Przeniesienie na inną uczelnię – prawa i obowiązki studenta

przeniesienie na inną uczelnie prawa studenta

Zaktualizowano dnia 6 października 2023

Wybór uczelni, na której student będzie realizował wybrany przez siebie kierunek studiów jest niezwykle ważny zarówno w kontekście poziomu kształcenia, doświadczenia kadry dydaktycznej, a także oferowanych udogodnień. Coraz więcej studentów bierze pod uwagę przeniesienie na inną uczelnię ze względu na nowoczesne formy kształcenia online, które umożliwiają realizację wymarzonego kierunku z dowolnego miejsca. Jakie są w tym zakresie prawa i obowiązki każdego zainteresowanego studenta?

Przeniesienie na inną uczelnie – dlaczego studenci podejmują taką decyzję?

Z uwagi fakt, iż wybór uczelni jest dla studenta wiążący na okres trwania nauki, która trwa najczęściej 2-3 lata, decyzję poprzedza zazwyczaj dokładna analiza „za i przeciw” odnośnie konkretnych opcji. Istnieją jednak przypadki, w których aspirujący studenci nie mają zbyt dużego wyboru ze względu na miejsce zamieszkania czy ograniczoną dostępność wymarzonego kierunku.

Studenci w trakcie nauki często orientują się również, że uczelnia nie spełnia ich wymagań pod względem poziomu kształcenia bądź metod nauczania. Czasami wybór ten podyktowany jest chęcią zmiany również kierunku kształcenia, który nie znajduje się w ofercie macierzystej uczelni. Niekiedy zdarza się również, że student zmuszony jest podjąć decyzję o zmianie uczelni ze względu na sytuacje życiowe – np. konieczność przeprowadzki do innej miejscowości.

Sprawdź kierunek studiów podyplomowych

Zmiana uczelni jednym z praw studenta

Bez względu na powód takiej decyzji, student ma prawo do zmiany uczelni. Wynika to z przepisów art. 85 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, w którym zawarto również prawo do:

  • powtarzania zajęć,
  • przeniesienia na studia stacjonarne lub niestacjonarne,
  • przystąpienia do egzaminu komisyjnego,
  • usprawiedliwiania nieobecności,
  • odbywania studiów na podstawie indywidualnej organizacji.
przesienienie na inną uczelnię

Jak zmienić uczelnię, czyli obowiązki studenta w zakresie przeniesienia

Gdy student podejmie decyzję o zmianie uczelni, musi jednak wypełnić kilka obowiązków, które są niezbędne do finalizacji procesu. Pierwszym z nich jest przedłożenie podania o przeniesienie w macierzystej uczelni.

Jak napisać podanie o przeniesienie? Z pewnością główną zasadą jest oficjalna forma zawierająca imię, nazwisko, kierunek, adres i numer albumu studenta, a także dane dziekana lub innej osoby właściwej w tych sprawach. Student w podaniu powinien zawrzeć wiarygodne i przekonujące uzasadnienie swojej decyzji.

Drugim obowiązkiem jest przedłożenie w nowej szkole wyższej karty przebiegu studiów z macierzystej uczelni. Taki dokument zawiera wszystkie najważniejsze informacje na temat toku kształcenia studenta – jego ocen i zdobytych punktów ECTS. Dzięki temu, dziekanat nowej uczelni może ustalić, jakie przedmioty do tej pory zostały zaliczone przez studenta i wskazać ewentualne różnice programowe. Zaliczenie ich w terminie wskazanym przez nowo wybraną uczelnię jest bowiem kolejnym obowiązkiem studenta.

Korzyści z przeniesienia na inną uczelnię

Podejmując decyzję o zmianie uczelni studenci często dokonują również podobnego wyboru w kontekście zmiany kierunku. Mogą dzięki temu nie tylko wybrać uczelnię wyższą spełniającą najwyższe standardy jakości kształcenia, ale także dostosować swój wybór do aktualnej sytuacji na rynku pracy. Warto jednak zwrócić uwagę, że przy zmianie kierunku student rozpocznie naukę od początku, jeśli programy studiów znacznie odbiegają od siebie.

Sprawdź kierunek studiów magisterskich class=

Student nie musi zwlekać z decyzją do zakończenia semestru lub roku akademickiego. W przypadku naszej Uczelni może przenieść się w każdym momencie dołączając przykładowo w grudniu do semestru rozpoczętego w październiku.

Kolejną korzyścią jest możliwość nie tylko zmiany uczelni, ale także trybu kształcenia. Jeśli do tej pory student realizował studia stacjonarnie i decyzja o zmianie wynika z sytuacji życiowej (np. przeprowadzki lub kolidowania nauki z pracą bądź innymi obowiązkami), może wybrać studia online.

Studia online – zmiana na lepsze

Najwięcej korzyści student odczuje zmieniając tryb nauczania na studia online. W odróżnieniu od klasycznego trybu stacjonarnego lub niestacjonarnego, nie musi pojawiać się w placówce uczelni celem realizacji programu studiów. Nauka przez Internet pozwala jednak nie tylko zaoszczędzić pieniądze i czas na dojazdach, ale również dostosować tempo nauki do własnych potrzeb. Studia online dają swobodę miejsca nauki oraz czasu – to studenci decydują o tym, ile czasu danego dnia poświęcą na realizację kolejnych tematów.

Kiedy przeniesienie na inną uczelnie nie jest możliwe?

Przeniesienie z innej uczelni jest niemożliwe, gdy zainteresowany student realizuje naukę na jednolitych studiach magisterskich bądź jest słuchaczem studiów podyplomowych.