Wszyscy chcielibyśmy żyć w miejscu, w którym mieszka się wygodnie, a wszelkie rozwiązania, infrastruktura czy komunikacja zaplanowane są w sposób funkcjonalny i przyjazny dla wszystkich mieszkańców. Obecnie coraz częściej stawia się na jak najwyższy komfort mieszkańców, świadome zarządzanie przestrzenią i mobilność, co jest możliwe dzięki koncepcji Smart City. Co to jest i w jaki sposób można stworzyć sobie szansę na nową ścieżkę zawodową dzięki zdobyciu wiedzy i umiejętności pracy jako specjalista ds. Smart City?
Smart city a wyzwania dzisiejszych miast
Obecnie w przestrzeniach miejskich coraz częściej stawia się na zastosowanie nowoczesnych technologii, których zadaniem jest ułatwianie organizacji życia. To nie tylko zintegrowane systemy komunikacji podnoszące poziom bezpieczeństwa w poruszaniu się w przestrzeni miejskiej, ale również rozwiązania chroniące środowisko czy minimalizujące powstawanie odpadów. Technologie cyfrowe w życiu miejskim umożliwiają też nadzorowanie poszczególnych stref miejskich i wprowadzane są udogodnienia m.in. dla osób niepełnosprawnych czy dla określonych osób o konkretnych przywilejach.
Smart City i wprowadzenie nowoczesnych technologii oraz inteligentnych rozwiązań w przestrzeń miejską pozwala też oszczędniej gospodarować miastem i obniżać koszty związane z utrzymaniem przestrzeni. To również wsparcie dla rozwijającej się gospodarki i szansa na prężny rozwój. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii Smart City możliwe jest także wczesne wykrywanie wszelkich awarii sieci i instalacji miejskich i jak najwcześniejsza interwencja, co wpływa na skrócenie czasu naprawy, ograniczenie możliwych szkód, jak i kosztów związanych z pracami.
Znaczenie Smart City na świecie i w Polsce
Nie ma wątpliwości co do tego, że przyszłościową ideą dla tworzenia i rozwoju miast jest właśnie Smart City. Co to oznacza? Inteligentne miasta, w których możliwe jest wdrażanie różnego rodzaju rozwiązań podnoszących poziom bezpieczeństwa i kontroli nad możliwymi zagrożeniami i zjawiskami, powoduje, że takie przestrzenie staja się miejscem chętnie wybieranym dla nowych mieszkańców. Zarówno w Polsce, jak i na świecie Smart Cities to również idealne miasta dla inwestorów. To stanowi natomiast szansę na wzrost gospodarczy, prestiż, a także zatrudnienie dla osób mieszkających w okolicy.
Idea inteligentnych miast doskonale wpisuje się również w ochronę środowiska i wszelkie działania mające na celu wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, jak i zmniejszenia emisji szkodliwych spalin czy odpadów. Dlatego miasta Smart City określane są mianem miast przyszłości i coraz częściej poszukiwani są specjaliści z tego zakresu i jest to zajęcie przyszłościowe.
Rola i obowiązki specjalisty ds. Smart City
Coraz częściej można spotkać ogłoszenia o zatrudnieniu na stanowisku specjalisty ds. Smart City. Praca ta wiąże się z wdrażaniem unowocześnień i nowych technologii w przestrzeń miejską, a do obowiązków specjalisty ds. Smart City należy m.in.:
- wdrażanie i nadzorowanie projektów w ramach nowych technologii,
- rozwój innowacyjności mających na celu rozwój społeczny i gospodarczy,
- analiza struktur organizacyjnych miasta pod kątem ich unowocześniania,
- inicjowanie stworzenia zintegrowanych systemów informacji przestrzennej,
- proponowanie i wprowadzanie narzędzi informatycznych wraz z analizowaniem ich skuteczności,
- analiza i rekomendowanie inwestycji pod kątem efektu synergii, korzyści ekonomicznych, społecznych i finansowych,
- prowadzenie kampanii edukacyjno-informacyjnych dotyczących korzyści stosowania nowoczesnych technologii.
Aby pracować na stanowisku specjalisty ds. Smart City, potrzebne są takie umiejętności jak kreatywność, proaktywność, zarządzanie zespołami projektowymi, analityczne myślenie, odporność na stres czy nastawienie na realizację celów. Ponadto preferowane jest wykształcenie techniczne lub ekonomiczne. Aby zwiększyć szanse na zatrudnienie, warto zrealizować Studia podyplomowe ,,Gospodarka Przestrzenna” online dostępne na platformie dydaktycznej Wyższej Szkoły Kształcenia Zawodowego. To niezbędna wiedza i umiejętności, które powinien posiadać dobry specjalista zajmujący się zagadnieniami z zakresu Smart City. Osoby posiadające tego typu wykształcenie kierunkowe mają też szansę na uzyskanie przewagi w procesach rekrutacyjnych. Studia podyplomowe ,,Gospodarka Przestrzenna” Online trwają dwa semestry, a ich celem jest przygotowanie kadry specjalistów o szerokiej interdyscyplinarnej wiedzy z zakresu gospodarki przestrzennej oraz nabycie kwalifikacji do sporządzania projektów planów zagospodarowania przestrzennego gminy, oraz miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Po odbyciu kształcenia absolwent otrzymuje świadectwo ukończenia studiów podyplomowych.