Przygotowanie pedagogiczne do nauki języka obcego – czy wystarczy nam teoria?

nauczycielka angielskiego studia

Zaktualizowano dnia 25 sierpnia 2022

Od wielu lat nadrzędnym zadaniem szkoły jest wykształcenie wśród uczniów umiejętności porozumiewania się w nowożytnych językach obcych. Wraz z prowadzeniem w 2014 r. nowej reformy edukacyjnej, styczność z nim mają już dzieci w wieku przedszkolnym. Z uwagi na fakt, iż coraz bardziej szkoły koncentrują się na najwyższym poziomie kształcenia w zakresie języków obcych, można zaobserwować coraz większe zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pedagogów w tym zakresie. Nauczycielka angielskiego to jedno z popularniejszych stanowisk wśród ofert pracy w obszarze szkolnictwa. Aby móc podjąć zatrudnienie na takim stanowisku, nie wystarczy jedynie ukończyć studia kierunkowe.

Kto może zostać nauczycielem języka obcego?

Wiele osób, które stoi przed wyborem studiów wyższych w kierunku języków obcych zastanawia się m.in. nad tym, co można robić po filologii angielskiej. Absolwenci, oprócz pracy jako tłumacz w dziedzinie tłumaczeń pisemnych czy symultanicznych, a także w obcojęzycznych wydawnictwach, upatrują swoich szans np. jako nauczycielka angielskiego.

Wymogi dotyczące uprawnień, jakie musi posiadać nauczyciel języka obcego w szkole określa Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej. Jak można przeczytać w tym akcie prawnym, absolwenci filologii angielskiej muszą posiadać dodatkowo przygotowanie pedagogiczne do nauczania języka obcego, aby móc nauczać języka obcego w szkole.

nauczycielka angielskiego

Studia podyplomowe – propozycja dla aspirujących nauczycieli języka obcego

Świetną odpowiedzią na to, jak zostać nauczycielem angielskiego, są studia podyplomowe przygotowane przez Wyższą Szkołę Kształcenia Zawodowego. Kierunek pozwala uzyskać kwalifikacje pedagogiczne oraz zdobyć kompetencje niezbędne w pracy dydaktycznej jako nauczyciel języka obcego w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych.

Co w programie studiów?

Program studiów został opracowany zgodnie z aktualnymi wymaganiami i trwa 3 semestry. W pierwszym aspirujący nauczyciele języka obcego poznają podstawy psychologii i pedagogiki, które będą mogli wykorzystać w pracy jako nauczyciel. Dodatkowo zapoznają się z aspektami prawnymi i politycznymi polskiej oświaty.

Drugi semestr skupia się na przekazaniu wiedzy z dydaktyki ogólnej oraz aspektów mających realny wpływ na rozwój umiejętności nauczyciela. Słuchacze poznają znaczenie emisji i higieny głosu, a także zdobędą informacje na temat nowoczesnych narzędzi wykorzystywanych w trakcie procesu nauczania.

Metodyka nauczania – nauczycielka angielskiego

Trzeci semestr skupia się na przekazaniu wiedzy z zakresu metodyki i organizacji nauczania języka obcego. W trakcie nauki zostają poruszone aspekty diagnozy, kontroli, oceniania oraz ewaluacji pracy dydaktycznej. Bardzo ważnym elementem programu są również zagadnienia związane ze wspomaganiem wszechstronnego rozwoju ucznia, a także metodyka nauczania języka angielskiego uczniów o specyficznych potrzebach edukacyjnych.

Sprawdź kierunek studiów podyplomowych

Nauczycielka angielskiego – teoria i praktyka

Przekazywanie wiedzy i kształtowanie odpowiednich postaw oraz wartości podczas lekcji to bardzo odpowiedzialne zadanie. Z tego powodu nauczyciele języków obcych muszą być bardzo dobrze przygotowani – zarówno pod kątem merytorycznym, jak i praktycznym.

Studia podyplomowe przewidują w sumie 540 godzin nauki, z czego 150 godzin musi być zrealizowane w ramach praktyk. Mogą być z nich jednak zwolnieni aktywni zawodowo nauczyciele, którzy chcą poszerzyć swoje kompetencje o nauczanie języka obcego.

Słuchacz po zapisaniu się na kierunek przesyła odpowiednie podanie, a także zaświadczenie potwierdzające jego aktualne zatrudnienie. Następnie dokumentacja jest rozpatrywana przez kierownika kierunku, który może podjąć decyzję o zwolnieniu słuchacza z części praktycznej.