Psychologia w sporcie dla trenerów

Zaktualizowano dnia 22 marca 2021

Więcej informacji na temat studiów znajdziesz na stronie: https://studia-online.pl/kursy/4867179/studia/podyplomowe/psychologia-sportu-i-aktywnosci-fizycznej/src-BlogPsychSport

Każdy sportowiec potrzebuje odpowiedniego trenera. Wiele osób ćwiczy tylko dla siebie, ale też chce osiągnąć postawione sobie cele. Najczęściej jest to ukształtowanie sylwetki, zrzucenie zbędnych kilogramów czy poprawa kondycji. Jednak są też osoby, które już od dzieciństwa ćwiczą jakiś sport, aby w odpowiednim wieku przejść na uprawianie sportu profesjonalnie. Nawet, jeśli ćwiczymy regularnie tylko po to, aby schudnąć potrzebny jest trener, który ukierunkuje nasze wysiłki we właściwy sposób. Tym bardziej, jeśli chcemy uprawiać sport zawodowo lub już to robimy. Wtedy trener to podstawa, aby nasze wysiłki się powiodły. Jednak sama rola trenera podlega wielu zmianom. Obecnie bardzo ważne są zagadnienia psychologiczne w sporcie, zwłaszcza dla trenerów.

Można powiedzieć, że psychologia w sporcie dla trenerów odgrywa nawet ważniejszą rolę niż sama teoria i praktyka sportu. Dlaczego? Otóż na sportowców wywierane są naciski z wielu stron. Zaczynając od jego środowiska domowego, gdzie rodzina czy znajomi mogą go wspierać, ale też zdemotywować, mówiąc, że nie osiąga sukcesów i powinien zająć się czymś innym. Także organizatorzy zawodów, właściciele klubów sportowych czy sponsorzy mogą wywierać duży nacisk. Od sportowca zawsze oczekuje się jak najlepszych wyników i gotowości do podejmowania wyzwań. Tymczasem zawodnicy muszą być odpowiednio zmotywowani i chętni do współpracy z trenerem, który pomoże im też zrzucić z siebie presję. Dlatego wiedza psychologiczna jest tak potrzebna, aby móc wykonywać pracę trenera.

Dobry trener musi mieć charyzmę, czyli odpowiednie podejście, które sprawia, że sportowcy chcą pracować, nawet jeśli dotychczasowe wyniki nie są zadowalające, aby podnosić sobie poprzeczkę i stawać się coraz lepszym. Trener musi też chronić sportowców przed negatywnym wpływem presji otoczenia oraz sławy, która przychodzi wraz z wynikami.

Skąd czerpać wiedzę z tego zakresu? Skorzystanie ze studiów podyplomowych psychologia w sporcie będzie pomocne każdej osobie, która chce pracować jako trener lub też już pracuje na takim stanowisku, ale chce wykonywać swoją pracę jeszcze lepiej. Ten kierunek studiów można znaleźć w Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego, jako studia podyplomowe online. Studia na tej Uczelni zgodne są z wymogami MNiSW. Mają nowoczesną formę online, dzięki której można się uczyć bez wychodzenia z domu. Jednak sam program studiów zgodny jest z podstawą programową i omawia wszystkie istotne zagadnienia.