Przeniesienie z uczelni państwowej na prywatną

przeniesienie z uczelni państwowej

Zaktualizowano dnia 27 września 2023

Absolwenci szkoły średniej stają przed wieloma dylematami w kontekście swojej przyszłości. Znaczna większość podejmuje słuszny wybór o kontynuacji nauki na uczelni wyższej. Wiele czasu aspirujący studenci spędzają jednak nie tylko nad wyborem kierunku, ale również trybu nauki oraz uczelni świadczącej usługi edukacyjne. Czasami wybór pada na uczelnię publiczną, która nie zawsze potrafi sprostać wymaganiom współczesnych potrzeb studentów dostrzegających wiele udogodnień na uczelniach prywatnych. Jak wygląda przeniesienie z uczelni państwowej na prywatną?

Przeniesienie na inną uczelnię prawem studenta

Wybór kierunku studiów to największy dylemat każdego absolwenta szkoły średniej. Trudno się dziwić, ponieważ wybór danego obszaru nauk może – ale nie musi – wpływać na dalszą ścieżkę edukacyjną oraz zawodową. Sen z powiek spędza przyszłym studentom jednak nie tylko rodzaj studiów, ale również tryb nauczania i wybór uczelni, która przez kolejne lata będzie oferowała usługi na jak najwyższym poziomie.

Decyzja wyboru uczelni nie musi być jednak wiążąca przez czas trwania studiów. Oznacza to, że student, który chce zmienić macierzystą placówkę, ma prawo przenieść się jeszcze w trakcie trwania roku akademickiego. Taką możliwość gwarantuje art. 85 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Przeniesienie z uczelni państwowej na prywatną – powody

Pobieranie nauki na uczelni publicznej to popularny wybór aspirujących studentów. Jak się jednak okazuje, coraz większa grupa dostrzega wiele ograniczeń uniemożliwiających podjęcie pracy na pełen etat lub realizację pasji. Publiczne studia stacjonarne wymagają od studentów dyspozycyjności w dni wskazane w planie zajęć.

Studia zaoczne z kolei wymagają zrezygnowania z wolnych weekendów na rzecz nauki. Jest to problematyczne dla studentów, którzy podjęli pracę na pełen etat i rozwijają się w danej dziedzinie próbując łączyć naukę z pracą. W takim układzie nie mają praktycznie czasu wolnego. Nie do każdego przemawia także tryb nauki, który wymusza na studentach koncentrację i przyswajanie dużej dawki wiedzy od rana do późnych godzin popołudniowych, a nawet wieczornych.

Sprawdź kierunek studiów podyplomowych

Dodatkowo wszelkie konsultacje z wykładowcami również odbywają się w ściśle wyznaczonych godzinach. Również o wszelkie kwestie formalne student musi dbać osobiście, stawiając się w dziekanacie również o wyznaczonych porach.

Przeniesienie z uczelni państwowej na prywatną – co należy zrobić?

Każda uczelnia ma swoje wewnętrzne zasady dotyczące przenosin z innego miejsca, jednak podstawowymi krokami jest dostarczenie podania o przeniesienie do prorektora lub osoby wskazanej w regulaminie studiów – zarówno w swojej macierzystej uczelni, jak również w nowo wybranej.

Dodatkowo student powinien uzyskać i dostarczyć kartę przebiegu studiów z poprzedniego miejsca pobierania nauki, dzięki czemu władze nowej uczelni będą mogły ustalić sytuację studenta i wskazać ewentualne różnice programowe. Nasza Uczelnia oferuje pomoc w przeniesieniu – wystarczy wypełnić formularz z podstawowymi informacjami.

Więcej na temat przeniesienia na inną uczelnie przeczytasz w naszym artykule „Jak zmienić uczelnię, czyli prawa i obowiązki studenta”.

Czy warto iść na studia prywatne? – wiele zalet

W czasach coraz większej chęci niezależności pod względem miejsca i czasu nauki, coraz popularniejsze staje się przeniesienie z uczelni państwowej na prywatną, oferującą licencjackie oraz magisterskie studia online. W odróżnieniu od klasycznych trybów nauki znanych z uczelni państwowych, które sprawdzały się wiele lat temu, uczelnie prywatne idą z duchem czasu i umożliwiają kształcenie studentom bez żadnych kompromisów.

Studenci prywatnej uczelni, która oferuje studia online:

  • nie muszą kupować książek, ponieważ wiedzę czerpią z wysokiej jakości materiałów dydaktycznych, do których posiadają nieograniczony dostęp,
  • mogą sami decydować o tym, ile czasu w danym dniu chcą poświęcić na naukę,
  • oszczędzają czas oraz pieniądze na dojazdach do stacjonarnej placówki uczelni, jak ma to miejsce na uczelniach państwowych zarówno w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym,
  • mogą uczyć się z dowolnego miejsca posiadającego dostęp do Internetu – w domu, na wakacjach czy w przerwie od pracy,
  • dostosowują naukę do własnych preferencji pod kątem tempa kształcenia.

Czym się różni uczelnia publiczna od niepublicznej?

Uczelnie publiczne (nazywane również uczelniami państwowymi) różnią się od uczelni prywatnych. Podstawową różnicą jest możliwość bezpłatnego studiowania na uczelni publicznej w trybie stacjonarnym. Warto jednak zwrócić uwagę, iż studia zaoczne są płatne – czasami kwota ta jest zbliżona do ceny za semestr na studiach prywatnych, a czasami nawet są droższe.

Uczelnie publiczne są finansowane przez państwo, które rzadko kiedy znajduje w swoim budżecie miejsce na rozwój oferty. Zazwyczaj nie zmienia się ona przez lata, przez co nie zawsze jest dostosowana do aktualnej sytuacji na rynku pracy. Uczelnie prywatne dzięki swojemu komercyjnemu charakterowi dużo łatwiej znajdują budżet na innowacyjne kierunku będące odpowiedzią na aktualne trendy.

przeniesienie z uczelni państwowej na prywatną

Co lepsze studia prywatne czy publiczne?

Studia prywatne okażą się świetnym rozwiązaniem w przypadku studentów, którzy nie chcą podporządkowywać swojego życia pod względem miejsca i czasu, jak ma to miejsce w przypadku studiów na uczelni publicznej. Uczelnia prywatna z ponad 20-letnim doświadczeniem, która zatrudnia szeroką kadrę wykwalifikowanych wykładowców to gwarancja najwyższej jakości kształcenia z dowolnego miejsca i o dowolnych porach.

Studia prywatne skierowane są dla osób, które chcą w łatwy sposób łączyć naukę z realizacją swojej pasji lub pracą. Studenci na uczelniach niepublicznych mają bowiem nieograniczoną możliwość rozwijania się na aktualnym stanowisku pracy, dzięki czemu szybciej mogą wzmocnić swoja pozycję na rynku.

Sprawdź kierunek studiów magisterskich class=

Studia na uczelni publicznej są opłacalnym rozwiązaniem, gdy student decyduje się na podjęcie studiów stacjonarnych. Warto jednak zwrócić uwagę, iż na uczelniach publicznych prowadzona rekrutacja bardzo często obarczona jest limitem miejsc. Często zdarzają się sytuacje, że studenci nie mogą zapisać się na wymarzony kierunek w danej miejscowości, co zmusza ich do zmiany swojej życiowej decyzji lub do zmiany miejsca zamieszkania.

Czy pracodawca patrzy na studia prywatne?

Każdy pracodawca podczas rekrutacji oraz rozmowy z potencjalnym kandydatem zwraca szczególną uwagę nie tylko na zdobyte w ostatnich latach doświadczenie, ale również wykształcenie. Jest ono bardzo często głównym kryterium, które może zaważyć o tym, czy pracodawca podejmie współpracę.

Z uwagi na konieczność ponoszenia kosztów za studia prywatne, potencjalny kandydat uchodzi w oczach pracodawcy za osobę przedsiębiorczą, dobrze zorganizowaną i konsekwentną, ponieważ musiał w trakcie nauki podjąć zatrudnienie, aby móc opłacać czesne. Nierzadko jest to właśnie miejsce pracy w wymarzonej branży, dzięki czemu w trakcie studiów zdobywa cenione przez pracodawcę doświadczenie.