Choć każdy posiada własną definicję szczęścia, już za czasów Arystotelesa ustalono, iż jest to najwyższy racjonalny cel do osiągnięcia przez każdego człowieka. Podobny punkt widzenia przyjęli z biegiem lat europejscy i amerykańscy badacze, którzy analizowali wpływ szczęścia na zdrowie psychiczne. Przełom nastąpił pod koniec lat 90., gdy powstała psychologia pozytywna – nowy kierunek w tym obszarze nauk analizujący emocje człowieka. Ze względu na rosnące zainteresowanie rozwijaniem kompetencji w tym zakresie przez aktywnych psychologów, jak również osoby pracujące do tej pory w innej dziedzinie, Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego przygotowała studia podyplomowe z tego obszaru.
Czym zajmuje się psychologia pozytywna?
Psychologia pozytywna to stosunkowo nowa dziedzina psychologii, która skupia się na pozytywnym potencjale człowieka. To obszar nauk traktujący głównie o źródłach oraz sposobach osiągania psychicznego dobrostanu, który może być efektem długotrwałego poczucia zadowolenia z życia. Rolą psychologii pozytywnej jest odkrywanie i analizowanie czynników, które sprzyjają rozwijaniu poziomu pozytywnych emocji. Mowa zarówno o człowieku, grupie ludzi, jak również instytucjach czy społeczeństwie.
Rosnąca popularność psychologii pozytywnej
Psychologia pozytywna została uznana za samodzielną dziedzinę naukową w latach 97-99 ubiegłego wieku. Od tamtej pory można zaobserwować bardzo duży wzrost zainteresowania nią nie tylko ze strony socjologów, psychologów czy ekonomistów. Obszar ten stał się popularny również w kręgach polityków, biznesmenów czy szeroko pojętej inteligencji. Skalę zainteresowania psychologią pozytywną pokazują światowe i europejskie kongresy, w których biorą udział zarówno polscy, jak i zagraniczni naukowcy.
Studia online psychologia pozytywna
Studia podyplomowe z psychologii od lat cieszą się dużą popularnością wśród słuchaczy, którzy chcą rozwinąć swoją wiedzę i umiejętności w wielu różnych obszarach tej niezwykle przyszłościowej dziedziny. Psychologia pozytywna to kierunek stworzony przez Wyższą Szkołę Kształcenia Zawodowego z myślą o osobach, które chcą:
- uzupełnić naukową wiedzę o psychologicznym dobrostanie i szczęściu, którą będą mogli wykorzystać w życiu prywatnym,
- rozwinąć zarówno teoretyczną, jak i praktyczną wiedzę oraz zastosować ją w swojej pracy zawodowej – np. w pracy, w której wiele zależy od optymalnego wykorzystania potencjału.
Ogromną zaletą studiów podyplomowych z zakresu psychologii pozytywnej oferowanych przez WSKZ jest nowoczesna i efektywna forma kształcenia. Słuchacze mogą zdobywać bowiem wiedzę z każdego miejsca, które posiada dostęp do Internetu. Nauka odbywa się za pośrednictwem platformy dydaktycznej, dzięki której słuchacze mają o dowolnych porach dostęp do wysokiej jakości materiałów naukowych. Więcej o nauce przez Internet przeczytasz w naszym artykule „Jak wyglądają studia online?”.
Pozytywna psychologia podyplomowa – program studiów
Rozbudowany i dopracowany program został stworzony z myślą o słuchaczach, którzy chcą poznać wszystkie najważniejsze aspekty dziedziny pozwalającej zrozumieć wpływ pozytywnych emocji na wiele różnych obszarów życia zarówno prywatnego, jak i zawodowego.
Psychologia pozytywna to kierunek, który trwa 2 semestry. Pierwszy z nich przygotuje słuchaczy z zakresu metodologii badań psychologicznych i pozwoli zrozumieć znaczenie psychologii pozytywnej w organizacji i edukacji, a także zdobyć informację na temat wyznaczników i konsekwencji szczęścia.
W drugim semestrze słuchacze zapoznają się z zachowaniami zdrowotnymi z perspektywy psychologii pozytywnej, a także z:
- interwencją pozytywną w praktyce pomocowej,
- life-coachingiem,
- treningiem uważności (nazywanym mindfulness).
Więcej informacji na temat kierunku znajdziesz na stronie Psychologia studia podyplomowe.