Rezygnacja ze studiów – pięć najczęstszych przyczyn i jedno proste rozwiązanie

rezygnacja ze studiów porady

Zaktualizowano dnia 3 lipca 2024

Decyzja o rezygnacji ze studiów nigdy nie jest łatwa. Co skłania studentów do jej podjęcia? Czy jest coś, co może ich odwieść od przerwania edukacji? W tym artykule przyjrzymy się najczęstszym przyczynom zmian uczelni i wskażemy rozwiązanie, które pozwoli z sukcesem kontynuować drogę po tytuł naukowy. Przeczytaj go koniecznie – zwłaszcza, jeśli także zastanawiasz się nad sensem kontynuowania nauki.

Nietrafiony wybór kierunku studiów

Masz wrażenie, że ścieżka edukacyjna, którą wybrałeś, jednak nie jest dla Ciebie? Zapewniamy, że nie jesteś sam – wybór niewłaściwego kierunku to częsta przyczyna rezygnacji ze studiów. Wiele osób rozpoczyna edukację na uczelniach wyższych z niejasnymi celami dotyczącymi tego, jaką ścieżkę kariery chcą rozpocząć w przyszłości, a to może prowadzić do rozczarowania i frustracji.

Niewłaściwie wybrana branża nie musi być jednak powodem do rezygnacji ze swoich ambicji o wyższym wykształceniu. Możesz odnaleźć odpowiednią dla siebie ścieżkę zawodową, jeśli wybór studiów na uczelni jest większy. Dlatego w ofercie edukacyjnej Wyższej Szkoły Kształcenia Zawodowego znajdziesz szeroki wachlarz kierunków – wśród nich z pewnością odkryjesz taki, który będzie odpowiadał Twoim zainteresowaniom i predyspozycjom. Zawsze jest dobry czas na zmiany – przeniesienie do WSKZ jest niezwykle proste i możliwe także w trakcie semestru.

Sprawdź studia z kryminologii

Nieatrakcyjny program – rezygnacja ze studiów

Co jeszcze powoduje, że studenci rezygnują ze studiów? W trakcie semestru często okazuje się, że zajęcia nie wzbudzają zainteresowania studentów – nawet jeśli wybrali dziedzinę, która wydawała im się początkowo interesująca. Edukacja wyższa często opiera się ściśle na teoretycznej wiedzy, która nie tylko nie przykuwa uwagi młodych ludzi, ale również nie przygotowuje ich do późniejszej pracy w zawodzie. 

Rezygnacja ze studiów nie musi być jednak konieczna – dobrym rozwiązaniem może być zmiana uczelni na taką, która uwzględnia w programach nauczania zarówno teorię, jak i praktykę. W WSKZ znajdziesz kierunki dostosowane do aktualnych potrzeb rynku pracy oraz doświadczoną kadrę wykładowców-praktyków z polskich i zagranicznych uczelni. Od ponad 20 lat pomagamy studentom zdobyć kwalifikacje i umiejętności, które umożliwiają im kształtowanie wymarzonej kariery.

Sprawdź studia prawnicze

Przestarzałe metody nauczania

Brak zaangażowania w proces dydaktyczny to kolejna przyczyna rezygnacji. Może być spowodowany nie tylko nieatrakcyjnością samych treści edukacyjnych, ale również metodami nauczania, które nie są dopasowane do współczesnych realiów. 

W Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego kluczową rolę odgrywają nowoczesne technologie i innowacyjne metody przekazywania wiedzy, które nie tylko uatrakcyjniają naukę, ale również przygotowują studentów do warunków rynku pracy, co jest nieocenioną wartością naszych programów. W trakcie kształcenia nasi studenci wykorzystują platformę e-learningową, dzięki której proces nauki jest przyjemniejszy i ciekawszy. 

rezygnacja ze studiów

Wysokie koszty edukacji przyczyną rezygnacji ze studiów

Jedną z najczęściej pojawiających się przyczyn, dla których studenci zastanawiają się, jak zrezygnować ze studiów, są kwestie finansowe. Koszty takie jak czesne, materiały edukacyjne, zakwaterowanie i utrzymanie mogą okazać się sporym wyzwaniem. Nic więc dziwnego, że studenci wielu uczelni poważnie rozważają rezygnację ze studiów nawet w trakcie semestru. Jeśli Ty również stoisz przed podobnym dylematem, sprawdź, czy nie kwalifikujesz się do któregoś z programów pomocowych, np. stypendium socjalnego. A może warto rozważyć zmianę uczelni

W ofercie Wyższej Szkoły Kształcenia Zawodowego znajdziesz wiele interesujących studiów, a dzięki korzystnym warunkom finansowym być może nie będziesz musiał całkowicie porzucać swoich marzeń o edukacji wyższej. Dla szczególnie ambitnych studentów mamy zniżki na kolejne kierunki studiów, prowadzimy też wewnętrzne dofinansowania, które zapewniają wsparcie dla studentów podejmujących naukę. Warto podkreślić także, że studia hybrydowe na WSKZ pomagają ograniczyć do minimum koszty związane z dojazdem na uczelnię.

Rezygnacja ze studiów – powody osobiste

Decyzja o rezygnacji ze studiów może wynikać z wielu przyczyn, które są zarówno osobiste, jak i związane z czynnikami zewnętrznymi. Oprócz wspomnianych już wysokich kosztów oraz nietrafionego wyboru kierunku, inne istotne powody to brak wsparcia akademickiego i emocjonalnego, problemy zdrowotne, zmiany życiowe lub osobiste priorytety, takie jak potrzeba podjęcia pracy lub opieki nad rodziną. W tych sytuacjach również rozwiązaniem mogą być studia hybrydowe, które optymalnie dopasowują się do trybu życia studenta. 

Sprawdź kierunek studiów magisterskich class=

Jak przenieść się na inną uczelnię?

W obliczu opisanych wyzwań szkoły wyższe mają szansę odegrać kluczową rolę, oferując odpowiednie zasoby, które pomogą studentom pokonać przeszkody i zwiększyć ich szanse na akademicki sukces. Właśnie z takim nastawieniem przygotowujemy ofertę edukacyjną w Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego.

Studenci często szukają możliwości kontynuowania nauki właśnie w WSKZ. Przeprowadzamy ich przez proces przeniesienia się na inną uczelnię – na ten sam kierunek lub inny, bardziej odpowiadający ich zainteresowaniom. Dlatego zanim podejmiesz decyzję o rezygnacji ze studiów, zapoznaj się z możliwościami, które oferujemy osobom w Twojej sytuacji. 

Procedura jest bardzo prosta i odbywa się online – odwiedź naszą stronę internetową już teraz. Wystarczy, że zostawisz nam swoje dane, a my skontaktujemy się z Tobą i przeprowadzimy Cię przez wszystkie formalności. Przekonaj się, że studiowanie może być ciekawe, nowoczesne, dostępne finansowo i dopasowane do Ciebie.