Studia cyberbezpieczeństwo – czy warto je rozpocząć?

studia podyplomowe cyberbezpieczeństwo

Zaktualizowano dnia 1 lipca 2024

Ataki hakerskie, phishing, malware oraz inne zagrożenia cyfrowe coraz częściej stają się niebezpieczne dla prywatnych użytkowników i dużych organizacji. Takie zjawisko sprawia, że zapotrzebowanie na specjalistów posiadających wykształcenie z zakresu ochrony danych i infrastruktury IT nieustannie rośnie. Podobnie jak zainteresowanie zapisami na studia cyberbezpieczeństwo – czy warto je rozpocząć? Poznaj nasze argumenty.

Specjalista ds. cyberbezpieczeństwa – co robi osoba na tym stanowisku?

Aktualnie coraz więcej firm inwestuje w ochronę przeciwko utracie danych, niszczeniu reputacji czy szantażom cyfrowym, a cyberbezpieczeństwo nabiera kluczowego znaczenia dla biznesu oraz życia prywatnego. W przedsiębiorstwach powstają specjalne działy, a lista ofert pracy z atrakcyjnymi warunkami pod kątem wynagrodzenia nieustannie się wydłuża. Dzięki temu coraz więcej osób myśli o podjęciu pracy jako specjalista ds. cyberbezpieczeństwa. Co robi osoba pełniąca tę funkcję?

Podejmując zatrudnienie w zawodzie, będziesz odpowiedzialny m.in. za:

 • utrzymywanie oraz rozwój systemów bezpieczeństwa teleinformatycznego organizacji,
 • planowanie i wdrażanie rozwiązań z obszaru cyberbezpieczeństwa,
 • formułowanie wymagań bezpieczeństwa dla rozwiązań oraz projektów wdrażanych w organizacji,
 • tworzenie procedur i standardów dotyczących bezpieczeństwa cybernetycznego.
Sprawdź kierunki studiów podyplomowych

Ważnym zadaniem w Twojej pracy będzie także obsługa incydentów oraz analizowanie włamań do systemów teleinformatycznych.

Cyberbezpieczeństwo studia – czy warto je podjąć?

Studia licencjackie z cyberbezpieczeństwa cieszą się coraz większym zainteresowaniem absolwentów szkół średnich, którzy słusznie dostrzegają:

 • wysoki popyt na rynku pracy – specjaliści posiadający przygotowanie z tego zakresu szybko znajdują zatrudnienie zarówno w małych firmach, jak również dużych organizacjach,
 • możliwość rozwoju zawodowego i specjalizacji – cyberbezpieczeństwo to przyszłościowy i dynamicznie rozwijający się obszar, który oferuje wiele ścieżek specjalizacji, jak np. bezpieczeństwo aplikacji czy kryptografia,
 • atrakcyjne wynagrodzenie – specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa mogą wynegocjować korzystniejsze warunki ze względu na specjalistyczne umiejętności oraz rosnące zapotrzebowanie na ich fachową wiedzę, niezbędną do podejmowania kluczowych decyzji.

Cyberbezpieczeństwo – inwestycja w przyszłość zawodową

Jeśli zastanawiasz się w kontekście studiów cyberbezpieczeństwo, czy warto zapisać się na ten kierunek, musisz wiedzieć, że obecnie jest to jeden z nielicznych obszarów, który wykazuje tak duży potencjał dla wzrostu zarobków. W miarę zdobywanego doświadczenia, rozwój kariery może w szybkim tempie poprowadzić Cię do objęcia wyższych stanowisk zarządzających. Wszystko z uwagi na fakt, iż jest to stosunkowo młoda branża, a wiele przedsiębiorstw dopiero kształtuje struktury działów odpowiedzialnych za cyberbezpieczeństwo.

CHCESZ ZACZĄĆ PRACĘ W TEJ PERSPEKTYWICZNEJ BRANŻY? ZAPISZ SIĘ NA STUDIA PODYPLOMOWE CYBERBEZPIECZEŃSTWO I ZDOBĄDŹ NIEZBĘDNĄ WIEDZĘ ORAZ UMIEJĘTNOŚCI

Według raportu „Cybersecurity. Rynek pracy w Polsce – 2024” jest to branża, która wyróżnia się:

 • dominacją młodych osób (średnia wieku około 35. roku życia),
 • najwyższą dynamiką zmian zatrudnienia,
 • wysokim wynagrodzeniem, sięgającym nawet od 20 do 50 tys. złotych.

Cyberbezpieczeństwo studia – gdzie warto rozpocząć naukę? Oferta naszej Uczelni

Dostrzegając aktualne trendy i rosnące zainteresowanie, nasza Uczelnia oferuje studia licencjackie Cyberbezpieczeństwo będące specjalnością w obrębie kierunku Bezpieczeństwo wewnętrzne. Moduł specjalnościowy okaże się świetnym wyborem, jeśli wiążesz swoją przyszłość z perspektywiczną branżą sieci informatycznych oraz ochrony danych i chcesz poznać zagadnienia związane m.in. z:

 • psychologią bezpieczeństwa,
 • regulacjami prawnymi w zakresie cyberbezpieczeństwa,
 • audytem systemów informatycznych,
 • bezpieczeństwem systemów komputerowych.
studia cyberbezpieczeństwo

Czy cyberbezpieczeństwo jest trudne?

Nie bez powodu na specjalistów z zakresu cyberbezpieczeństwa czeka tak atrakcyjne wynagrodzenie. Absolwenci studiów posiadają specjalistyczną wiedzę na temat skomplikowanych obszarów z zakresu systemów komputerowych, sieci i programowania. Jeśli zastanawiasz się więc, czy cyberbezpieczeństwo jest trudne, musisz wiedzieć, że z pewnością jest wymagające – zarówno na studiach realizując przedmioty, jak również w pracy zawodowej wykonując odpowiedzialne zadania. 

Cyberbezpieczeństwo studia – gdzie można pracować po licencjacie?

Wybierając cyberbezpieczeństwo jako moduł specjalnościowy na kierunku Bezpieczeństwo wewnętrzne, zdobędziesz przygotowanie do pracy w wielu perspektywicznych miejscach, jak np.:

 • przedsiębiorstwa z branży e-commerce,
 • działy IT prywatnych firm,
 • organy administracji publicznej,
 • firmy konsultingowe.

Szeroki wybór miejsc pracy to również jeden z wielu argumentów potwierdzających, że zdecydowanie warto zapisać się na studia cyberbezpieczeństwo.