
Z tego założenia wychodzi koncepcja studiów MBA, która odniosła duży sukces na edukacyjnym rynku w Stanach Zjednoczonych, a od kilku lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem na najlepszych uczelniach w Polsce. Wybierają je osoby z doświadczeniem lub aspirujące do pracy na stanowiskach kierowniczych.
Mentoring – co to jest i dlaczego pojawia się na studiach MBA?
Aktualnie rola menedżera czy właściciela firmy nie ogranicza się jedynie do podejmowania ważnych decyzji biznesowych. Osoba na tym stanowisku musi być mentorem – co to oznacza? Polega to na tym, że powinien być ekspertem w danym obszarze, który pełni rolę opiekuna i przewodnika dla swoich podopiecznych.
W odróżnieniu od coachingu bazującym na rozwoju osobistym, mentoring dotyczy przekazywania umiejętności i wiedzę na poziomie zawodowym. Bazuje na przekazywaniu doświadczeń i przeżyć dotyczących działalności firmy.
Niemniej jednak umiejętności coachingowe są równie istotne z perspektywy menedżera czy właściciela firmy. Wpływają nie tylko pozytywnie na relacje interpersonalne, ale również pozwalają obudzić w członkach zespołu dodatkowy potencjał. Z uwagi na fakt, iż studia MBA przygotowują słuchaczy do obejmowania najważniejszych stanowisk, program zawiera także zagadnienia z zakresu mentoringu oraz coachingu.
Mentoring przydatny w każdym modelu zarządzania zasobami ludzkimi
Zarządzanie zasobami ludzkimi jest obszarem wiedzy, które cały czas ewoluuje. Każda z innowacyjnych metod bazuje jednak na czterech głównych modelach: narodowym (japońskim), Michigan, Harvardzkim i uniwersalnym. Bez względu na wybrane modele zarządzania zasobami ludzkimi, umiejętności z zakresu mentoringu okażą się niezwykle efektywne i pozwolą budować pozytywną relację kierownictwa z pracownikami niższego szczebla.
Zarządzanie zasobami ludzkimi – studia podyplomowe MBA
Choć program MBA jest skonstruowany w taki sposób, aby poruszyć wiele różnych zagadnień, jego bazę stanowi obszar dotyczący zarządzania zasobami ludzkimi. Studia są dostosowane do aktualnych realiów, w którym ogromną wagę w przedsiębiorstwach przywiązuje się do pracownika jako najcenniejszego zasobu.
Dla słuchaczy, którzy chcą na wyższy poziom wznieść swoje umiejętności dotyczące zarządzania zasobami ludzkimi, studia podyplomowe MBA okażą się świetnym wyborem szczególnie na przystępną formę kształcenia online.